the clashfot. Helge Øverås/wikimedia

Joe Strummer to brytyjski wokalista i autor tekstów, gitarzysta, założyciel zespołów The Clash, The 101’ers, i The Mescaleros. Któż nie pamięta London Calling czy Should I Stay or Should I Go. Zespoły grały muzykę punkrockową, a treść utworów często poruszała tematy społeczne, polityczne, problemy z bezrobociem, rozkładem wartości itp. The Clash wywarło ogromny wpływ na muzykę, przyczyniając się do powstania wielu zespołów. Album „London Calling” został uznany przez największe czasopisma muzyczne za najlepszą płytę 1980 roku.

Postawa pewnego buntu wobec ówczesnych norm społecznych, nie stała na drodze Joe Strummerowi... do ukończenia Maratonu Londyńskiego. W 1983 roku muzyk pokonał dystans maratoński w niezłym czasie 4 godzin i 13 minut. Na mecie jednak jak przystało na punkrockowego wokalistę powiedział zabawnie: “The biggest temptation on the London Marathon is to run into a pub along the route” , czyli "największą pokusą podczas Maratonu Londyńskiego jest to, aby wbiec do pubu wzdłuż trasy maratonu". Podsumować można, że maraton niezmienne łączy ludzi z różnych kręgów kulturowych i naszym zdaniem to jest piękne.

 

Joe Strummer zmarł 22 grudnia 2002 roku w swoim domu na wsi w Broomfield (wieś w Anglii, w hrabstwie Somerset). Poniżej jedne z najpłynniejszych utworów London Calling czy Should I Stay or Should I Go.

REKLAMA