mis wojtek Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie

Już w maju 2020 roku, kolejny raz odbędzie się we Włoszech Bieg na Monte Cassino, na dystansie 10 km. Bieg upamiętniający Bitwę o Monte Ciassino będzie także memoriałem generała Władysława Andersa w 50. rocznicę śmierci.

2 grudnia 2019 portal "Historia Poski dzień po dniu" - przypomniał, że 2.12.1963 roku w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu zmarł wyjątkowy uczestnik tej bitwy, 22-letni niedźwiedź Wojtek, kapral 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim.

(fot. https://www.facebook.com/historia.polski.dzien.po.dniu)

Z tą postacią wiąże się szereg zabawnych anegdot. Np. ulubioną sztuczką misia było podpływanie po kryjomu pod wodą do grup kąpiących się... dziewcząt i niespodziewane wynurzanie się. Piski przerażonych kobiet były dla uszu Wojtka najpiękniejszą muzyką. W Polsce oraz innych krajach postawiono niedźwiadkowi kilkanaście pomników. Ostatni został odsłonięty w maju tego roku na placu w mieście Cassino.
MC2020
Bieg na Monte Cassino:

Janusz Kalinowski: Po wizycie w Warszawie delegacji z miasta Cassino rozpoczęła się "operacja Monte Cassino 2020". Bieg na 10 km do Polskiego Cmentarza Wojennego - Memoriał generała Andersa w 50. rocznicę śmierci - planowany jest na 16 maja.

Proponowany program: 15 maja odlot z Warszawy Okęcia o 6:25. Przylot do Neapolu 8:45. Możliwość wycieczek: do Pompejów, na Wezuwiusza bądź Capri. 16 maja - bieg w godzinach wieczornych. 17 maja - trekking szlakiem walk polskich żołnierzy lub wyjazd do Rzymu. 18 maja - odlot do Warszawy o 13:10.

Zakwaterowanie od 15 do 18 maja (trzy doby) w samym centrum Cassino w apartamentowych pokojach. Zgłoszenia na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - więcej informacji tel. 730 777 045.