Ciekawostki
Czy Joe Strummer punkrockowy muzyk z The Clash przebiegł kiedyś maraton?
fot. Helge Øverås/wikimedia
Joe Strummer to brytyjski wokalista i autor tekstów, gitarzysta, założyciel zespołów The Clash, The 101’ers, i The Mescaleros. Któż nie pamięta London Calling czy Should I Stay or Should I Go. Zespoły grały muzykę punkrockową, a treść utworów często poruszała tematy społeczne, polityczne, problemy z bezrobociem, rozkładem wartości itp. The Clash wywarło ogromny wpływ na muzykę, przyczyniając się do powstania wielu zespołów. Album „London Calling” został uznany przez największe czasopisma muzyczne za najlepszą płytę 1980 roku.
Yared Shegumo szczerze o swoim życiu
Yared Shegumo podczas konferencji prasowej
W zeszłym tygodniu na Onet.pl pojawił się bardzo ciekawy wywiad z Yaredem Shegumo. Wicemistrz Europy w maratonie (Zurych, 2014), opowiedział wiele interesujących faktów, ze swojego życia prywatnego.
Czasami w Etiopii czuję się nawet obco, bo wiele rzeczy w ostatnich latach się tam pozmieniało, a ja nie byłem tego świadkiem. Całego dorosłego życia nauczyłem się tutaj, w Polsce (…) Często mówię o Bogu, bo bardzo w niego wierzę. Wiem, że czuwa nade mną, kieruje moim życiem. Jestem ortodoksyjnym chrystianem, to najstarsza i dominująca religia w Etiopii (…) Wszystkich Polaków, których spotkałem na swojej drodze, mogę tylko chwalić. Tyle osób mi przecież pomogło... Ze wszystkimi mam dobre stosunki. Nigdy nie miałem żadnych problemów przez moje pochodzenie czy kolor skóry - mówi Yared Shegumo
Dana Glowacka rekordzistka Guinnessa w „planku” - „Możesz być nikim, kto stanie się kimś”. A co myśli obieganiu?
Dział - CiekawostkiDana Glowacka
Robert Zakrzewski: O dokonaniu Kanadyjki Dany Glowackiej mówiły największe magazyny zajmujące się fitnessem. Jej rekord Guinnessa w „planku”, czyli popularnej „desce”, robi wrażenie. Zwłaszcza, gdy samemu opada się z sił już po kilkunastu sekundach. „Ekstremalna plankerka” - jak ją określają, opowiedziała nam o swojej próbie, planach i polskich korzeniach, bo Dana to po prostu Danuta.
Deska jest jednym z najlepszych ćwiczeń dla biegaczy, ponieważ buduje 80% mięśni, a przede wszystkim mięśni gorsetu tzw. core, co jest najważniejszą częścią całego ciała. Dzięki temu możemy zachować siłę i równowagę - uważa Dana.
Nie do końca o bieganiu, ale o wytrwałości, cierpliwości i spełnianiu marzeń z rekordzistką Guinnessa, Daną Glawacką rozmawia Robert Zakrzewski.
Wpływ globalnej pandemii na aktywny tryb życia. Raport Garmina
Dwa tygodnie temu firma Garmin opublikowała raport na temat tego, jak pandemia wpłynęła na różnego rodzaju formy aktywności fizycznej na terenie USA. W najnowszej publikacji analizie poddane zostały dane pochodzące z pięciu krajów, w których zanotowano najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem w Europie tzn.: Włoch, Hiszpanii, Francji, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Dla porównania pod uwagę wzięte zostały także dane ze Szwecji, gdzie wprowadzone zostały mniejsze ograniczenia niż w pozostałych państwach ujętych w zestawieniu.
Jak przywrócić medalom blask?
Artur Kujawiński - FB
Dział - Ciekawostki
Artur Kujawiński: Witajcie. Obecnie niestety biegacze mają czasu aż nadto. Przeglądamy zdjęcia z biegów, czytamy ubiegłoroczne relacje, próbujemy pocieszać się nawet czytając książki motywacyjne lub te o tematyce biegowej. Jednym że sposobów na odświeżenie wspomnień jest przegląd medali. Jeżeli biegamy od kilku lat to na pewno mamy medale na których pojawił się osad, wystąpił nalot, ich blask trochę przyblakł.
Stało się! Padła granica 2 h w maratonie!
Dział - CiekawostkiTriumfujący Eliud Kipchoge. Fot. Jon Super for The INEOS 1:59 Challenge
Lil: Zrobił to. Eliud Kipchoge został pierwszym człowiekiem, który pokonał trasę maratonu w czasie poniżej 2 godzin.
„Jestem szczęśliwy, chciałem to zrobić i udowodnić, że człowiek nie ma ograniczeń”- mówił Eliud Kipchoge, który od początku projektu wierzył, że to jest możliwe. Dla tego celu zrezygnował z obrony tytułu w Berlinie, zrezygnował ze startu na mistrzostwach świata. Na ten sezon miał tylko jeden cel. Chciał złamać dwie godziny i zmienić historię maratonu, na oczach całego świata. Nie krył radości, że jego wyczyn mogli zobaczyć kibice na całym świecie, śledząc relację live.
Baster - HUSKY - pies dla maratończyka!
Strona z ogłoszeniem
Dział - Ciekawostki
Od naszego czytelnika otrzymaliśmy ciekawe ogłoszenie :)
Zapraszamy do lektury. Jeśli ktoś z Was szuka psa do biegania, to ta wiadomość jest właśnie dla niego.
Ciekawi jesteśmy jak wielu z Was biega ze swoimi czworonogami? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami :)
OGŁOSZENIE
Nadesłane przez Lenę Tuszewską: Baster, to młodziutki ok. 1,5 roczny, energiczny pies rasy husky. Bardzo chętnie się uczy, zna komendy siad i podaj łapę, ale wymaga ciągłej pracy i ćwiczeń.To pies dla ludzi bardzo aktywnych na co dzień dlatego, jeśli nie chcesz żeby w twoim domu wybuchały poduszki, posłania i materace, to musisz go solidnie zmęczyć. Z Basterem nie wystarczy godzinny, pieszy spacerek na smyczy. Bieg, jazda na rowerze, otwarta przestrzeń, na której pies będzie mógł spalić nadmiar energii to jest to czego oczekujemy od przyszłych właścicieli Bastera. Takie życie muszą mu zapewnić, inaczej niewybiegany pies będzie uciążliwy dla otoczenia.
"Bosy Biegacz" - Paweł Mej - w teledysku Moniki Brodki
Francuz o bieganiu w Polsce i... w Poznaniu...
Francuz o bieganiu w Polsce i… w Poznaniu…
Guillaume Chenon - poznaliśmy go już kilka lat temu i często spotykamy się przypadkiem podczas polskich maratonów i półmaratonów. Guileme po prostu kocha biegać w Polsce. Startował już w Trójmieście podczas Maratonu „Solidarności”, w Poznaniu, w Warszawie, we Wrocławiu i innych miastach. Jego znak rozpoznawczy to beret z antenką i szelki w barwach Francji :)
Francuz dobrze mówi po Polsku i w kilku zdaniach opowiedział nam jak ocenia biegi i kibiców w naszym kraju. Posłuchajcie sami! WARTO!
Kto z was spotkał Guillaume'a w Polsce? I gdzie??
Charytatywna sztafeta w Londynie. Chcą pomóc bezdomnym i pobić rekord
Rob: Pałeczka, 2500 biegaczy i dystans liczący 4000 mil (ponad 6 437 km -red). Wszystko to w ramach charytatywnej sztafety, która ma rozruszać Londyn. Jeśli wyzwanie, okaże się sukcesem uczestnicy ustanowią Rekord Guinnessa.
Pomysłodawcą akcji jest Danny Bent, angielski dziennikarz, podróżnik i biegacz, który podczas jednej ze swojej wypraw do Indii, na rowerze pokonał 9000 mil. W 2013 roku zorganizował on sztafetę prowadząca przez Stany Zjednoczone, od jednego wybrzeża do drugiego. Celem było wtedy zebranie pieniędzy na rzecz ofiar zamachu do którego doszło podczas Maratonu Bostońskiego. Od czterech lat Bent organizuje też w Londynie poranne, darmowe treningi.
Celem sztafety będzie pokonanie w ciągu 30 dni, wspomnianych 4000 mil. Zmagania trwać będą dzień i noc. Warunkiem zaliczenia rekordu jest to, żeby pałeczka ani razu nie upadła na ziemie. Uczestnicy mają do wyboru dystanse 5 lub 10 km. Trasa prowadzić będzie bulwarami tuż nad Tamizą. Bieg wyruszy 29 czerwca z Tower Bridge. Zgłoszenia trwają. Póki co zarejestrowało się ponad pół tysiąca osób.
Biegiem po trasie Tour de France
Strona wydarzenia
FB - Peter Thompson
Lil: Peter Thompson to brytyjski biegacz, który w zeszłym roku zrealizował przedsięwzięcie polegające na pokonaniu 44 maratonów w 44 krajach w 44 dni. Przebiegł wtedy łącznie 1850km, po drodze odwiedził też Polskę, a wszystko to zrobił, by zebrać pieniądze na terapię zajęciową dla osób chorych psychicznie. Temat zdrowia psychicznego stał mu się bliski, gdy sam borykał się z depresją. Trudności w codziennym funkcjonowaniu osób cierpiących na choroby mentalne, obserwował także w swoim otoczeniu.
W tym roku ma nowy plan biegowy, ale ten sam cel charytatywny. 19 maja Peter Thompson rozpocznie swój bieg trasą Tour de France. Startuje w Noirmoutier-en-l’Île. Do pokonania ma 3330km i 27 000m przewyższeń, czyli mniej tyle, ile trzykrotne wejście na Mont Everest. Na realizację planu dał sobie 70 dni. Metę przekroczy w Paryżu, a całość trasy, wzorem kolarzy, podzielił na etapy.
Czy Tomasz Oświeciński pobiegnie maraton - doradza Błażej Brzeziński
Do spotkania przedstawicieli wagi superciężkiej i superlekkiej doszło podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Asics. Błażej Brzeziński to zwycięzca zeszłorocznego Maratonu Warszawskiego (pierwszy taki sukces Polaka od 11 lat), natomiast Tomasz Oświeciński to popularny aktor, któremu sławę przyniosło wcielenie się w rolę Marcina „Stracha” Opałki w filmie "Pitbull. Nowe porządki". Ponadto swoich sił próbuje on też w sportach walki (KSW). Obaj panowie są na dwóch biegunach skali wagowej, ale nie przeszkodziło im to wymienić doświadczenia treningowe. Okazało się, że Tomasz Oświeciński trenuje również bieganie. Czy pobiegnie on maraton, na który namawiał go Błażej Brzeziński odpowiedź w naszym minireportażu.
Breaking 2 - czyli próba łamania granicy 2 godzin w maratonie. FILM.
Ten imponujący wynik, jak wiemy, nie był jednak uznany za rekord świata. Podczas próby Eliud Kipchoge korzystał z rotacyjnie zmieniających się pacemakerów, którzy zmieniali się po każdym okrążeniu toru Monza (2,4 km), bezpośrednio do ręki otrzymywał też napoje. Ponadto projekt nie miał rangi oficjalnych zawodów i nie planowano kontroli antydopingowej, itp.
National Geographic wyprodukował we współpracy Nike, film dokumentalny o tym wydarzeniu, który jest ogólnodostępny i przestawia przebieg oraz kulisy tego ambitnego projektu.
Philipp Pflieger zasłabł w Berlinie ok. 3 km przed metą (Video)
El Camino. 800 km biegowej pielgrzymki szlakiem św. Jakuba
Więcej o drodze św. Jakuba
Facebook - Robert Celiński
Facebook - Adrian Dmoch
Kim jesteśmy?
Robert Celiński (z lewej) - pięciokrotnie startował w Tenzing Hillary Everest Marathon, czterokrotnie uzyskując tytuł najlepszego zagranicznego zawodnika. Posiada 14 medali Mistrzostw Świata Masters w biegach długich i średnich. Plany na przyszłość to startowanie w najbardziej ekstremalnych biegach świata. Cel - walka o zwycięstwo.
Adrian Dmoch (z prawej) - pracuje w agencji reklamowej jako art director. Współautor wielu reklam telewizyjncyh. Zdjęcia jego autorstwa były publikowane w magazynach drukowanych i w wielu artykułach internetowych.
W 2016 zrealizował swój pierwszy długometrażowy film dokumentalny ChasingTheBreath , którego jest reżyserem, autorem zdjęć i montażystą:
Co chcemy zrobić?
Robert - chcę przebiec ponad ponad tysiącletni szlak pielgrzymkowy św. Jakuba, z Biarritz do Santiago de Compostela - 800 km w około 20 dni. Wybrałem trudniejszy wariant północny tzw. Camino del Notre, którego trasa jest zdecydowanie bardziej wymagająca ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu.
Adrian - towarzysząc Robertowi na rowerze, będę dokumentować jego biegową drogę, a przy okazji rozmawiając z innym napotkanymi pielgrzymami będę szukał odpowiedzi na pytania czym jest wiara dzisiejszych czasach, po co ludzie pielgrzymują, jakie niosą intencje - o czym zrobie poźniej film dokumentalny.
Najszybszy maraton w historii - Eliud Kipchoge - 2:00:25
Obok Eliuda Kipchoge, do walki o nieśmiertelną sławę ruszyli Etiopczyk Lelisa Desisa i Erytrejczyk Zersenay Tadese. Tempo biegu na dwie godziny wyznaczała laserowa linia generowana przez samochód jadący przed zawodnikami. Desisa i Tadese wytrzymali tylko niespełna połowę dystansu. Natomiast Eliuda Kipchoge jeszcze na 35. kilometrze tracił jedynie pięć sekund.
Firma Nike na tę okazję przygotowała specjalne buty i już zapowiada, że to nie koniec projektu. Na razie jednak rekord świata należy wciąż do innego Kenijczyka Dennisa Kimetto - 2:02:57 i ustanowiony został podczas 41. BMW Berlin Marathonu - 28.09.2014. Poniżej prezentujemy międzyczasy Eliuda Kipchoge.
TOP 20 biegów maratońskich w Polsce

Liderem drugi rok z rzędu pozostaje Orlen Warsaw Marathon, na mecie warszawskiego biegu cieszyło się 6 590 zawodników, jednak impreza i tak zanotowała 10 % spadek uczestników. W dwudziestu najważniejszych imprezach wystartowało w sumie 39 327 zawodników, co w stosunku do zeszłego roku i liczby 39 740 sprawia, że musimy odnotować 1% spadek.
Rekord świata mężczyzn i kobiet w biegu maratońskim w hali - 2:21:55 i 2:44:43

Malcolm Richards, który jest nauczycielem w San Francisco musiał pokonać 210 okrążeń. Nagrody nie były imponujące. Pierwsza trójka zarobiła odpowiednio: 1000, 500 i 250 dolarów. Jednak premia za rekord świata wynosiła 5000 dolarów. W zawodach startowało ok. 200 zawodników.
Wanda Panfil - jedyna w historii Polski mistrzyni świata w biegu maratońskim

Wanda Panfil
Wanda Panfil - jedyna w historii Polski mistrzyni świata w biegu maratońskim - opowiada o swoich sportowych dokonaniach Marcinowi Janiszewskiemu (rzecznikowi prasowemu MCS Wrocław).
Marcin Janiszewski: Jakie były początki Pani kariery, w którym maratonie zaliczyła Pani swój pierwszy start?
WANDA PANFIL: – Początki mojej kariery były bardzo trudne. Wstawałam każdego dnia 4.30, musiałam iść 5 km przez las do przystanku na pociąg. Nieważne było, czy padał śnieg, deszcz, czy świeciło słońce. W każdych warunkach pokonywałam 20 km pociągiem i czekałam na lekcję godzinę, następnie 8 godzin lekcyjnych w szkole i bezpośrednio po nich treningi w moim klubie Lechia Tomaszów Mazowiecki. Potem powrót do domu codziennie bardzo późnym wieczorem. I tak przez ponad cztery lata. Treningi początkowo były dosyć lekkie, mój organizm adaptował się do wysiłku. Co najważniejsze, miałam fajnego trenera Karola Włodarczyka, który tak konstruował jednostki treningowe, by bieganie sprawiało mi radość. Zaczęłam od dystansów średnich: 800 m, 1500 m i stopniowo wydłużałam dystans aż do królewskiego, jakim jest maraton. Pierwszy mój start maratoński to Berlin Maraton. Wspominam go świetnie, ponieważ nie wiedziałam do końca, jak będzie, jak mój organizm zniesie tak długi wysiłek. Przez to, że nie wiedziałam co mnie czeka, pewnie też mniej się stresowałam. Jak się okazało, pobiegłam na bardzo wysokim poziomie, ustalając mój pierwszy rekord Polski w maratonie. Ponadto zajęłam drugą pozycje open. Ten świetny występ zapewnił mi kwalifikację olimpijską do Seulu.
Bieganie w województwie mazowieckiem - badanie PBS i PKO
Pełna Prezentacja wyników badania "Zwyczaje biegaczy w Polsce" (pdf)
Niedawno informowaliśmy, że agencja badawcza PBS przeprowadziła analizę rynku biegowego na zlecenie PKO Banku Polskiego. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (ankiety w formie elektronicznej przy pomocy strony WWW) w dniach 4-31 sierpnia 2015 roku przez agencję badawczą PBS na ogólnopolskiej próbie 3232 internautów. Wyniki były dość ciekawe. Teraz publikujemy dane dla województwa mazowieckiego.
Bieganie jest w Polsce bardzo popularne, również w województwie mazowieckim. Co czwarty biegacz z tego regionu bierze udział w imprezach masowych, wśród który najatrakcyjniejsze okazały się Bieg Niepodległości i Bieg Powstania Warszawskiego. 75% respondentów uprawia ten sport nie dłużej niż 5 lat, w tym 28% krócej niż rok. Połowa trenuje 2-3 razy w tygodniu, głównie wieczorem. Kolejne 24% - częściej.
Kiedy biegają? Zazwyczaj wieczorem (58%), a co piąty preferuje jogging o poranku (22%). Bieganie to sport całoroczny – 75% badanych w województwie mazowieckim (i 83% w całej Polsce) robi to bez względu na porę roku, co trzeci nawet przy niesprzyjającej pogodzie (37%). Wśród osób biegających jedynie w wybranych porach roku najpopularniejszym czasem na to jest lato i wiosna (85%). Ponad połowa trenuje samotnie (55%). Dla pozostałych najczęstszym towarzystwem są przyjaciele i znajomi (22%), partner (15%) lub zwierzę (11%).
Pies spowodował upadek kenijskiego biegacza
Tego typu sztafetowe biegi są popularne w Japonii i związane są z etosem pracy oraz poświęcenia na rzecz swoich firm. Sama nazwa Ekiden wywodzi się z Japonii i przeszłości oznaczała system komunikacji oparty o zmiany kurierów i koni. Choć nie widać tego na powyższym filmie, to mimo kontraktowania obcokrajowców, zdecydowaną większość zawodników stanowią rodowici Japończycy. Pod tym linkiem możecie zobaczyć sylwetki biegaczy teamu Konica Minolta wraz z rekordami życiowymi.
Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg ma ambitne plany biegowe

Fo. Facebook Mark Zuckerberg
Dlaczego akurat 365 mil? Nietrudno zgadnąć, że chodzi o dni roku. Zukerberg dodaje: „To bardzo dużo biegania, ale to nie jest szaleństwo. To zaledwie mila dziennie i w umiarkowanym tempie, to mniej niż 10 minut biegania”. Czy to faktycznie dużo biegania, zapewne wielu czytelników maratończyka uśmiechnęło by się z politowaniem… ale biegać codziennie, to chyba będzie faktycznie duże osiągnięcie. Mimo talentów twórcy Facebooka nie wróżymy powodzenia. Chętni mogą coś doradzić Zuckerbergowi oczywiście na Facebooku .
"Zwyczaje biegaczy w Polsce" - badanie PBS dla PKO Banku Polskiego

Bieganie jest w Polsce bardzo popularne. Nie dziwi nas widok biegających na ulicach, w lesie, rano, wieczorem, latem i zimą. Uczestniczymy w imprezach masowych i lubimy chwalić się dobrym wynikiem oraz medalem, wrzucając fotki na Facebooka czy Instagram. Chętnie bierzemy też udział w akcjach charytatywnych podczas biegów. PKO Bank Polski, który od kilku lat realizuje autorski program „PKO Biegajmy razem” zbadał zwyczaje biegaczy w Polsce i postanowił podzielić się jego wynikami.
Oszustwo na maratonie w Kenii
Przy dzisiejszych możliwościach technicznych jak chipy, kamery i dużym zainteresowaniu kibiców trudno uwierzyć, że ktoś może liczyć na powodzenie takiego oszustwa. Jednak w przypadku maratonu w Nairobi, nie jest to aż tak niecodzienne zdarzenie. W 2013 roku za podobny czyn zdyskwalifikowano dwie kobiety, które również "osiągnęły" miejsce na podium.
Jednym z najsłynniejszych oszustów był Sergio Motsoeneng, który w 1999 roku zamienił się na 87-kilometrowej trasie Ultramaraton Comrades... ze swoim bratem bliźniakiem. W "genialnym" planie zawiódł drobny szczegół. Bracia mieli różne zegarki i nosili je na rożnych rękach. Sergio Motsoeneng otrzymał 10-letni zakaz startu w imprezie. Powrócił w 2011 roku zajmując świetne trzecie miejsce. Test antydopingowy wykazał jednak obecność niedozwolonych środków... i Motsoeneng otrzymał kolejną dyskwalifikację.
Piętnaście największych maratonów w Polsce w roku 2015

Największym polskim maratonem w roku 2015 jest Orlen Warsaw Marathon z 7361 biegaczami na mecie. Pozycję lidera stracił inny warszawski maraton organizowany przez Fundację Maratonu Warszawskiego. To drugi rok z rzędu kiedy ta impreza traci uczestników na rzecz OWM. Jeszcze w 2013 roku metę maratonu "Fundacji" osiągnęło 8506 biegaczy, ale już wtedy można było przewidywać, że ze swoim potencjałem finansowym i organizacyjnym impreza Orlenu ma szansę zająć pozycję lidera.
Swój stan posiadania obronił Poznań i powoli zbliża się do liczby uczestników jesiennej imprezy w Warszawie. Z dużych imprez oprócz OWM, tylko Wrocław Maraton zanotował pokaźny wzrost, bo o aż 24 %, co pozwoliło mu niespodziewanie wyprzedzić Cracovia Maraton i zająć czwarte miejsce w sezonie 2015.
Kulisy Tour de Pologne
FOTORELACJA (fot. Dorota Świderska, Wojciech Szota)
Strona imprezy
Dział - ciekawostki
Maratończyk.pl wybrał się na pierwszy etap tegorocznego Tour de Pologne w Warszawie i podejrzał jak wygląda zaplecze kolarskiej kolumny. Zobaczyliśmy autokary najlepszych zespołów świata i mogliśmy obserwować ostanie chwile przygotowań przed startem. Nie zabrakło nas także na trasie, finiszu i dekoracji. Zapraszamy do oglądania kulis największego wyścigu w Europie Środkowo-Wschodniej!
- The BOSTON Story - Film o Maratonie w Bostonie
- Średnie maratońskie wyniki w USA - 4:19:27 mężczyźni, 4:44:19 kobiety
- Biega już 22% dorosłych Polaków...
- Dwunastoletnia dziewczynka przebiegła 7 maratonów na 7 kontynentach!
- Kobiety biegają "mądrzej" maraton
- Największy maraton w Polsce - Poznań czy Warszawa?
- Louis Zamperini - "Unbroken"
- Jerzy Skarżyński - opowiada o Alei Sław Biegania w Sobótce
- Dziewięciolatek ukończył półmaraton w czasie 1:41:07
- Polska 8. maratońską potęgą świata... pod względem uczestników
- Bruce Springsteen - Born To Run
- Mo Farah biega 200 km tygodniowo przed swoim debiutem w maratonie
- Biegi masowe: oświadczenie czy zaświadczenie?
- Przebiegł maraton tyłem żonglując piłeczkami
- "Zakaz" robienia sobie zdjęć "komórką" podczas biegu - Hong Kong Marathon
- Człowiek biegający z lodówką na plecach trafił do szpitala
- Nowy rekord Świata w półmaratonie w kategorii 80+
- Henryk Szost: Dlaczego zostałem maratończykiem?
- Oscar Pistorius zamordował narzeczoną?
- Maraton w temperaturze -40 stopni Celsjusza
- Najstarszy maratończyk świata pobiegnie ostatni raz...
- Seks afera w Pentagonie a bieg
- Maratoński rekord świata kobiet.... w przebraniu - 2:48
- Paul Ryan okłamał swoich wyborców w sprawie maratońskiej życiówki
- Podwodny Maraton... na podwodnej bieżni...