Broad Peak

Dział - wyprawy wysokogórskie
Nasz wywiad rzeka z Anią Czerwińską i Jurkiem Natkańskim

Tematyka górska jest mocno reprezentowana na Maratończyku.pl. Wielu naszych wspinających się kolegów biega maratony i nie raz o nich pisał na naszych łamach. Tym razem zainteresowanych odsyłamy do ciekawego materiału jaki ukazał się na Onet.pl. Wywiadu udzielił Adam Bielecki, uczestnik tragicznie zakończonej wyprawy na Broad Peak. W materiale nie zabrakło  trudnych pytań jak: Nie mógł pan na kolegów poczekać? Niektórzy podejrzewają, że może nie przez przypadek przestroił się panu telefon podczas zejścia ze szczytu. Może pan specjalnie nie łączył się z bazą, żeby nie trzeba było czekać na resztę zespołu. Tutaj cały wywiad

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Broad Peak (Falchan Kangri) - 12. najwyższa góra na świecie (8047 m n.p.m.), zlokalizowana na granicy Chin i Pakistanu

Ten potężny trójwierzchołkowy masyw wznosi się na południowy wschód od K2. Oba szczyty oddalone są od siebie zaledwie o 9 km i leżą po przeciwległych stronach lodowca Goldwin Austen. Ze względu na rozłożystość masywu, Martin Conway w 1892 nazwał go - Szeroki Szczyt (ang. Broad Peak). Ardito Desio jako pierwszy wprowadził nazwę Falchan Kangri - co w języku balti oznacza także - Szeroki Szczyt.

W tym roku przypada pięćdziesięciolecie zdobycia szczytu.

Pierwszego wejścia dokonali w dniu 9 czerwca 1957 austriacy alpiniści : Hermann Buhl, Kurt Diemberger, Marcus Schmuck, Fritz Wintersteller.

Polacy zdobyli górę (ale Broad Peak Middle) 28 lipca 1975. Na szczycie staneli: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Bohdan Nowaczyk i Andrzej Sikorski. Niestety podczas zejścia zginęli Kęsicki, Nowaczyk i Sikorski. Główny wierzchołek zdobyli dopiero 30 lipca 1982 roku Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka. 

 

Polskie wejścia:

  • 28 lipca 1975 Broad Peak Middle - Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki - Bohdan Nowaczyk, Andrzej Sikorski - (trzej ostatni zginęli podczas zejścia).
  • 30 lipca 1982 - Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka
  • 30 czerwca 1983 - Krystyna Palmowska (jako pierwsza kobieta na tym szczycie), Anna Czerwińska (tylko do Rocky Summit)
  • 14 lipca 1984 - Walenty Fiut, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski, Krzysztof Wielicki
  • 17 lipca 1984 - Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka
  • 13 sierpnia 1995 - Waldemar Soroka, Krzysztof Tarasewicz
  • 8 lipca 2006 - Piotr Pustelnik
  • 9 lipca 2006 - Piotr Morawski
  • 22 lipca 2006 - Kinga Baranowska

 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)