biegi na orientacje

studenci orientacja
AZS Warszawa: O tym, kto szybciej połapie się na mapie przekonali się uczestnicy Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w biegu na orientację. W imprezie wzięło udział blisko 60 studentów i studentek głównie reprezentujących Wojskową Akademię Techniczną i Akademię Wychowania Fizycznego, ale nie tylko.

W środę na terenie Pola Mokotowskiego uczestnicy rywalizacji mogli sprawdzić się na pięciu mapach w zależności od stopnia zaawansowania. Biegacze ruszali interwałowo przez niemal trzy godziny, tak by nie tworzyć dużych skupisk. Wszystkim dopisała pogoda i humory.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy
Dział - Biegi na Orientację

2020 WOR V 09 26 001
Irina Hulanicka: Po letniej przerwie w Warszawie odbyły się kolejne etapy (5 i 6) zawodów na orientację Warsaw Orient Races. W sobotę 26 września na Moczydle biegacze z kompasami i mapami biegali wokół jeziorka i pokonywali kilka razy znaną górkę. Orientaliści biegali w 4 kategoriach: Profesjonaliści, Zuchwali, Początkujący i Spacerowicze. Każdy mógł sobie wybrać trasę dostosowana do swoich umiejętności. Pogoda dopisała.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Wyniki
Strona imprezy
Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie

chudy wawrzyniec 2020 1 5

Joanna Grzywaczewska: Rok 2020 przyniósł sporo zmian w świecie biegowym w Polsce i na całym świecie. Wiele biegów zostało odwołanych, te, które są organizowane odbywają się w zmienionych formułach, z dodatkowymi środkami ostrożności wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa. Ultramaraton Chudy Wawrzyniec został podzielony na trzy dni – 8, 9 i 15 sierpnia. Pierwszego dnia rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Łącznie zawody ukończyło 895 biegaczy, którzy startowali na dystansach 20, 50, 80 i 100 km. Warto dodać, że starty odbywały się w odstępach czasowych – każdego dnia strefa startu działała aż 6 godzin.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy
Regulamin
Zapisy

Kierownik Rajdu, Andrzej Krochmal: W imieniu organizatorów zapraszam do udziału w rajdzie DYMNO na jednej z tras: pieszej lub rowerowej w pięknych okolicznościach Puszczy Białej z bazą w malowniczo położonym nad Bugiem historycznym Broku.

Trasy jak zwykle będą wymagające dzięki poruszaniu się przez bogate tereny leśne jak i otwarte nad starorzeczem Bugu. Różne mapy stworzą spore możliwości nawigacyjne. Na najlepszych czekają puchary ufundowane przez Burmistrza Gminy i upominki dostarczone przez sponsorów. Szczegóły zawarte będą w
regulaminie i komunikatach zamieszczanych na stronie rajdu jak i stronie organizatora. Do zobaczenia!

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Igor Błachut: Zapraszamy do spojrzenia czułym okiem na „Wiosenne 360” (14.04.18), czyli organizowane przez Team 360 Stopni długodystansowe zawody na orientację. Impreza, zaliczana do klasyfikacji Pucharu Polski w Pieszych i Rowerowych Maratonach na Orientację, odbędzie się na terenie gminy Celestynów – bazę zaś ulokujemy w niezwykle malowniczym miejscu, czyli byłej szkole w Ponurzycy. Impreza ta corocznie gromadzi na starcie zawodników z całej Polski; spodziewamy się przybycia 150-200 uczestników, rywalizujących na trasach o różnej długości (od 10 do 100 kilometrów) i trudności nawigacyjnej.

Te najkrótsze trasy staramy się planować tak, by dać możliwość ukończenia ich przez początkujących i amatorów – w tej liczbie dzieci i młodzież. Te najdłuższe – czyli 50 km na piechotę i 100 km na rowerze – gromadzą na starcie doświadczonych zawodników, którzy potrafią wykazać się zarówno dobrą kondycją, jak i umiejętnościami nawigacyjnymi.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
terminarz zawodów na Mazowszu

Coś dla miłośników imprez na orientację. Andrzej Krochmal w imieniu Warszawsko-Mazowieckiego Związku Orientacji Sportowej, przesłał nam terminarz zawodów w roku 2016, jakie odbędą się na Mazowszu. Zielonym kolorem zostały oznakowane imprezy z cyklu Mistrzostw Mazowsza i WOM wraz ze współczynnikami do rankingu. Na pewno warto spróbować swoich sił, w tej wciąż mało znanej w Polsce dyscyplinie.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy

 
fot. RunVenture

Andrzej Krochmal:To nowy rodzaj biegu, który po raz pierwszy w Polsce i na naszym biegu zostanie przeprowadzony podczas XI BIEGU WEDLA w dniu 30 stycznia 2016 r. (sobota).

Co to jest? Jest to połączenie biegu przełajowego z biegiem na orientację. Trasa o długości 5 km jest klasycznym dystansem biegu przełajowego przebiegająca po istniejących drogach i ścieżkach w terenie. Może być mocno wymagająca i urozmaicona np. podbiegami i zbiegami, a także z naturalnymi przeszkodami terenowymi. Cała trasa nie jest wyznakowana w terenie np. linami, wstążeczkami itp., a jedynie za pomocą Punktów Kontrolnych (PK) ustawionych w charakterystycznych miejscach na załamaniu kierunku trasy np. tuż przy skrzyżowaniu dróg itp. W tym celu zawodnik jak w typowym biegu na orientację, na starcie otrzymuje mapę ze wszystkimi PK, które musi w kolejności potwierdzić za pomocą chipa otrzymanego przed startem.

Napisz komentarz (3 Komentarze)

Regulamin
Strona rajdu

Andrzej Krochmal: W imieniu organizatorów (po rocznej przerwie) zapraszamy na XVI edycję Długodystansowego Rajdu na Orientację "DYMnO 2015", który odbędzie się w dniach 15-17.05.2015 r. z bazą w Liceum Ogólnokształcącym w Kosowie Lackim. Są to tereny Mazowsza Płn. z mało spenetrowanymi terenami leśnymi, w których można spotkać wzniesienia do 30 m, a obok tereny otwarte z terenami zalewowymi rzeki Bug. Trasa piesza będzie rozegrana po raz pierwszy w formule rogainingu 8 i 12 godz. (do wyboru uczestnika), natomiast trasa rowerowa jako scorelauf na urozmaiconych i dzikich terenach o bardzo zróżnicowanej drożni.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy

 

Violetta Pietrzak: Niespełna miesiąc pozostał, aby zapisać się na jeden z największych w Polsce rajdów na orientację. Izerska Wielka Wyrypa, bo o tej imprezie mowa, rozegrana zostanie w dniach 15 – 17 sierpnia, a jej bazą wypadową będzie malowniczo położone nad rzeką Kwisą miasto Lubań. Na zawodników czeka pięć zróżnicowanych tras. Piechurzy i biegacze wybiorą pomiędzy dystansami: 25, 50 i 100 km. Rowerzyści zmierzą się w 75 lub 150 km. Na żadnej z nich zwycięstwa nie zagwarantuje sama szybkość i wytrzymałość. Trzeba je połączyć w doskonałą orientacją w terenie i umiejętnością czytania mapy. Zawody bowiem rozgrywane są w oparciu o zasadę scorelauf, co oznacza, że liczy się przede wszystkim to, czy uda nam się znaleźć wszystkie punkty kontrolne, a dopiero na drugim miejscu to, w jakim czasie to zrobimy. Zadanie utrudnia fakt, że mapy organizatorzy rozdają w momencie startu. Na decyzję o wyborze, czy pobiegniemy najpierw na wschód czy zachód, mamy więc naprawdę niewiele czasu.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Galeria (fot. Piotr Siliniewicz)

 

Piotr Siliniewicz: Start o trzeciej rano i zaraz wyjazd do PK 5 (krzaki, skraj bagienka, obok droga szutrowa). Po odjeździe piątego zespołu, przenosiny na przepak A (północna część Otwocka, rowery, rolki, kajaki). Jeszcze ciemno, jeszcze sucho. Czekanie na brzegu Świdra; co pierwsze - deszcz, czy team w kajaku (byli równocześnie). Odjazd w kierunku stadionu, leje; jest stadion, jeszcze bardziej leje. Trzy pierwsze zespoły rozwiązują zagadkę logiczną (takie zadanie specjalne), leje coraz mocniej. Teamy po kolei nikną w lesie (skąd tyle deszczu w tych chmurach…); wracają i biorą się za wodne łucznictwo (taka dyscyplina i takie zadanie specjalne). Odjeżdżają w kierunku mety. Ja też (oni przez las, ja asfaltem po kałużach). Koniec; Adventure Races koło Otwocka. Walczono też na innych trasach - biegowo i rowerowo… Ale ja, głównie Adventure Races; Stara Wieś, okolice Otwocka… mokrość pełna, niech tam mokrość - było cudnie… 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
W tym roku aż 18 miast weźmie udział w największej w Polsce akcji promującej bieg na orientację - Cała Polska biega z mapą!
W najbliższą sobotę, 11 maja, tysiące ludzi postawi swoje pierwsze kroki w sporcie, który oprócz sprawności fizycznej wymaga również umiejętności szybkiego myślenia. Taki właśnie jest bieg na orientację - zamiast biec wzdłuż wyznaczonej taśmami trasy, warianty dotarcia do kolejnych punktów kontrolnych wybiera sam zawodnik! To dzięki temu każdy bieg jest niepowtarzalny i daje okazję do nieustających analiz oraz porównywania przebiegów z innymi biegaczami.

Jak to wygląda?
Zawodnik na starcie dostaje specjalną, bardzo dokładną mapę terenu - zaznaczony jest na niej trójkąt, który oznacza start. Od niego wiedzie linia do kolejnych kółek, które oznaczają punkty kontrolne. Obecność na nich potwierdza się za pomocą elektronicznego czipa, który zapisuje również międzyczasy ze wszystkich "checkpointów". Wygrywa oczywiście ten, kto najszybciej przebiegnie trasę - trzeba jednak pamiętać, że wymogiem sklasyfikowania jest zaliczenie wszystkich punktów w odpowiedniej kolejności!

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Galeria - fot. Piotr Siliniewicz

Piotr Siliniewicz: Przez Pcim przejeżdżamy jadąc z północy na południe (Kraków - Zakopane); i wracając… Zabudowany ekologicznymi ekranami pozostaje w pamięci (jeżeli…), jako punkt przelotowy. A teraz, po Górskich Ekstremalnych Zawodach na Orientację, już wiemy, co jest w Pcimiu na kierunku wschód - zachód. Piękne góry, lasy, łąki, jary, schroniska, na zboczach - osiedla i to wszystko z widokiem na Tatry, Gorce i Babią Górę. Jak nie pada, bo jak pada to bez widoku. Ale na GEZnO 2012 biegaliśmy w słońcu; było pięknie. 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Galeria - fot. Piotr Siliniewicz

Piotr Siliniewicz:  Poważny dystans (long), poważne zawody (mistrzostwa Kraju), poważni zawodnicy (już lepszych w Polsce nie ma)… W ostatnich jesiennych błyskach słońca powalczono o tytuły Mistrzów Polski. Wygrali wszyscy, bo na długim dystansie trzeba mieć wytrzymałość i dobrą technikę biegania po lesie, trzymać pełną koncentrację, no i umieć wyjechać się do końca… nieważne, co za metą… I nasi Mastersi… Wszyscy byli wielcy!

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Polski Klub Adventure Racing: Już za dwa tygodnie odbędą się II Mistrzostwa Człopy w Biegu na Orientację! Zapraszamy wszystkich miłośników nie tylko orientacji sportowej, ale także tych, którzy lubią aktywny wypoczywać na łonie natury na kilka ciekawych imprez. Przygotowaliśmy trasy dla doświadczonych biegaczy i początkujących miłośników zabawy z mapą i kompasem.

Napisz komentarz (1 Komentarz)
Galeria - fot. Monika Strojny

Monika Strojny: Trzy trasy, ponad 230 zawodników i piękna pogoda stworzyły niepowtarzalny klimat na Izerskiej Wielkiej Wyrypie - imprezie dla biegaczy i rowerzystów rozegranej w weekend 17-19 sierpnia. Organizatorzy ekstremalnego rajdu na orientację przygotowali dwa dystanse piesze: 50km i 100km oraz jeden rowerowy na 150km. Ale że w orientacji kilometraż zawodników zwykle odbiega od optymalnych wariantów, niektórzy przebiegli lub przejechali 10, 20 a nawet 50km więcej…

To już trzecia edycja zawodów, których startem i metą tym razem był niewielki Barcinek, położony w malowniczych Izerach, raptem 20km od słynnej i tłocznej o tej porze roku Szklarskiej Poręby. A w Barcinku było cicho, spokojnie i… bardzo ciepło.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

 Strona zawodów

 

Bartek Sobecki: Wspaniałym sukcesem łodzianina, Krzysztofa Rzeńcy (UKS Orientuś ) zakończyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w Biegu na Orientację odbywające się we francuskim regionie Limousin w Masywie Centralnym. W zawodach, w których uczestniczyło 331 zawodników z 30 państw, Krzysztof zdobył dwa medale w tym jeden złoty. Już w pierwszym  dniu mistrzostw podczas którego rozgrywany był tak zwany bieg sprinterski ( trasa - 2 km, 17 punktów kontrolnych) 17-letni biegacz UKS Orientuś zdobył brązowy medal ulegając minimalnie faworyzowanym Francuzom a pozostawiając w pokonanym polu 82 rywali z państw gdzie bieg na orientację jest na ogół znacznie bardziej popularny i  doceniany przez władze sportowe oraz media. Jeszcze więcej radości przyniósł bieg sztafetowy w którym Polacy biegnący w składzie: Radosław Piotrowski (UKS Azymut 45 Gdynia), Łukasz Wiśniewski (UKS Siódemka Rumia) i Krzysztof Rzeńca wywalczyli tytuł mistrzów Europy! 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
Piotr Siliniewicz: Startowano na kilku dystansach i w różnych kategoriach, zawsze jednak do zrobienia był solidny kawał trasy. Rowery i buty trailowe niosły do mety, ale z godziny na godzinę, coraz bardziej ciążyły - deszcz, błoto, kałuże i mokra trawa… takie realia. Ekstremalna trasa dorzuciła jeszcze kajaki… I nawigacja, z której DyMnO słynie, a smakosze ją najbardziej cenią. Za rok znowu pobiegamy i pofotografujemy; znowu DyMnO (już się cieszymy). 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Piotr Siliniewicz: Wszystko było w najlepszym gatunku. Temperatura ponad trzydzieści stopni i piasek na polnych drogach przypominał o pustynnych szlakach; wizualnie też nieźle (świeże listki wspólnie ze słońcem zieleniły każdy obrazek); zachowywano się bardzo walecznie, bo w ostatnim dniu zawodów start był interwałowy (kto pierwszy na mecie, ten wygrał trzydniówkę); towarzysko - super (lubimy się z wzajemnością…); logistycznie - miłe niespodzianki (gorące dania prosto z kotła, kąpiel w basenie na środku łąki). Dobra, koniec wychwalania, teraz poważne konkrety: coroczne Grand Prix Mazowsza w Biegu na Orientację, tradycyjnie bezbłędna organizacja, tradycyjnie zadowoleni uczestnicy ze wszystkich grup wiekowych, tradycyjnie spełniony artystycznie fotograf. Spotykamy się za rok (tradycyjnie…). 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
Sobota, 12 maja 2012 roku. Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław oraz wiele innych miast i miejscowości w naszym kraju. Setki ludzi - dorosłych, dzieci i całych rodzin w miejskich parkach. Łączy ich jeden cel - chęć przeżycia czegoś niezwykłego i niezapomnianego. Wyjątkowa atmosfera, mili i pomocni organizatorzy, a nade wszystko ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Sprawność fizyczna - mniej wymagana, bo liczy się Twoja radość i uśmiech na twarzy! I aby go nie zabrakło, proponujemy ciekawą formę rozrywki. Dostajesz dokładną, kolorową mapkę terenu z zaznaczonymi na niej miejscami, gdzie powinieneś dotrzeć. Twoja obecność będzie już Twoim sukcesem. A dlaczego to wszystko? Bo 12 maja CAŁA POLSKA BIEGA Z MAPĄ!

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Galeria

Piotr Siliniewicz: Lębork, Wejherowo, Rumia… lipiec 2011… Mistrzostwa Świata Juniorów w Biegu na Orientację… działo się tyle, że puszczenie jednej (chociaż niemałej) porcji zdjęć, zakrawało na lenistwo. Jest więc kolejna galeria - obrazki nieużywane i, tradycyjnie - pełne emocji, sportowych zmagań i piękna wspaniałej dyscypliny. Orienteering rządzi…

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Strona zawodów

Andrzej Krochmal: 17.12.2011 przy okazji IX Zimowych Biegów Górskich w Falenicy – o godzinę wcześniej czyli o 10.00 wystartuje duathlon składający się z biegu górskiego i biegu na orientację na trzech dystansach. Bieg górski odbywa się na dotychczasowych pętlach, a po ich zakończeniu zawodnik pobiera mapę i wyrusza na trasę biegu na orientację (klasyczną - kolejność PK obowiązkowa). Szczegóły w regulaminie oraz formularz zgłoszeniowy na stronie www.trepklub.waw.pl Dla najlepszych w klasyfikacji K i M przewidziano puchary.

UWAGA! Wyniki trasy biegu górskiego będą zaliczane do pierwszej rundy IX Zimowych Biegów Górskich pod warunkiem ukończenia całej trasy duathlonu.MAPA : „FALENICA 2”, skala 1 : 10 000, e=2,5 m, aktualność 2003 z poprawkami 2011.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Galeria - fot. Silne - Studio
Strona zawodów


Piotr Siliniewicz: Jubileusz, jak się patrzy… dziesięć edycji Górskich Ekstremalnych Zawodów na Orientację już za nami… i wciąż nam mało…tym razem, gościny udzielił malowniczy Spisz, zapewniając oszałamiające widoki, mroźne ranki i wczesne wieczory. Było według potrzeb - “wojownicy” walczyli o zwycięstwo, tuż za nimi dobiegali “wojownicy w przyszłości”, a peleton zamykali zwolennicy przebiegów rekreacyjnych. Wszyscy - zmęczeni i zadowoleni. Mniej może dotyczy to kilku kontuzjowanych, ale i oni z pewnością zasilą przyszłoroczne szeregi uczestników GEZnO. A tych - liczymy już na setki.

Napisz komentarz (3 Komentarze)
Strona zawodów

Sławomir Cygler:ZAWODY JAKICH JESZCZE NIE BYŁO! Przypominamy! Sobota, 7 maja 2011 roku. Gdynia, Kraków, Łódź, Warszawa, Wrocław oraz wiele innych miast i miejscowości w naszym kraju. Setki ludzi - dorosłych, dzieci i całych rodzin w miejskich parkach. Łączy ich jeden cel - chęć przeżycia czegoś niezwykłego i niezapomnianego. Wyjątkowa atmosfera, poczucie wspólnoty, mili i pomocni organizatorzy, a nade wszystko ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Sprawność fizyczna - mniej wymagana, bo liczy się Twoja radość i uśmiech na twarzy! I aby go nie zabrakło, proponujemy ciekawą formę rozrywki. Dostajesz dokładną, kolorową mapkę terenu z zaznaczonymi na niej miejscami, gdzie powinieneś dotrzeć. Twoja obecność będzie już Twoim sukcesem. A dlaczego to wszystko? Bo 7 maja CAŁA POLSKA BIEGA Z MAPĄ!

Napisz komentarz (1 Komentarz)
Krzysztof Lewandowski, UKS Orientuś Łódź: Wspaniale spisały się dziewczęta z UKS Orientuś podczas otwierających międzynarodowy sezon w BnO  zawodów Spring Cup w Danii. W nocnym biegu  sztafetowym podopieczne trenera Piotra Paszyńskiego: Agata Stankiewicz,  Natalia Ewiak i Ewa Gwóźdź wyraźnie pokonały rywalki  sprawiając gospodarzom  dużą niespodziankę a nam wielką radość. W sobotnim biegu klasycznym w czołówce znaleźli się: Natalia Ewiak - 5  (zwyciężyła mistrzyni świata I. Bobach), Rafał Podziński - 7, Agata Stankiewicz - 9, Natalia Ścieszko - 11. Zdjęcia z zawodów w galerii UKS Orientuś: www.orientuslodz.pl

Napisz komentarz (2 Komentarze)
Galeria

Karol Galicz: W miniony weekend, w Ogrodniczkach pod Białymstokiem odbyły się XIII Mistrzostwa Polski w Narciarskim Biegu na Orientację. Wielu zapewne nie wiedziało o istnieniu takiej konkurencji, dlatego warto ją krótko przybliżyć. Zawody polegają na znalezieniu wszystkich punktów kontrolnych w odpowiedniej kolejności w jak najkrótszym czasie. Droga jaką wybierzemy jest dowolna. Na starcie dostajemy mapę oraz kartę startową lub elektronicznego chipa. Każdy zawodnik powinien być również wyposażony w kompas. Mapy do orientacji sportowej (szczególnie do BnO) są bardzo dokładne i posiadają właściwą sobie specyfikę i oznaczenia. W miejscu punktu kontrolnego znajduje się lampion, na którym potwierdzamy swoją obecność na danym punkcie (elektronicznie bądź perforatorem na karcie startowej).

Napisz komentarz (1 Komentarz)