Monika Strojny: Ponad 320 osób wzięło udział w VI Wysokogórskim Biegu im Druha Marduły, który odbył się w niedzielę 2 czerwca w Tatrach. Na starcie w Dolinie Olczyskiej o 7 rano świeciło słońce, ale temperatura kilku stopni powyżej zera i przelewające się wysoko przez grań chmury nie wróżyły łatwych warunków. I faktycznie po podbiegu do Murowańca przez Psią Trawkę i zbiegnięciu z Przełęczy Karb, zawodników podchodzących na najwyższy punkt trasy, Świnicką Przełęcz (2051m npm), spowiły chmury, a widoczność spadła do kilkunastu metrów. Dwa stopnie ciepła  nie przeszkodziły jednak w rywalizacji, a wiele osób chwaliło sobie nawet takie warunki.

Bieg Marduły był pierwszymi zawodami cyklu trudnych biegów górskich Salomon S-LAB. Tak jak w ubiegłym roku zawody wygrał Marcin Świerc (Salomon Suunto Team), któremu pokonanie trasy z przewyższeniem +1750/-1410m na dystansie 25,5km zajęło zaledwie 2h18min. Warto dodać, że Marcin wygrał wszystkie dotychczasowe Biegi Marduły, a w zeszłym roku na nieco krótszej trasie ustanowił rekord i zszedł poniżej 2h. W tym roku walka też była ostra - pięć minut po Świercu na mecie pojawił się Daniel Wosik (RMD Montrail) a minutę później Lucjan Chorąży.

Wśród pań rywalizacja na całej trasie toczyła się między Anią Celińską (Byledobiec Anin) i Dominiką Wiśniewską-Ulfik (RMD Montrail) i ostatecznie to Dominika na mecie na Kalatówkach pojawiła się z dwuminutową przewagą. Trzecia z pań Maria Cebo (Ultra Beskid Sport) straciła do zwyciężczyni 5 minut. Wszystkie panie z podium złamały czas 3 godzin.

Trasa zawodów to niewątpliwie jedna z najtrudniejszych w kraju, nie dziwi więc fakt, że spośród 321 startujących do mety dobiegło 301. Na trasie obowiązywały dwa limity czasowe: 2h przy Murowańcu, i 3h:30min na Kasprowym Wierchu. Widoki były niezapomniane, a zawody były także Mistrzostwami Polski w Skyrunning.

Drugimi zawodami w cyklu Salomon S-LAB będzie Maraton Gór Stołowych 6 lipca, a trzy ostatnie biegi do wyboru rozegrane zostaną w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich 18-21 lipca. Na spotkaniu zespołu Salomon Suunto przed zawodami organizator MGS Piotrek Hercog poinformował, że dla pierwszych 15 zawodników Biegu Marduły (kobiet i mężczyzn) ma wolne miejsca na swoim biegu. Więcej informacji o cyklu, nagrodach i systemie punktowania  na stronie www.trailrunning.pl
 

Wyniki mężczyzn

1.      Marcin Świerc (Salomon Suunto Team)    2:18.31

2.      Daniel Wosik (RMD Montrail)   2:23.38

3.      Lucjan Chorąży   2:24.49

 

Wyniki kobiet

1.      Dominika Wiśniewska - Ulfik (RMD Montrail)   2:43.00

2.      Anna Celińska (Byledobiec Anin)  2:45.09

3.      Maria Cebo (Beskid Ultra Sport)  2:49.35

 
FOTORELACJA
(fot. Monika Strojny) 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{moscomment}