Csaba Neneth zwycięża w Biegu 7 Dolin - Krynica - 08.09.2012

Czy wiecie, że prawie połowa uczestników legendarnego biegu Ultra-Trail du Mont-Blanc to zawodnicy w wieku 40-50 lat. Zwycięzca Tegorocznego Biegu 7 Dolin w Krynicy mówi tak: "To nie jest sport dla Młodych ludzi. Oczywiście są ekstremalne przypadki jak ubiegłoroczny zwycięzca UTMB Kilian Jornet. To naprawdę wymaga dużego doświadczenia, znajomości swojego organizmu i ogromnej determinacji. Te atrybuty nabywa się w dojrzalszym wieku. Młodzi biegacze częściej rezygnują na trasie, ale zwykle nawet nie próbują takich dłuższych dystansów". Zacytowany fragment pochodzi z ciekawego wywiadu z Csabą Nenethem jakiego udzielił po swoim największym sukcesie w karierze, zajmując 4 miejsce na legendarnej trasie Ultra-Trail du Mont-Blanc. Wywiad niestety jest po angielsku, ale wszystkim "ultrasom" jego lekturę bardzo polecamy. Poniżej cytujemy jeszcze jeden fragment o stale rosnącej popularności górskiego biegania.

"Uczestnicy szukają nowych wyzwań, potrzebują powrotu do natury i osobistego spotkania z naturą. Powodem sukcesu UTMB jest długi dystans i świadomość biegania po najwyższych miejscach w Europie, co czyni rywalizacje jeszcze trudniejszą ale też popularniejszą i przyciągającą wielu biegaczy. Od 2008 roku zostały ustalone limity uczestnictwa, wynoszące 2500 startujących, Chętnych jest kilka razy więcej. Aby zakwalifikować się do UTMB, niezbędne jest udział w tak zwanych wyścigach kwalifikacyjnych i konieczność zebrania określonej liczby punktów. Zatem wybór biegaczy jest nie jest przypadkowy, a zawody bardzo zyskują na swojej elitarności".

Ultra-Trail du Mont-Blanc jest jednym z najtrudniejszych europejskich ultramaratonów i chyba w chwili obecnej najsławniejszym. Podobno przejście trasy UTMB zabiera typowym turystom ponad tydzień. Maratończykom potrzeba na to ok. 20 godzin. Trasa liczy ok. 170 km i ma ponad 9700 m. przewyższenia (w tym roku z powodu kaprysów pogody trasa musiała być skrócona). Limit ukończenia zawodów to 46 godzin. Start w tym biegu jest marzeniem wielu biegaczy. Oprócz zdobycia minimum punktowego (m.in. punkty pozwalał zdobyć Bieg 7 Dolin w Krynicy), w  przypadku dużej ilości zweryfikowanych zgłoszeń, trzeba jeszcze mieć szczęście w losowaniu.

Tegoroczne UTMB na bardzo dobrym 15 miejscu ukończył Piotr Hercog.
{moscomment}