Piotr Kosmala: Dziś wczesnym rankiem -  15 września - SALEWA TRAILteam stanął na starcie najważniejszej i największej imprezy Adventure Racing tego sezonu – Mistrzostw Świata. 73 ekipy, rekordowa ilość jak na tę dyscyplinę, zostały dopuszczone do udziału. Prestiż imprezy i pula nagród ściągnęły najlepsze zespoły z całego świata. Wśród nich jedyny zespół z Polski w składzie: Justyna Frączej, Maciej Dubaj, Łukasz Warmuz i Maciej Mierzwa. Przed zawodnikami 490 kilometrów, 6 do 8 dni wysiłku non-stop. Zawody rozegrane zostaną w formule rajdu ekspedycyjnego, a to oznacza, że od momentu startu aż do dotarcia na metę zabroniona jest zorganizowana pomoc zespołowi. Organizator przestrzega nawet dziennikarzy podążających za wyścigiem, żeby pod groźbą dyskwalifikacji zespołu unikali kontaktów z zawodnikami.

Dopiero podczas odprawy, na 10 godzin przed startem zawodnicy poznali szczegóły trasy. Są przygotowani na 170km biegu i trekkingu (w tym etapy wysokogórskie, trawers lodowców, zadania linowe, canyoning), 230km na rowerze górskim i 90km na wodzie. Łącznie 18 etapów z jedynie kilkukrotnym dostępem do sprzętu i wyżywienia.

Start w Alpach Francuskich w miejscowości L'Argentière-la-Bessée, meta nad Morzem Śródziemnym w Roquebrune-Cap-Martin położonym między Sanremo a Niceą. Mogoby się wydawać, że z górki, ale po drodze nie mniej niż 20.000 metrów podejść w pionie! Samo ukończenie takiej trasy będzie sukcesem.

Nasza ekipa długo przygotowywała się do tych zawodów (http://trailteam.pl/blog/2012/08/adventure-racing-world-championship-przygotowania/). Dystans i stopień trudności nie są im obce, ale nie trudno o tremę przy takiej obsadzie. Już niedługo rozpoczą we Francji pochłaniające wiele czasu przedstartowe weryfikacje sprzętu, umiejętności i certyfikatów na każdą z dyscyplin. Po starcie będą mieć już tylko jeden cel. Przygotujmy się na Wielki Rajd.

Kibicując polskiemu zespołowi można wygrać ciekawe nagrody ufundowane przez sponsorów. Więcej na http://www.facebook.com/TRAILteam. Zdjęcia i relacje bezpośrednio z Francji będą się również pojawiać na stronie zespołu: http://trailteam.pl/. Strona zawodów: http://www.raidinfrance.com/en/.
 

FOTRELACJA
Zdjęcia: Monika Warmuz i RaidInFrance
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{moscomment}