Strona zawodów
Regulamin

Długość trasy: Długość 164 km. Suma podejść 2785 m. Suma zejść 2711 m

Tomasz Pryjma: Większość trasy maratonu prowadzi czerwonym pieszym szlakiem turystycznym „Szlakiem Orlich Gniazd”. Trzy odcinki nie korzystające z tego szlaku – wokół Góry Zborów oraz odcinki startowy i końcowy, są dokładnie opisane. Skróty: kierunki świata zgodnie z normami / MM – mylne miejsce / RU – duży ruch uliczny.
Ze szkoły podstawowej – biuro startowe imprezy [0 km] START HONOROWY - wychodzimy na ul. Pigonia, przechodzimy między blokami i za sklepem Biedronka, przechodzimy na lewą stronę ulicy. Idziemy na wprost ul. Zielińską, do skrzyżowania z ul. Piaszczystą i skręcamy w nią. Na wysokości pętli autobusowej następuje START OSTRY. Kontynuujemy trasę przez wiadukt nad torami kolejowymi. Biegniemy na wprost, wkrótce już polną drogę, po kilkuset metrach osiągamy ulice Lawendową i nią dalej do skrzyżowania z ul Osiedlową i Złote Piaski – RU! Dalej na wprost ulicą Na Popielówkę – droga polna. Na skrzyżowaniu z ul. Długopolską obok kapliczki, skręcamy w lewo w polną drogę i osiągamy Czerwony Most [3 km] zbiegamy pod niego i wchodzimy na czerwony szlak, którego już dalej się trzymamy. Dalej na NW, przekraczamy ulicę Zielonki – RU! Mijamy Fort Pękowice.

Mijamy cmentarz. Okrążamy dawny dwór wizytek. Przechodzimy przez Giebułtów [7 km], dochodzimy do ścieżki w Kwietniowych Dołach [10 km]którą schodzimy. Dochodzimy do skrzyżowania – RU!, które przechodzimy na wprost i kierujemy się dalej asfaltem. Przechodzimy obok rezerwatu brzozy ojcowskiej w Hamerni i dalej dnem doliny. Dochodzimy do Bramy Krakowskiej w Ojcowie [15 km], obok źródełko! Poprzez zabytkową zabudowę kierujemy się dnem doliny na N, wreszcie przez park skręcamy na W i wchodzimy po schodkach na zbocze nad centrum Ojcowa [17,3 km].

Przekraczamy asfalt i w jego sąsiedztwie poruszamy się ścieżką przez duże pokrzywy, wchodzimy na kilka grzbietów , przekraczamy wąwóz. Wreszcie schodzimy do dna doliny, [19,1 km], skręcamy w prawo, za mostkiem w lewo na asfalt. Mijamy skrzyżowanie z drogą na Skałę. Po kilkuset metrach wspinamy się na prawo wąską ścieżką zboczem doliny. Na wschodnim zboczu doliny osiągamy Grodzisko – pustelnię Salomei. Po kilkuset metrach schodzimy do źródła Radości, na asfalt. Zaraz też wchodzimy na prawo, na grań, droga prowadzi wzdłuż grzbietu Słonecznej Góry. Na zakręcie schodzimy z asfaltu w lewo, drogami leśnymi, aż do dochodzącego szlaku czarnego i wchodzimy na drogę prowadzącą do bramy Zamku Pieskowa Skała. Schodzimy po schodkach na dno doliny. Dalej asfaltem na NW. W Sułoszowej, obok kościoła [28,7 km]skrzyżowanie z niebieskim szlakiem rowerowym. Kierujemy się w lewo na pola, gruntową drogą. Osiągamy krzyż i szlak skręca w prawo. Po ponad kilometrze idąc na NW osiągamy punkt widokowy, wkrótce MM [32,8 km], droga się rozwidla, my kierujemy się w lewo; po niecałym kilometrze dochodzimy do zabudowań Zadola Kosmolowskiego. Przed nimi skręcamy w prawo na N. Schodzimy do dna doliny i skręcamy w lewo. Doliną w kierunku NW, wkrótce droga skręca na N i dochodzimy do asfaltu i go przekraczamy.

Dalej drogą na N, potem na W, długo skrajem lasu i lasem, idziemy aż do leśniczówki w Olewinie [42,0 km]. Przy leśniczówce w prawo na asfalt i po kilkuset metrach w lewo. UWAGA ! Przechodzimy przez tory kolejowe, po kilkuset metrach w prawo na N. MM [44,3 km] – skręcamy w lewo obok ogrodzenia i garażu. Dochodzimy do asfaltu w Rabsztynie. Skręcamy w prawo, po lewej widzimy ruiny zamku. Z parkingu [46 km] skręcamy w prawo w las, po około 400 m w kierunku na NE, dalej lasem. Po dojściu do torów kolejowych skręcamy w lewo, do przejazdu, na prawo, idziemy do skrzyżowania, skręcamy w prawo. Zaraz też w lewo w las, szlak skręca na E, po ponad 1 km kierujemy się na N przez Januszkową Górę [49,0 km]. Po zejściu MM - musimy przejść przez polanę – należy kierować się generalnie na NW. Przechodzimy przez okolice skrzyżowania dróg asfaltowych. Po kilkuset metrach skręcamy na N. Przechodzimy przez rezerwat Pazurek i przez Grzędę Olkuską, następnie na W, dochodzimy do linii kolejowej i tu skręcamy w prawo, do przejścia podziemnego i nim na drugą stronę torów.

Obchodzimy dworzec kolejowy Jaroszowiec Olkuski [54 km], dalej w lewo i skręcamy w prawo za ogrodzeniem szpitala, potem mijamy skrzyżowanie z czerwonym rowerowym. Początkowo idziemy na NW, potem na N, UWAGA ! przecinamy tory kolejowe [56,5 km], dalej prosto. W Golczowicach skręcamy na NE. Po dojściu do asfaltu w Cieślinie, idziemy w prawo, za cmentarzem skręcamy w lewo, idziemy na początku na N a potem na E, aż dojdziemy do ośrodka szkolnego. Jesteśmy w Bydlinie [62,5 km], idziemy w lewo główną drogą. Mijamy ruiny zamku, po czym na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, wkrótce w prawo i po ponad 1 km na NE. Idziemy kilkaset metrów i znowu kierujemy się na NW, za zabudowaniami skręcamy w prawo i dalej lasem. Dojdzie do nas czerwony rowerowy i czarny. Po 1 km czarny skręca w prawo. Za około 1 km dochodzi do nas szlak niebieski oraz zielony. Po pewnym czasie opuszczamy te szlaki i schodzimy na dno doliny, idziemy na NE aż do głównej drogi nr.794. Omijamy zamek Smoleń od N. Potem kierujemy się NW, dalej na N przez las, schodzimy na drogę asfaltową i po km dochodzimy do cmentarza ewangelickiego.

W lewo wzdłuż zbiornika wodnego, a następnie w prawo aż do poczty w Pilicy. Następnie przez Rynek [75,0 km], dalej koło kościoła parafialnego, przez dawną bramą pałacową. Idąc dalej zabytkową aleją, potem polami, MM [78,0 km] - my na wprost, dojdziemy do miejscowości Kocikowa. Następnie drogą wprost do Czarnego Lasu, potem na SW, następnie na W. Mijamy skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim. Idąc na W przekraczamy wiatrołom. Wkrótce MM [83,6 km] – zawieszony znak szlaku sugeruje skręt w prawo, my idziemy w lewo. Obok stacji ujęcia wody pod nowym hotelem, kierujemy się na skos pod skały. Przechodzimy obok Góry Janowskiego, schodzimy na NW. Obok Zamku Ogrodzieniec [84,7 km] skręcamy w lewo. Dochodzimy do rynku w Podzamczu, skręcamy w prawo, wkrótce w lewo. Przez las kilka kilometrów generalnie na N, lekko klucząc. Z Karlina przez Dworski Las, idąc razem ze szlakiem konnym, idziemy na N. Dochodzimy do Żerkowic, idziemy ze szlakiem czerwonym rowerowym, przekraczamy główną drogę nr 78. Kiedy dochodzimy do szlaku zielonego, skręcamy w prawo w kierunku Okiennika Wielkiego. Wkrótce napotykamy mur, który szlak omija od E, wreszcie przechodzimy przez drogę ze Skarżyc do Lgoty. Idziemy na N (około 2 km), skręcamy w lewo do drogi i spotykamy tam niebieski szlak. Dochodzimy do rozejścia szlaków tuż koło ośrodka MORSKO [98 km] – przechodzimy przez niego, a gdy brama jest zamknięta to … Wtedy - domofon, lub obejście ośrodka, ale tylko od strony E. Dalej idziemy na N. Schodzimy w okolice parkingu i czarnego szlaku, dalej na N, idziemy przez Skały Podlesickie (góra Apteka, góra Sowia). NA PRZEŁĄCZCE, NA DRODZE NR 792 OPUSZCZAMY CZERWONY SZLAK [101,6 km]. Skręcamy w prawo, bez znaków drogą krajową – RU! Po niecałym kilometrze osiągamy Hotel Ostaniec i Gościniec Jurajski.

Skręcamy w lewo, udajemy się w kierunku N, korzystając ze znaków szlaku konnego, aż osiągniemy zbieg szlaków - granica rezerwatu Góra Zborów [103,9 km]. W TYM MIEJSCU PONOWNIE WCHODZIMY NA CZERWONY SZLAK! Po pewnym czasie osiągamy asfalt i kierujemy się w prawo, i zaraz w lewo pod wiadukt. Po przejściu pod torami kolejowymi, droga kieruje się na NE, potem na NW. Po drodze mijamy Fatę Sokoła i źródełko [107,3 km]. Dochodzimy do miejscowości Zdów, idziemy na NW wraz z czerwonym szlakiem rowerowym, osiągamy drogę asfaltową i nią na W. Dochodzimy do podnóża zamku Bobolice - MM [110 km], po lewej na płocie znaki szlaku czerwonego i żółtego, przekraczamy ogrodzenie z żerdzi i kierujemy się na wprost na N i wkrótce na W. Mało znaków na Grani Mirowskich Skał. Na wysokości zamku Mirów, skręcamy w lewo, w dół do asfaltu. Kierujemy się do centrum Mirowa, tam skręcamy w prawo na Niegową. Po kilkuset metrów skręcamy w prawo w las. Droga w okolicach Wielkiej Góry trudna orientacyjnie, MM [115 km] słabo oznaczony zakręt w prawo. Po wyjściu z lasu długi odcinek bez znaków. Na wysokości zabudowań, skręcamy w lewo, wkrótce dochodzimy do asfaltu. Skręcamy w prawo i w dół do Niegowej, w centrum ostro na W [117 km] i w górę w kierunku cmentarza. Asfaltem do miejscowości Moczydło wraz ze szlakiem żółtym. Idziemy na NW, po przejściu Freciej Góry schodzimy ukośnie do asfaltu i nim na N poprzez Trzebniów. Za miejscowością skręcamy w lewo, idziemy na NW, w miejscowości Ostrężnik, przed asfaltem skręcamy w prawo, wraz z czerwonym szlakiem rowerowym. Kierujemy się generalnie na N ładnymi ścieżkami. Dochodzimy do drogi 793 – po drugiej stronie widzimy parking przy źródle Zygmunta [125,8 km]. Nie przekraczamy drogi i wraz z zielonym szlakiem idziemy nieco w prawo na NE, potem na N ze szlakiem żółtym.

Przechodzimy obok zbiornika wodnego, przekraczamy strumyk i idziemy obok campingu, dochodzimy do asfaltu i nim dalej aż do stacji benzynowej i pałacu w Złotym Potoku. Skręcamy w lewo w Aleje Klonów, w lesie droga skręca bardziej na SW. Po blisko 2 km skręcamy na NW, dochodzimy do miejscowości Pabianice [135 km]. Dalej prosto, skręcamy w prawo z asfaltu na krańcu miejscowości Brus. Wkrótce w lesie skręcamy w lewo. Kilkaset metrów dalej MM [136,5 km]– na skrzyżowaniu w kształcie v, my w lewo, widać białe miejsca na znaki. Dalej idziemy na W, dochodzimy do kościoła modrzewiowego, skręcamy na asfalcie na N. Na skrzyżowaniu przy zbiorniku wodnym, skręcamy w lewo. Na końcu Zrębic schodzimy z asfaltu. Mijamy skrzyżowanie z czarnym szlakiem i dalej na wprost do rezerwatu Góry Sokole. Początkowo na W, potem na N, aż wychodzimy z obrębu rezerwatu. Dalej kierujemy się przez laski, pola i nieużytki w kierunku NW. Wchodzimy do Olsztyna, MM- [145,4 km], znak szlaku zasłonięty przez przyczepę. Dalej na Rynku, prace remontowe i MM - brak znaków szlaku. Udajemy się na wprost w kierunku cmentarza główną drogą nr. 46, na NE. Za cmentarzem skręcamy w lewo. Okrążamy i zaraz w prawo na asfalt. Poruszamy się w kierunku na N, po prawej cmentarz ofiar wojny, chwile potem po lewej Góry Towarne. We wsi Kusięta, skręcamy w lewo pomiędzy zabudowania i idziemy generalnie na NW, po kilometrze mijamy Sowią Górę, tam bardziej na N i schodzimy do asfaltu gdzie skręcamy w lewo. Pod koniec Kusiąt skręcamy prawo, przekraczamy wiadukt. Na skraju lasu, kierujemy się w lewo na skos, na Zieloną Górę [152,5 km]. Po zejściu z niej, na wyraźniej drodze MM [153,7 km]- słabo oznaczony skręt w prawo, chwile potem w lewo i przekraczamy spory rów. Wkrótce przekraczamy asfalt. Dalej na wprost NW, wkrótce skręt na W, i wreszcie osiągamy asfalt, dalej w prawo wzdłuż zakładów przemysłowych do ronda Waclava Havla MM [158,9 km], bez znaków skręcamy w prawo, zaraz asfalt się kończy i dalej drogą polną aż dochodzimy do skrzyżowania z ul. Mirowską. Skręcamy w lewo, mijamy rzekę Kucelinka, wiadukt nad drogą nr. 1, rzekę Wartę i dochodzimy do Starego Rynku w Częstochowie. Dalej na W, zaraz skręcamy w prawo w ul. Warszawską, wkrótce w lewo w ul. Garibaldiego, dochodzimy do ul. Wilsona, prowadzącą przy torach. Nieco w lewo do kładki nad torami, przekraczamy ją i za nią skręcamy w prawo, przez targowisko, wychodzimy z niego i wzdłuż torów około 200 m na N, zaraz w lewo i osiągamy metę – bazę szkoły [164 km].

Zdjęcia z trasy

{moscomment}