Jacek Będkowski: Brytyjka podjęła niedawno wyzwanie pokonania Wielkiego Szlaku Himalajskiego prowadzącego przez serce Nepalu. Licząca 1000 mil trasa wiedzie górskimi szlakami z bazy pod Kanchenjunga na wschodzie aż do Hilsa przy zachodniej granicy z Tybetem. Wyprawa Hawker zwana Sky Dance (z ang. podniebny taniec) przebiegała bez większych problemów aż do odcinka prowadzącego między Thudam a Chyamtang. Tam Hawker zgubiła ścieżkę, a podczas przeprawy przez gęste zarośla straciła część ekwipunku.

Niestety zmusiło ją to do przerwania wyprawy:
„Wszystko rozpoczęło się tak dobrze, posuwałam się naprzód, a sama droga sprawiała mi mnóstwo przyjemności. Wtedy właśnie między dwoma miejscowościami zgubiłam się w ciemnościach w lesie. Potrzebowałam czasu aby odnaleźć bezpieczne zejście do jedynego mostu przez rzekę poniżej, dodatkowo musiałam przeprawić się przez gęste zarośla. Niestety straciłam tam małą torebkę z ważnymi przedmiotami -  telefonem satelitarnym, pozwoleniami na podróż przez Nepal, panelem słonecznym, aparatem, pieniędzmi, kompasem i mapami.” - relacjonuje Hawker.

Biegaczka niezrażona koniecznością powrotu zadecydowała do maksimum wykorzystać swój pobyt w Himalajach. Dlatego z radością przyjęła zaproszenie do udziału w wymagającym Everest Sky Race 2011, który ruszył 30 października 2011 roku. Pokonanie 200 - kilometrowej trasy zajmuje 9 dni. Prowadzi ona z Dolakha przez dolinę Rolwaling Valley dalej przez Tashi Lapsa (5755m), Renjo La (5340m), Gokyo La / Ri (5350m), Cho La (5420m), schodzi na Kala Pattar (5540m) i kończy w bazie w Ama Dablam (4700m).

Hawker postawiła sobie jednak dodatkowe wyzwanie. Pobiegnie dalej do Kathmandu, powtarzając swój wyczyn z 2007 roku. Dołączy do niej szereg biegaczy pochodzących zarówno z Nepalu jak i całego świata.

Elizabeth Hawker jest biegaczką długodystansową należącą do teamu The North Face, która ma na koncie wiele wspaniałych wyczynów m.in. czterokrotne zwycięstwo w The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc czy rekord ustanowiony w czasie Commonwealth Ultra Championship (247 kilometry przebiegnięte w 24 godziny).Więcej informacji znaleźć można na stronach:

twitter - www.twitter.com/thenorthfaceeu / www.twitter.com/lizzihawker
facebook - http://www.facebook.com/thenorthface
web – www.thenorthfacejournal.com/category/sky_dance/
Fundraising Community Action Nepal - www.justgiving.com/skydance
{moscomment}