Nadesłane przez Jurka Natkańskiego: 1.06.2011r. wróciła z  „Mount Everest Marathon" 9-osobowa ekipa AWF Katowice, która wzięła udział w najbardziej morderczym biegu długodystansowym na świecie. Ekipa AWF Katowice brała udział w tym maratonie w ramach wspólnej akcji „Z hałdy w Himalaje" zorganizowanej wspólnie z Wojewodą Śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem. W ramach tej akcji 9-cioro dzieci z Fundacji Ulica, wyjechało w Himalaje, aby zobaczyć jak żyją ludzie w Nepalu i jak pokonują własne granice. 29 maja to był bardzo ważny dzień! Ekipa AWF Katowice znalazła się na trasie Mount Everest Marathon. Wielu specjalistów zalicza go do czołówki najbardziej wymagających maratonów świata. Jak na tym tle wypada AWF? Doskonale!!!

Sylwia Jaśkowiec, mistrzyni świata młodzieżowców w biegach narciarskich i olimpijka z Vancouver  pokonała linię mety jako pierwszy zagraniczny zawodnik ustanawiając jednocześnie rekord trasy w tej kategorii. Swoim wyczynem wprawiła w szok i zdumienie nawet organizatorów imprezy. Z Nepalczykami rywalizacja o podium była oczywiście niemożliwa. Wychowani i  doskonale przygotowani w tych ekstremalnych warunkach po raz kolejny udowodnili, że ludzie z zewnątrz mogą walczyć jedynie między sobą. Sylwia Jaśkowiec uzyskała na tej ekstremalnej trasie maratonu, położonego na wysokości 5 tyś metrów czas 05:34:06. Rektorowi AWF Zbigniewowi Waśkiewiczowi zajęło to ponad 8 godzin, a w normalnych warunkach dystans maratoński pokonuje on w czasie nieco ponad 4 godziny. To również świadczy o skali trudności tego biegu.

Podopieczni „Fundacji Ulica" pomagali zawodnikom w trakcie biegu i gorąco ich dopingowali. Wszyscy zawodnicy bardzo wyraźnie docenili zaangażowanie młodzieży na trasie. Doping, woda i ciepłe słowo - tego najbardziej trzeba było zawodnikom.
Dzieci z „Fundacji" szczególnie ciepło witali wszystkich zawodników na linii mety w Namche Bazar.
Źródło: awf.katowice.pl
{moscomment}