Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie

art1

Artur Kujawiński: To już w tym miesiącu! Dokładnie 25 lipca z molo w Sopocie Artur Kujawiński wyruszy na trasę dookoła Polski. Poznański ultramaratończyk do wyzwania podszedł bardzo dokładnie i według najnowszej aktualizacji trasa wyniesie 4000 kilometrów (mimo, że wg. wikipedii granice Polski liczą 3511 kilometrów).

Wszystko to za sprawą konieczności omijania przeszkód naturalnych takich jak np.mokradła, rzeki czy tereny wojskowe. Do tej pory kilku śmiałków podejmowało próbę obiegnięcia Polski (były też próby rowerowe czy też motocyklowe) ale trasy te najczęściej nie obejmowały Helu, Mierzei Wiślanej lub skupiały się na większych miejscowościach. Powodowało to, iż liczyły blisko 1000 kilometrów mniej (były zatem krótsze niż oficjalne 3511 kilometrów długości granic Polski).
Jeszcze nigdy taki wyczyn jeśli chodzi o pokonanie trasy dookoła Polski nie był tak dokładnie udokumentowany. Ważne będzie również zaliczenie sześciu trójstyków granicznych Polski z innymi sąsiadującymi krajami.

Na serwisie trackcourse.com kibice będą mogli śledzić postęp na trasie w czasie rzeczywistym, a po zakończeniu projektu dzięki nadajnikowi z którym Artur Kujawiński będzie cały czas biegł (całe wyzwanie będzie nagrane) możliwe będzie do odtworzenia w następnych latach. Prócz tego Artur będzie rejestrował wyzwanie za pomocą zegarka Garmin i pliku gpx oraz jako dodatkowa nawigacja poprzez track w telefonie.

Dodatkowo codzienne raporty ukazywać się będą na Fanpage  https://www.facebook.com/arturkujawinskiultrarunner
oraz na kanale youtube:  https://www.youtube.com/c/UltraManiac/

Artur Kujawiński najpierw uda się w stronę Helu by po jego obiegnięciu ruszyć w kierunku  Świnoujścia i dalej na południe w celu pokonania wszystkich południowych pasm górskich na terenie Polski. Najtrudniejszy może okazać się etap ściany wschodniej z uwagi na duże już zmęczenie (ponad 2500 kilometrów w nogach) i bardzo rzadkie występowania sklepów, noclegów czy domostw. Wiązać się to będzie z nocowaniem np. pod gołym niebem oraz z trudniejszym uzupełnieniem żywności i napojów.

art3

Całość odbywać się będzie w formule self-supported czyli supportu we własnym zakresie, bez ekipy towarzyszącej w kamperze. Cały potrzebny sprzęt w tym ubrania, dodatkowe buty itp. w plecaku ważącym maksymalnie 7 kg. Artur Kujawiński zamierza zabrać na trasę dookoła Polski. Wprawdzie spowolni to jego tempo ale tym trudniejsze będzie to wyzwanie.

Oczywiście będzie można dołączyć w dowolnym momencie na trasie biegu by przez kilka kilometrów potowarzyszyć spontanicznie Arturowi w jego wyprawie (wkrótce podana zostanie lista miast).

arti2

Wg. światowych norm wyróżniamy 3 rodzaje pokonywania wyznaczonych tras w formule FKT (fastest known time).
 
Supported - oznacza, że mamy dedykowany zespół wsparcia, który spotka się z biegaczem po drodze, aby dostarczyć wszystko, czego potrzebuje.. To pozwala na najszybsze i najlżejsze pokonywanie trasy. Cały sprzęt wieziony jest przez support, który również dba o sprawy kulinarne, fizjo i nawigację.

Self-supported - oznacza, że trasę pokonujemy sami, bez towarzyszącego zespołu. Nie ma też spotkań z teamem w umówionych miejscach a cały sprzęt uczestnik niesie ze sobą np. w plecaku. W takim przypadku biegacz jest samodzielny a płyny i pożywienie uzupełniać może np. w sklepach, korzystać może z tego co napotka na trasie, hostele, stacje benzynowe, zajazdy.

Unsupported czyli brak wsparcia oznacza, że nie ma żadnego zewnętrznego wsparcia. Zazwyczaj oznacza to, że od samego początku biegacz mieć przy sobie wszystkie zapasy, z wyjątkiem wody, którą można pozyskać po drodze z naturalnych źródeł. 
 
art4
 
art5
News4000