Wyniki
Strona imprezy
Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie

ultra janosikFot. Magdalena Sedlak / UltraJanosik

Ilona Berezowska: Podczas gdy maratończycy skreślają z kalendarzy kolejne imprezy, biegacze terenowi i ultramaratończycy cieszą się z każdej okazji, by założyć trailowe buty. Na najdłuższym dystansie Ultrajanosika zrobiło to ponad 190 osób. Nocna burza, błoto, które zostawiła i trudy biegania po Tatrach spowodowały, że nie każdy dotarł do mety. Wśród tych, którym się to udało, najszybszy okazał się Słowak Lubos Gelcinsky. I zrobił to z wynikiem 15:39:52. Najszybszy z Polaków, przybiegł na drugim miejscu. Jakub Trąmpczyński potrzebował na ukończenie biegu 15 godzin 49 minut i 16 sekund. Podium z wynikiem 16:05:29 dopełnił Grzegorz Marzec.

burza
Fot. Wiktor Bubniak / UltraJanosik

Także wśród pań, najwyższe miejsce na podium trafiło do zawodniczki zagranicznej. 110 km najszybciej pokonała Anna Korobko. Biegaczka z Uzbekistanu, reprezentująca Czechy, w Nidzicy była po 16 godzinach 36 minutach i 33 sekundach. Z trasy schodziła zachwycona imprezą.

„ Chcę do was jeszcze wrócić”- pisała na swoim profilu zwyciężczyni. Drugie miejsce zajęła Węgierka Noemi Janek. Najmłodsza zwyciężczyni w historii Ultra - TrailHungary, w tym roku miała już okazję biegać w Tatrach. Zaledwie tydzień wcześniej na 4 miejscu ukończyła Tatrzańską Szelmę. W miniony weekend mogła się cieszyć drugim miejscem z czasem 18:00:27. Na najniższym stopniu podium bieg ukończyła pierwsza Polka w zestawieniu, Justyna Gwizdak.

Na trasach pozostałych dystansów Polacy nie byli już tak gościnni i z jednym wyjątkiem, nie oddali prowadzenia gościom z zagranicy. W 80- kilometrowej Pomście Janosika triumfowali Michał Brysz (8:55:25) i Bożena Sikora (10:00:43). Spiska Pętla (55 km) należała do Tomasza Białowąsa. Zwycięzca ubiegłorocznego Bojko Trail i Ultramaratonu Podkarpackiego jako jedyny złamał 5 godzin. Linię mety przekroczył z czasem 4:57:33. Swoje pierwsze zwycięstwo w rywalizacji kobiet odniosła Marzena Woszek.

35 km Zbójnickiej Ślebody najszybciej pokonał Piotr Biernawski. Tuż za nim, na drugim miejscu w open i na pierwszym wśród pań przybiegła Katarzyna Wilk. Filip Jańczak i Sylwia Góralik stanęli na najwyższym stopniu podium dystansu 22-kilometrowego, zaś Ledwo Dycha należała do Adama Jamińskiego. Wśród biegaczek triumfowała Simona Conkowa.

W ekstremalnym biegu górskim Ultra Janosik Legenda, na najdłuższym dystansie 110 km, startował znany wielu biegaczom Ksiądz Krystian Strycharski. Rok temu przez cały lipiec pokonał biegiem 1 600 km z Częstochowy do Rzymu. Wyprawa zajęła mu 30 dni. W niedziele w nocy ukończył bieg na 21 miejscu z wynikiem 18:16:11.

Ks. Krystian wspomina - ULTRA jest czymś więcej niż przygodą. To pewien styl życia, który angażuje całego człowieka. Ból ciała mija, a pozostają w pamięci niezapomniane chwile i przeżycia duchowe. Dla mnie to osobiste spotkanie z Bogiem, którego mogę chwalić i podziwiać w pięknie stworzenia. Legenda była prawdziwym spotkaniem z potęgą gór, siłą wiatru i przyjęciem z pokorą swoich ludzkich ograniczeń. To był trudny i wymagający technicznie bieg. Potrzeba było dużego skupienia i rozwagi, mądrego rozłożenia sił i pilnowania trasy, zwłaszcza w nocy.

Codziennie 60 km biegu, w drodze do Rzymu, bez pieniędzy… - Ksiądz Krystian Strycharski
Ultramaratończyk, Ks. Krystian Strycharski rozmawia z Vegą, Koterskim i Amaro

1 maja, pobiegli 147 km w intencji Polski - ks. Krystian Strycharski, Bartosz Banasik