dominika 5 place
Strona imprezy

Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie

Lil: Jeszcze przed startem Comrades Marathon organizatorzy byli pewni, że to rywalizacja kobiet dostarczy najwięcej emocji. Stawka pań, w ocenie komentatorów, była jedną z najmocniejszych w historii biegu. W doborowym towarzystwie zwyciężczyń poprzednich edycji, czołowych zawodniczek RPA i faworytek, znalazła się również Dominika Stelmach. Niestety polska zawodniczka miała więcej do pokonania niż tylko prawie 90-kilometrową trasę, która w tym roku prowadziła w górę, a więc z Durban do Pietermaritzburga.

Najpierw, w treningach drugiej zawodniczce Wings for Life, przeszkadzała alergia. Dobę przed startem walczyła z przeziębieniem i gorączką. Co się działo na trasie Comrades Marathon, najlepiej opisała sama Dominika w podsumowaniu startu:

„Od pierwszych kilometrów było ciężko. Potem, gdy organizm wreszcie się ogarnął musiałam skorzystać z toalety, co znowu wybiło mnie z rytmu. I straciłam kilka minut i pozycji. Około 25-tego kilometra wyprzedziłam Camille Herron i to w jakiś sposób dodało mi sił. Na piątej pozycji biegłam już do końca, choć muszę się przyznać, że 3 kilometry przeszłam, to było na 77 kilometrze i myślałam, że już nie zmuszę się do biegu... przez chwilę było mi wszystko jedno”Chociaż po opisie można by sądzić, że wicemistrzyni świata w biegach górskich z 2018r., ukończyła Comrades Marathon w końcu stawki, nic bardziej mylnego. Mimo kryzysów na trasie, Dominika Stelmach dobiegła do mety na piątym miejscu z czasem 6:34:58.

Zwyciężczynią rywalizacji pań została faworytka biegu Gerda Steyn. Dwukrotna triumfatorka Two Oceans Marathon, dosłownie storpedowała konkurencję, i z czasem 5:58:53 ustanowiła nowy rekord trasy.

Niesamowity rekord ustanowiony przez cudowną Gerdę Steyn! Pierwsza kobieta, która pobiegła poniżej 6h!!! Ta dziewczyna jest niesamowita!” Tak opisała osiągnięcie zawodniczki z RPA, Dominika Stelmach, najszybsza z Polek. Oprócz niej, w biegu startowały również Elżbieta Cichońska (9:56:19) i Hanna Gierzyńska-Zalewska (10:12:04)

Zwycięzcą rywalizacji mężczyzn został Edward Mothibi, który niemal do końca walczył o zwycięstwo z bardziej utytułowanym rodakiem Bongmusą Mthebu. Mothibi na mecie uzyskał wynik 05:31:33. Mthebu był drugi z czasem 5:31:58. Trzecie miejsce zajął rekordzista świata na 100km Nao Kazami, z czasem 5:39:16.

Najszybszym wśród Polaków był Przemysław Tomyś, który ukończył Comrades Marathon na 2613 miejscu, z rezultatem 8:56:44.

Złote medale dla pierwszej dziesiątki kobiet i mężczyzn są z 24-karatowe z czystego złota.