TWITTER
Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie

Lil: Siedem biegów, 10 000 biegaczy reprezentujących ponad 100 krajów, 208 polskich finiszerów, jedno polskie, historyczne zwycięstwo i ogromne emocje. Tak, w skrócie można podsumować tegoroczny UTMB.

Polacy pod względem liczebności stanowili siódmą narodowość imprezy. Biało-czerwone barwy nosiło 272 zarejestrowanych. Poza Francuzami, na wszystkich trasach, liczebnie dominowali Hiszpanie i Włosi.

Najwięcej Polaków ukończyło główny, 170-kilometrowy UTMB. Przekroczenie linii mety, już samo w sobie było osiągnięciem. Z tej pełnej zwrotów akcji rywalizacji kolejno odpadali faworyci imprezy. Wyeliminowały ich kontuzje, deszczowa pogoda i zdarzenia losowe. Bieg był zapowiadany jako pojedynek pomiędzy zwycięzcą i rekordzistą Western States, Jimem Walmsleyema dominatorem biegów górskich Kilianem Jornetem. Niestety Walmsley szybko stracił siły i wycofał się z rywalizacji, a Katalończyk zrezygnował z kontynuowania biegu, z powodu alergicznych objawów po użądleniu przez pszczołę. Zwycięzcą biegu po raz trzeci został Xavier Thevenard.

Tym razem na metę w Chamonix, przeciskając się przez tłum kibiców, dotarł z wynikiem 20:44:16. Najszybszy z Polaków, Krystian Ogły miał do Francuza 4 godziny 50 minut i 16 sekund straty. W klasyfikacji generalnej zajął 27 miejsce.

UTMB był biegiem o najmniejszym udziale procentowym kobiet, w porównaniu z innymi biegami imprezy. Ukończyło go 167 biegaczek, w tym 8 Polek. Najszybsza wśród ultramaratonek znad Wisły była Agata Matejczuk, która z czasem  33:36:13 zajęła 28 miejsce. Zwyciężczynią została była snowboardzistka Francesca Canepa, która bieg ukończyła z czasem 26:03:48.

Największe emocje w polskich kibicach wzbudził Marcin Świerc, który jako pierwszy Polak w historii wygrał TDS i przy okazji w ogóle jeden z biegów UTMB. Pomimo niezwykłego osiągnięcia, Marcin skromnie podkreślał w wywiadach, że miał po prostu dobry dzień.
Polacy ukończyli również najdłuższy bieg imprezy, 300-kilometrowy PTL. To trudne wyznanie  , w którym nie prowadzi się oficjalnej klasyfikacji, podjęły dwa polskie zespoły: Eligiusz Olszewski z Jarosławem Haczykiem oraz Tadeusz Podraza z Maciejem Piotrowskim. Obydwa szczęśliwie przekroczyły linię mety w Chamonix, przed upływem limitu czasu.

Biegi wokół masywu Mont Blanc to marzenie wielu ultramatończyków na świecie. Kolejne takie emocje już za rok od 26 sierpnia do 1 września. Rejestracja ruszy 18 grudnia 2018r.