Strona zawodów
Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie

Lil: Zaledwie rok temu Marcin Świerc debiutował na podium CCC, jednym z biegów rozgrywanych w ramach UTMB. Zajął w nim drugie miejsce. Wtedy był to historyczny sukces. Marcin był pierwszym Polakiem, który stanął na podium biegu z grupy UTMB.

W tym roku Marcin Świerc znowu dokonał historycznej rzeczy. Jest pierwszym Polakiem, który wygrał, uważany za najbardziej techniczny z siedmiu biegów UTMB - TDS i jednocześnie pierwszym, który został zwycięzcą jednego z biegów tej imprezy. Marcin rozegrał bieg taktycznie, w swoim tempie, realizując przemyślany plan.

Na dystansie półmaratonu był 12 i powoli piął się do góry. Na każdym punkcie kontrolnym, tego 121-kilometrowego biegu o 7300m przewyższeń, był bliżej podium. Na 51 km biegł na 5 pozycji, 10 kilometrów później tuż za podium, a od Cormet de Roselend podium było już pewne.

Wszystko rozegrało się na ostatnich 20 km. Wtedy liderem był  jeszcze Dimitri Mitjajew, jednak skarżący się na problemy z kolanem Rosjanin, nie utrzymał prowadzenia. Do Chamonix jako pierwszy wbiegł Marcin Świerc z wynikiem 13:24:00 i zapasem sił, by ekspresyjnymi podskokami wyrazić swoją radość ze zwycięstwa w docelowej imprezie. To właśnie z myślą o TDS trenował w tym roku i sprawdzał formę podczas startów testowych np. w Lavaredo Ultra Trail. Organizatorom powiedział, że do szybkiego tempa zmotywowała go czekająca na mecie żona. Chciał się z nią jak najszybciej zobaczyć.

Drugie miejsce w biegu zajął Dylan Bowlan z czasem 13:25:43, który ze zmęczenia lekko zboczył z trasy i tak stracił cenny czas. Natomiast słabnący Dimitri Mitjajew utrzymał się na trzecim stopniu podium z wynikiem 12:25:43.