city trail zakonczenie 2

To sytuacja bez precedensu. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii ogólnopolskiego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden organizatorzy zmuszeni byli odwołać bieg, a w zasadzie siedem biegów szóstej – ostatniej serii sezonu 2019/2020. Jedynie w trzech lokalizacjach – Lublinie, Łodzi i Warszawie udało się dokończyć rywalizację. W siedmiu pozostałych – Bydgoszczy, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu cykl zakończono po pięciu biegach, a klasyfikację generalną stworzono na podstawie trzech (a nie czterech) najlepszych występów. Mimo skrócenia edycji, od września 2019 do marca 2020 odbyły się 53 biegi, w których wzięło udział ponad 9000 dorosłych biegaczy i 3500 dzieci.Średnia frekwencja biegu głównego wyniosła 492 uczestników, a dodając biegające dzieci i młodzież, w każdej imprezie brało udział średnio 682 zawodników.

Niespodziewane skrócenie edycji
Biegi CITY TRAIL są organizowane na dystansie 5 km na terenach lasów i parków.Pierwsze zawody odbyły się w styczniu 2010 roku – w Poznaniu. Od 2012 roku impreza ma charakter ogólnopolski.Edycja 2019/2020 rozpoczęła się 28 września 2019 w Bydgoszczy. Miała zakończyć się 29 marca 2020 – także w bydgoskim Myślęcinku. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju ostatnie biegi odbyły się 8 marca w Łodzi i Warszawie.

- Epidemia koronawirusa totalnie postawiła na głowie nasze dotychczasowe życie – zarówno prywatne, jak i zawodowe. Jako organizatorzy musieliśmy podjąć wiele trudnych decyzji i to w bardzo krótkim czasie. Jesteśmy wdzięczni naszym biegaczom za wyrozumiałość– podkreśla Piotr Książkiewicz, organizator CITY TRAIL. – Odwołanie biegów to w naszym przypadku początek łańcucha zmian. Musieliśmy zmodyfikować zasady przyznawania nagród w cyklu Grand Prix, a także zrezygnować z uroczystych gal podsumowujących edycję, podczas których miały być wręczone nagrody oraz medale.Ogromnie żałujemy, że nie będziemy mogli w tym roku spotkać się z naszymi biegaczami w odświętnej atmosferze, która zawsze towarzyszy galom. Sytuacja jest dynamiczna, na ten moment odłożyliśmy w czasie możliwość odbierania pamiątkowych medali w formule, jaką wymyśliliśmy – głównie w sklepach sieci Sklep Biegacza. Musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój wydarzeń. Gorąco zachęcamy naszych biegaczy do śledzenia strony www.citytrail.pl oraz naszego profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o sytuacji.

Poznań, Szczecin i Warszawa na czele
25 809 – to suma zawodników, którzy wzięli udział w 53imprezach edycji 2019/2020. Liczba unikalnych uczestników wyniosła z kolei 9 049. Sklasyfikowanych zostało 5044zawodników. Aby zostać sklasyfikowanym należało ukończyć trzy lub cztery biegi (w zależności od tego, czy w danej lokalizacji odbyło się pięć, czy sześć imprez).

Średnia frekwencja w biegu głównym wyniosła 492 biegaczy, a liderem tej klasyfikacji jest Poznań – 802 zawodników. Drugie miejsce zajmuje Szczecin – 694 biegaczy, a trzecie – Warszawa – 609 uczestników. Dokładnie tak samo wygląda kolejność miast, jeśli weźmiemy pod uwagę największe biegi edycji – w Poznaniu na mecie najliczniejszego biegu zameldowało się 897 biegaczy, w Szczecinie – 746, a w Warszawie – 656. Warto zaznaczyć, że w dwóch największych lokalizacjach – poznańskiej i szczecińskiej obowiązują limity uczestników (odpowiednio 1000 i 800 biegaczy).

city trail zakonczenie 1

- Cały świat znalazł się w zaskakującej i nietypowej sytuacji. Teraz jako społeczeństwo musimy skupić się na zdrowiu i bezpieczeństwu nas wszystkich. Dziękujemy biegaczom za liczny udział w tej edycji CITY TRAIL. Mamy nadzieję, że czas wspólnych aktywności wróci jak najszybciej i będziemy mogli ponownie spotkać się razem na starcie – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Trzydziestolatkowie na czele
Nie jest tajemnicą, że im krótszy dystans, tym więcej biegających kobiet. W cyklu CITY TRAIL od lat procentowy udział kobiet jest wysoki – w sezonie 2019/2020 to36,4 %, a najwięcej biegających pań jest w Trójmieście – niemal 40%. Najliczniejszą grupą wiekową wśród kobiet jest ta w przedziale 30-39 lat – to 40,5 %. Mężczyźni stanowią ponad 63 % zawodników i tutaj podobnie, jak w przypadku pań – najliczniejszą reprezentację mają „trzydziestolatkowie” – 36,2 %.

city trail zakonczenie 3

Wysoki poziom sportowy
Starty w jesienno-zimowych biegach przełajowych stanowią ważny element przygotowania wielu zawodników do sezonu wiosennego i letniego. Potwierdzeniem tych słów jest udział w CITY TRAIL znakomitych biegaczy, wśród których są multimedaliści krajowych mistrzostw, reprezentanci Polski oraz olimpijczycy. Niektórzy z nich startowali w cyklu regularnie, wygrywając końcową klasyfikację. Inni biegali sporadycznie, sprawdzając formę jednorazowo.

Warto podkreślić, że na najszybszych trasach CITY TRAIL, czołowi zawodnicy siedmiokrotnie „łamali” granicę 15 minut, a w listopadowych zawodach w Bydgoszczy, znakomity maratończyk - Błażej Brzeziński ustanowił rekord wszechczasów cyklu. 5 km w leśnych warunkach przebiegł w czasie 14:39. Rekordy tras poprawiali także biegacze i biegaczki w Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu.

Wsparcie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Zawodnicy startujący w CITY TRAIL mogą biegać charytatywnie. W sezonie 2019/2020 blisko 2500 osób skorzystało z tej opcji, co w efekcie przyniosło ponad 60 000 zł, które trafi na konto Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę!

- Przed rokiem wsparliśmy Fundację kwotą 50 000 zł, dwa lata temu było to nieco ponad 30 000 zł, zatem łącznie zebraliśmy już ponad 140 000 złotych – podkreśla Piotr Bętkowski, drugi z organizatorów CITY TRAIL. – Bieganie charytatywne cieszy się w Polsce i na świecie coraz większą popularnością, więc myślimy nad nowymi pomysłami dającymi biegaczom możliwość zrobienia czegoś dobrego – niejako „przy okazji”.

city trail zakonczenie 4

CITY TRAIL Junior
W ramach każdego biegu CITY TRAIL odbywają się zawody dla dzieci i młodzieży. Młodzi sportowcy biegają na dystansach 300m, 600m, 1km i 2km. Zawodnicy są podzieleni na pięć kategorii wiekowych: do 5 lat, 6-7 lat, 8-9 lat, 10-12 lat i 13-15 lat.

W trakcie nieco ponad pięciu miesięcy trwania cyklu CITY TRAIL Junior w biegach wzięło udział łącznie 3571 dzieci, spośród których 1936 zostało sklasyfikowanych. Średnia frekwencja w pojedynczym biegu wyniosła 191 dzieci. Biorąc pod uwagę średnią frekwencję, zawody dla juniorów największym zainteresowaniem cieszą się wPoznaniu – w biegach startowało średnio 272 zawodników, Warszawie – 267 biegaczy oraz Bydgoszczy – 263 uczestników. Z kolei największe biegi edycji odbyły się kolejno: w Warszawie – 386 uczestników, Poznaniu – 347 biegaczy oraz Szczecinie – 292 zawodników.

Podobnie, jak przed rokiem w skali całego cyklu najliczniejszą grupą wiekową w biegach CITY TRAIL Junior była ta w przedziale 10-12 lat – uczestnicy w tym wieku stanowili 27,2 % wszystkich młodych biegaczy – o 1,7 % więcej niż przed rokiem.

city trail zakonczenie 5

Sponsorem tytularnym cyklu jest Nationale-Nederlanden. Partnerzy główni to marki Salomon i Suunto. Parterami są sieć Sklep Biegacza oraz Good Food, Wydawnictwo Galaktyka i i-Sport. W edycji 2019/2020 zawody wsparły miasta: Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Olsztyn, Poznań oraz Szczecin.
Informacje o biegach CITY TRAIL znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

Co z wakacyjnymi imprezami ekipy CITY TRAIL?
Od 2015 roku organizatorzy CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden organizują letnią edycję cyklu – CITY TRAIL onTour, składającą się z dziesięciu biegów. Tegoroczny lipcowy cykl stoi pod znakiem zapytania. Na ten moment trwają natomiast zapisy na dwa wakacyjne biegi ultra organizowane przez ekipę CITY TRAIL – TriCityTrail (www.tricitytrail.pl) oraz Chudy Wawrzyniec (www.chudywawrzyniec.pl).