Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie
 
 
Kamila Gruszka: Piękna górska przyroda, widokowe trasy i trzy dystanse do wyboru - Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem po raz kolejny przyciągnie w Tatry biegaczy i kibiców. W tym roku biegowe święto zaplanowano na 3-5 czerwca 2016 r.

Cykl tatrzańskich biegów górskich obejmuje IX Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km i VII Bieg im. Władysława hr. Zamoyskiego na dystansie 10 km, wspierane przez program RUSZ SIĘ!, którego pomysłodawcą jest marka Regatta, oraz 32-kilometrowy IX Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły. Wszystkie biegi cyklu biorą udział w klasyfikacji Ligi Biegów Górskich Dare 2b.

W piątek, 3 czerwca, jako pierwsi wystartują zawodnicy Biegu Sokoła. Mimo iż trasa nie wiedzie przez najwyższe partie gór, dystans ponad 15 km i łączna długość podbiegów i zbiegów powoduje, że bieg jest naprawdę wymagający. Trasa Biegu Sokoła rozpocznie się i zakończy w Kuźnicach - organizatorzy zachęcają do gorącego dopingu wszystkich kibiców.

Z kolei meta 10-kilometrowego Biegu im. Władysława hr. Zamoyskiego tradycyjnie już zlokalizowana została w jednym z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach – nad Morskim Okiem, w otoczeniu Rysów, Mięguszowieckich Szczytów i Mnicha. Dla Polski wywalczył ten piękny zakątek patron biegu – Władysław hrabia Zamoyski, patriota, zasłużony dla Tatr i Zakopanego. Start zaplanowano na 5 czerwca 2016 roku z Palenicy Białczańskiej.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością będzie jednak Bieg Marduły o randze Mistrzostw Polski w Skyrunningu, startujący 4 czerwca. To jeden z niewielu biegów w Polsce rozgrywanych na wysokości ponad 2000 metrów i z takimi trudnościami technicznymi. Nic dziwnego, że przyciąga najlepszych zawodników specjalizujących się w biegach górskich. Patronem biegu jest druh Franciszek Marduła, wieloletni naczelnik i prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, a także lutnik, sportowiec i wychowawca młodzieży.

Zawodnicy, którzy zdecydują się na udział we wszystkich trzech biegach, dodatkowo klasyfikowani będą w Grand Prix „Sokoła”. W zeszłym roku na start w całym cyklu zdecydowało się 53 zawodników.

Poszczególne biegi zakopiańskiego weekendu z Sokołem były wielokrotnie nagradzane przez portale biegowe. W konkursie na Najlepsze Biegi Górskie sezonu 2015 Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem zdobył aż pięć nagród w różnych kategoriach. Z wyróżnień są dumni organizatorzy - Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, które pragnie w ten sposób upowszechniać zdrowy tryb życia i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Te założenia doskonale wpisują się w ideę programu Regatta RUSZ SIĘ!, który wspomaga pomysłodawców wydarzeń promujących różnorodne i dostępne dla każdego formy sportu.  

Biegi górskie to trudna dyscyplina, która jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Stąd też ogromne zainteresowanie biegaczy z całej Polski, a także z zagranicy ekstremalną i bardzo widowiskową imprezą biegową organizowaną w Tatrach. Jej niewątpliwym atutem jest to, że ze zróżnicowanymi pod względem dystansu i stopnia trudności trasami mogą się zmierzyć zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. A wszystko w pięknej oprawie tatrzańskiej przyrody.
 
Fot. Anna Karpiel Semberecka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{moscomment}