100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
MEMORIAŁ  POLSKICH  HIMALAISTÓW  EVEREST 2018
 
Janusz Kalinowski: 11 listopada 2018 roku świętować będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Do wielu uroczystości i wydarzeń jakie będą organizowane – Polska Agencja Prasowa, która także obchodzić będzie 100-lecie działalności, zamierza włączyć wyjątkowe  przedsięwzięcie – Memoriał Polskich Himalaistów EVEREST 2018.  PAP od początku istnienia relacjonował przebieg wszystkich ważniejszych wypraw w najwyższe góry. Miał również cenionych w środowisku dziennikarzy, jak chociażby zmarłego w 2007 roku Andrzeja Skłodowskiego, taternika, instruktora alpinizmu, przewodnika i ratownika górskiego.

Memoriał ma być upamiętnieniem tych osób, które w minionych latach pozostali na zawsze w Himalajach i Karakorum, a zwłaszcza na wszystkich czternastu ośmiotysięcznikach. Tę długą listę otwierają Stefan Bernardzikiewicz i Adam Karpiński, uczestnicy pierwszej polskiej ekspedycji w Himalaje,  którzy zginęli w lawinie w 1939 roku. Ostatnią osobą jest Artur Hajzer. Poniósł śmierć w lipcu 2013 roku podczas próby wejścia na Gaszerbrum I. Miejmy nadzieję, że do tej listy nie zostanie już dopisane żadne nowe nazwisko (obecnie jest 47).

BIEG, TREKKING  i  WYPRAWA

Memoriał składać się będzie zasadniczo z trzech elementów – biegu na 100 km w stolicy Nepalu Katmandu (wysokość 1355 m m n.p.m.), trekkingu do bazy pod Mount Everestem oraz wyprawy na szczyt.

Dlaczego bieg? Ta najprostsza forma ruchu była i jest stosowana przez alpinistów nie tylko jako element poprawy czy utrzymania kondycji. Wielu z nich, którzy na zawsze pozostali w górach wysokich, brało udział w imprezach biegowych, i to na dystansach maratońskich oraz dłuższych, jak np. na 100 km Tomasz Kowalski (zginął przy zejściu ze szczytu Broad Peak 6 marca 2013).

Trekking prowadzić będzie do bazy pod Everestem, gdzie 1 listopada 2018 roku zostanie odprawiona przez polskich księży msza św. w intencji spoczywających w Himalajach i Karakorum polskich alpinistów.

Wyprawa na szczyt najwyższej góry globu, zdobytej po raz pierwszy zimą przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego (17 lutego 1980), byłaby z pewnością pięknym ukoronowaniem Memoriału, ale jest to projekt kierowany do grona doświadczonych alpinistów. Jedną z pierwszych osób, która wyraziła zainteresowanie tym planem, jest Kinga Baranowska, realizująca program „Kobieca Korona Himalajów”, czyli zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników w stylu sportowym, bez używania dodatkowego tlenu z butli (dotychczas weszła na osiem).         
    
100 KILOMETRÓW NA 100-LECIE

Dystans 100 km może przerażać każdego, ale… Nikt nie musi go pokonać (termin połowa października 2018). Chcemy jedynie stworzyć takie warunki, aby w czasie 50 godzin każda osoba mogła przebiec tyle kilometrów, ile będzie w stanie w zależności od samopoczucia i kondycji. Ten element Memoriału nie jest formą rywalizacji, to nie wyścig z czasem, to nie walka o jak najlepsze miejsce czy nagrodę. To ma być bieg podczas którego myśli skierowane będą do tych, co w górach zostali, a w szczególności do danej osoby, którą sobie uczestnik wybierze spośród 47 nazwisk i jej swój wysiłek oraz pamięć poświęci, co uhonorowane będzie okolicznościowym medalem.

Uczestnictwo w wyprawie nie jest uwarunkowane udziałem w biegu. Osoby, które z różnych powodów w nim nie wystartują, będą pomagały przy jego przeprowadzeniu w Katmandu.     

PISZEMY  BIOGRAFIE

Biografia (z greckiego bios = życie, grapho = pisze), a więc opis życia postaci. Do końca 2015 roku każdy uczestnik lub kilka osób będzie miało „swojego” alpinistę i jemu poświęci rozdział. Ten etap potrwa do grudnia 2016 roku. W następnym nastąpi opracowanie i przygotowanie wydawnictwa do druku, aby było gotowe na koniec 2017 roku.

EVEREST 2018

Dlaczego Everest? Nie sposób jest, aby podczas jednej wyprawy dojść do baz wszystkich 14 ośmiotysięczników na zboczach których pozostały ciała polskich alpinistów. Niech zatem najwyższy szczyt Ziemi (8848 m) będzie symbolicznym miejscem pamięci o tych, co pozostali na zawsze w Himalajach i Karakorum.

Do bazy pod Everestem (5365 m n.p.m.) uczestnicy Memoriału wyruszać będą z Lukli w grupach (8-12 osób) w towarzystwie szerpów i pod kierunkiem wybitnych alpinistów oraz przewodników. Już dziś taką deklarację złożyli m.in.: Anna Czerwińska, Leszek Cichy, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski.

Pokonanie trasy spokojnym tempem zajmie ok. 10-12 dni. 30 października planowana jest wieczornica, a 1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych, uroczysta msza św. w intencji polskich himalaistów. Po niej grupy rozpoczną marsz do Lukli, skąd nastąpi odlot do Katmandu i dalej do Polski. Przewidujemy najpóźniejszy termin powrotu do Warszawy na 10 listopada, by 11 można było wziąć udział w Biegu Niepodległości.

ZGŁOSZENIA i KOSZTY

Przyjmowanie zgłoszeń w pierwszym terminie rozpocznie się 17 lutego 2015 roku (w 35. rocznicę pierwszego zimowego wejścia na Everest, którego dokonali Cichy i Wielicki)  i potrwa do końca tego roku. Każda osoba otrzyma zasady udziału w wyprawie oraz biegu i po ich akceptacji zostanie wpisana na listę uczestników Memoriału. Od liczby chętnych, a ta ze względów logistycznych musi być ograniczona, uzależniony będzie drugi termin zgłoszeń. Trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę transport lotniczy z Katmandu do Lukli (latają małe samoloty), jak również miejsca noclegowe w loggiach na trasie do bazy pod Everestem.

Jeżeli chodzi o koszty, to powinny się zamknąć w przedziale 8-9 tys. zł (uzależnione są od kursu dolara). Uwzględniają one m.in.: przelot na trasie Warszawa-Delhi-Katmandu-Lukla-Warszawa, zakwaterowanie, częściowe wyżywienie, opłaty za szerpów (turystyczne agencje nepalskie), przewodników, opiekę medyczną, ubezpieczenie, a także jednolite dla wszystkich uczestników ubiory. Po akceptacji zasad udziału w Memoriale będzie można dokonywać systematycznych wpłat na specjalne konto (np. po 200 zł miesięcznie).

SZKOLENIE


Trasa z Lukli do bazy pod Mount Everestem nie jest szczególnie trudna. Dla zdrowej i sprawnej osoby, nawet w wieku 60-70 lat, nie powinna przysporzyć problemów. Tym niemniej planujemy w 2016 roku przeprowadzić cykl szkoleń dla wszystkich uczestników, a jesienią 2017 roku zorganizować zgrupowanie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale wraz ze sprawdzianem kondycji i podstawowymi badaniami medycznymi. Zdrowie i bezpieczeństwo są priorytetem. Dopiero po dokładnej weryfikacji dana osoba uzyska certyfikat upoważniający do udziału w wyprawie oraz biegu.

 PRZEKAŻ 1 PROCENT SWOJEGO PODATKU

Organizatorom Memoriału zamierza pomóc m.in. Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Ale... Z pustego i Salomon nie naleje. Zwracamy się zatem z prośbą zarówno do tych osób, które planują udział w Memoriale, jak i do tych, które nie będą w stanie, ale identyfikują się z tym przedsięwzięciem, o przekazanie 1 proc. swojego podatku na Fundację - organizację pożytku publicznego zarejestrowaną w KRS pod numerem 0000084062 (więcej na stronie fundacjakukuczki.pl)

HARMONOGRAM  NAJBLIŻSZYCH  WYDARZEŃ:


30 listopada – 17 stycznia – poddanie projektu pod dyskusję, m.in. w środowiskach lekkoatletycznych i alpinistycznych; uwagi proszę kierować pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub tel. 601 36 35 02.

17 lutego – konferencja prasowa w 35. rocznicę pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest z udziałem zdobywców szczytu Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego oraz uroczyste uruchomienie strony Memoriału Polskich Himalaistów Everest 2018 (www.pap.pl) wraz z rozpoczęciem przyjmowania zgłoszeń – Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8 w Warszawie, godz. 11:00.
 
 
{moscomment}