Monika Strojny: O zawodach Gorbeia Suzien nie wiedzieliśmy absolutnie nic.  Podczas Przeglądu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju baskijski himalaista Alex Txikon gdy tylko się dowiedział, że Piotr Hercog biega, natychmiast zaczął opowiadać jakie to u niego w kraju wspaniałe zawody są i że on bardzo na nie zaprasza. Grzecznie kiwnęliśmy głowami, bo po pierwsze – nie wypadało inaczej, a po drugie – nie takie już zaproszenia rozpływały się wraz z pierwszymi promieniami słońca po sobotniej imprezie integracyjnej. Tym razem jednak było inaczej – Alex pamiętał, nalegał i do jednych zawodów dobudowywał cały program wakacji. O wakacjach kiedy indziej – teraz o zawodach.

Gorbeia Suzien – bo o nich mowa – rozegrały się w sobotę, 18 października w Kraju Basków (Hiszpania) w masywie Gorbeia, będacym najwyższym szczytem (1481 m) Gór Biskajskich. Góry są  skrzyżowaniem naszych Bieszczadów z Jurą Krakowsko – Częstochowską, czyli szerokie połoniny i mnóstwo wapiennych skał.  Trasa liczyła 32 km, a suma przewyższeń 2300 metrów – dla porównania takie same przewyższenia są na trasie Supermaratonu Gór Stołowych o długości prawie dwukrotnie większej (50km) a mówi się, że to najtrudniejszy maraton w Polsce... Gorbeia Suzien to także mistrzostwa Hiszpanii i Andory w SkyRunningu.

Piotr początkowo kręcił trochę nosem na dystans, bo zazwyczaj koło 30km to dopiero przestaje go wszystko boleć, koło 70 zaczyna wyprzedzać, po 100 odzyskuje wigor, a po 150 wchodzi do czołówki. No ale że w kraju Basków trudno o zawody Ultra, Alex zapraszał bardzo, a sezon biegowy Piotra dobiegał końca, to się jednak zdecydował.

Na starcie stanęło ponad 500 zawodników. Pierwsza pięćdziesiątka to czołówka  – wśród nich Tofol Castanyer, Antonella Confortolla, Jonathan Wyatt, Zaid Ait Malek i wielu innych – absolutnie topowi biegacze, w dodatku specjaliści od krótkiego dystansu i stromego podbiegu. Nadzieja na dobre miejsce oddalała się w tempie Świerca na zbiegu z Kasprowego....

Jesień w Kraju Basków jest, jak mówią jego mieszkańcy - chłodna i dżdżysta, w dniu zawodów było około 30 stopni i palące słońce.  Na krzakach dojrzewały owoce kiwi i cytryny. Cóż poradzić, jesień to jesień, kalendarza nie przeskoczymy.  Wspólny start nastąpił z rynku uroczego miastego Zeanuri o 9:15 (200 metrów n.p.m.), następnie bieg świetnie przygotowanymi duktami leśnymi (widać, że w lesie organizator szedł z kosą spalinową i przygotowywał ścieżkę o szerokości minimum 2 metrów), aby po 5 km być już w paśmie połonin na wysokości około 1000 metrów. Trasa trudna technicznie: niżej dużo błota, wyżej kamienie, wymagające uwagi zbiegi, doskonale oznaczona z sześcioma świetnie zaopatrzonymi punktami odżywczymi (nowość w stosunku do polskich zawodów – pomidory i melony).

Pierwszy szczyt -  Lekanda (1307 m. ) to także koniec odcinka „Kilometro Verticale“ czyli „Kilometr w Pionie“. Tutaj Piotrek melduje sie na 50. pozycji. Najlepszy zawodnik (zresztą zwycięzca również z roku ubiegłego) Ionut Zinca pokonał całą trasę w 2 godziny i 46 minut . Piotrkowi zajęło to niespełna 40 minut dłużej, co dało mu 38. pozycje.  Zapytany „czy nie dało się tego pobiec lepiej?“, spojrzał przeciągle najpierw na mnie, potem na mój brzuch  i odpowiedzał: „to były ostatnie, nieplanowane zawody mojego cyklu treningowego. Pewnie mógłbym pobiec lepiej o jakieś 15 – 20 minut gdybym sie lepiej przygotowywał. Ale to nie jest mój dystans! Oni wymiekną po setnym kilometrze o ile do niego dobiegną, a ja ich nie dogonię do trzydziestego. Na początku czułem sie naprawdę źle, ale potem z każdym kilometrem było lepiej.“ 

Na mecie na zawodników i osoby towarzyszące czekały atrakcje, wieczorna impreza integracyjna i prelekcje gwiazd sportu. W naszej ocenie to perfekcyjnie przygotowana impreza, bez sztucznego zadęcia, w fantastycznym miejscu, oddalonym od Polski o pół dnia podróży samolotem (która kosztuje w obie strony około 150Euro na osobę – lotnisko Bilbao). Wszystkie elementy organizacji – trasa, punkty odżywcze, opieka medyczna, oprawa, nagrody, program dodatkowy były naprawdę na świetnym poziomie, przy wpisowym wynoszącym 35Euro. (Informacja dla kolekcjonerów – nie ma medali). Nie można też nie wspomnieć o gościnności Basków, która według nas mocno wykracza poza ramy tego co widzieliśmy do tej pory w wielu krajach. Warto start w Gorbeia Suzien umieścić w kalendarzu startów na rok przyszły.

Strona internetowa: http://www.gorbeiasuzien.com
Tekst i zdjęcia: Maciek Sokołowski
Wyniki:
OPEN:
1    ZINCA, IONUT    2:46:16
2    CASTANYER BERNAT, TOFOL    2:46:56
3    EGEA CACERES, ARITZ    2:47:59
4    AIT MALEK, ZAID    2:50:27
5    GIL, ALFREDO    2:51:10
6    HERNÁNDEZ SÁNCHEZ, PEDRO JOSÉ    2:51:52
7    CRESPO GUTIERREZ, JAVI    2:52:38
8    WYATT, JONATHAN    2:54:19
9    REICHERT, FLORIAN    2:58:57
10    ORTIZ, IVAN    2:59:55
    ...    
32    HERCOG, PIOTR    3:25:18

PANIE:
1    MAIORA, MAITE    3:14:42
2    GARCIA DE LOS SALMONES, AZARA    3:26:20
3    CONFORTOLA, ANTONELA    3:28:26
4    QUINCOCES ALTUNA, NAHIA    3:31:46
5    CALVILLO ARTEAGA, ELENA    3:43:34
6    REGUEIRO RODRIGUEZ, SONIA    3:47:17
7    OLAZABAL DONATO DE LOPEZ, ALIZIA    3:48:40
8    ZORROZA IRIONDO, MARIA    3:49:50
9    IRIGOYEN ODRIOZOLA, UXOA    3:51:13
10    VAZQUEZ RODRIGUEZ, MONTSERRAT    3:51:30

Więcej o zespole Salomon Suunto Team na www.trailrunning.pl

 

 

{moscomment}