Strona zawodów
Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie
Facebook

 

Bartosz Dominiak: Już 16 lutego 4 Polaków – Andrzej Gondek, Daniel Lewczuk, Marek Wikiera i Marcin Żuk – wystartuje w ekstremalnych zawodach biegowych 4Deserts, czyli w cyklu biegów ultramaratońskich (każdy po ok. 250 km) na 4 pustyniach świata: Sahara, Gobi, Atacama i Antarktyda. Do tej pory całego cyklu nie ukończył żaden Polak. W tym roku taką okazję będzie miało aż 4 naszych rodaków, w tym 3 wywodzących się z Ursynowa.

Wychowani na Ursynowie Andrzej Gondek, Daniel Lewczuk i Marcin Żuk oraz burmistrz Ursynowa Piotr Guział spotkali się dziś z dziennikarzami. Zawodnicy podsumowali swoje półroczne przygotowania do pierwszego biegu przez Saharę (Jordania), który wystartuje już 16 lutego. Kolejne biegi rozpoczną się: przez pustynię Gobi (Chiny) – 30 maja, przez Atacamę (Chile) – 5 października oraz przez Antarktydę – 1 listopada. Zawodnicy będą musieli w pełnym ekwipunku zmierzyć się nie tylko z dystansem, ale przede wszystkim z ekstremalnymi wyzwaniami (piasek, wiatr, upał, śnieg, zimno).

Burmistrz Piotr Guział poinformował, że władze dzielnicy kibicują zawodnikom w realizacji tego wyzwania sportowego. – Ursynów to dzielnica, w której odbywa się najwięcej biegów w całej Warszawie. Popieramy każdą inicjatywę promującą bieganie, nawet tak ekstremalną jako ukończenie cyklu 4Deserts. Życzę całej czwórce ultramaratończyków ukończenia czterech biegów – dodał Piotr Guział, który sam intensywnie biega, a w ub. r. ukończył m.in. Maraton Warszawski.

Więcej informacji o cyklu 4Deserts

4Deserts to cykl biegów ultramaratońskich organizowanych przez firmę RacingThePlanet w niezwykłych, trudnych, wymagających i ekstremalnych miejscach świata - na pustyniach. Zawody te uznawane są za jedne za najtrudniejszych i najbardziej wymagających biegów świata. Wymagają od zawodników nie tylko bardzo dobrego przygotowania fizycznego, ale również psychicznego, które jest kluczowe podczas pokonywania dziesiątków kilometrów w tak nieprzystępnym środowisku. Każdy z biegów to 250 km dystansu do pokonania w ciągu 7 dni.

Ukończenie wszystkich 4 biegów w ciągu jednego roku gwarantuje wejście do elitarnego klubu 4 Deserts Grand Slam (Wielki Szlem). Obecnie jest na świecie zaledwie 28 osób, którym udało się tego dokonać. Nie ma w tym klubie żadnego Polaka i jest zaledwie 7 Europejczyków. W 2014 roku ten morderczy cykl zawodów planuje ukończyć 4 Polaków: Andrzej Gondek, Daniel Lewczuk, Marek Wikiera i Marcin Żuk.

Każdy z nich przebiegnie 1000 km w warunkach skrajnych, pustynnych, o zmiennym klimacie i ukształtowaniu terenu. Jest to dla organizmu ogromny wysiłek tym bardziej zważywszy na fakt, że podczas samego biegu zawodnik biegnie z ekwipunkiem na plecach, w którym oprócz wymaganego sprzętu musi mieć pożywienie na 7 dni przebywania na pustyni. Organizator zapewnia tylko wodę, namiot i opiekę medyczną, gdyż cały cykl rozgrywany jest w formule SELF SUPPORTED RACE.

Projekt udziału 4 Polaków z tegorocznym 4Deserts jest powiązany z celem charytatywnym. Począwszy od pustyni numer 2, czyli Gobi, bieganie będzie miało nie tylko wymiar sportowy, ale i społeczny.
 

 

{moscomment}