Edward Dudek: Na liście startowej do VI Maratonu Beskidów V Rajdu Nordic Walking, który odbędzie się za 22 dni jest ponad 500 zawodników. Ten znany nie tylko na Żywiecczyźnie maraton, wielokrotnie wyróżniany zgromadzi na starcie wielu znakomitych biegaczy. Maraton Beskidy rozgrywany jest pod Patronatem  Poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzaty Handzlik i Poseł na Sejm RP Małgorzaty Pępek, oraz portali internetowych maratończyk.pl i chodzezkijami.pl Tego w Polsce nie było, aby na jednym biegu spotkało się tylu znakomitych ultrasów. Aktualnie na liście startowej mamy 10 SUPERMARATOŃCZYKÓW którzy startowali w SPARTATHLONIE. Dla niezorientowanych podam, że to bieg z Aten do Sparty non stop 246 km.

9.11.2013 r. podczas VI Maratonu Beskidy w Radziechowach zobaczymy Zbyszka Malinowskiego (Kołobrzeg), który 10 krotnie pokonał Spartathlon, pierwszą Polkę która ukończyła ten morderczy bieg,  Irenę Lasotę (Wałcz), Edytę Szczygielską (Słupsk) która w tym roku uporała się z tym dystansem, Mirka Lasotę (Wałcz), Dariusz Jacek Labudzki (Sandomierz), który przed 1 1/2 miesiąca Pokonał ze Zbyszkiem Malinowskim w Himalajach 220 km, Tadeusz Ruta (Łódź) - 6 zawodnik Spartathlonu 2005 r. Będzie także Stanisław-Adam Olbryś (Nasielsk), Łukasz Nowosielski (Józefów), Ryszard Kołaczyński (Witunia), to słynny ultras, który po raz 10 wystartował w Atenach i nie dotarł do mety (a przecież przez wakacje tego roku przebiegł przez całą Polskę, z Zakopanego do Wituni i nasz krajan z Bielska Stanisław Giemza, któremu ta sztuka też nie powiodła się w tym roku. O stopniu trudności niech świadczy fakt, że w tegorocznym Spartathlonie wystartowało 330 zawodników, a metę w Sparcie zobaczyło i ucałowało palec Leonidasa tylko 149 zawodników. 

Czekamy na dalsze zgłoszenia. Start zapowiedział kolejny ultras Spartathlończyk August Jakubik (Ruda Śląska), który przed dwoma dniami ukończył sztafetę Ruda Śląska  Rzym-Watykan. Skąd tylu Spartan w Radziechowach, to pytanie zadają wszyscy, a oto odpowiedz: Edward Dudek popularny Baca był pierwszym Polakiem, który pokonał Spartathlon  w 1995 r. na 4 miejscu i sztuki tej dokonał jeszcze dwukrotnie. To on przecierał szlaki do Aten i naszej wspaniałej Polonii z Bogdanem Iberem, Wiolą Gawlik Sarafandonis, Józefem Wasylem Jowanisem, Jackiem Gmochem i Polską Ambasadą. Oprócz wyżej wymienionych zobaczymy znanych maratończyków i biegaczy górskich, którzy właśnie w Radziechowach chcą podsumować sezon startowy. W gronie faworytów, zwyciężczyni V Maratonu Beskidy Magdalena Janowska z Katowic, Maria Kawiorska , czy Justyna  Supińska, wśród mężczyzn warto wymienić Jakuba Glajcara - zwycięzcę ubiegłorocznego maratonu i tegorocznego Silesia Maraton, nie zabraknie medalisty ostatnich lat naszego maratonu Lucjana Chorążego. Z naszych Żywieckich maratończyków zobaczymy Piotra Kocierza, Andrzeja Moczka i Władysława Olszewskiego oraz niezawodną nasza uczestniczkę Małgosie Piątek i Magdę Worek z Żabnicy.

Warto zaznaczyć, że część zawodników będzie rywalizowało w dwuboju biegowym, którego pierwsza część odbyła się w Opawie 31.08.br na dystansie o połowę krótszym, gdzie nasi zawodnicy stanęli na podium, Weronika Dudek była druga, a Janusz Sobkowski wywalczył 3 miejsce w nordic walking. W tej to konkurencji zobaczymy również wielu zawodników którzy posiadają tytuły Mistrzów Świata. Warto tu wymienić Elżbietę Wojciechowską i Mirosława Bierkusa, którzy już w Radziechowach stawali na najwyższym stopniu podium. V Rajd Nordic Walking to zdaniem maszerujących zawodników, bardzo selektywna i wspaniała trasa z Radziechów przez Ostre, Zimnik na szczyt Skrzycznego 1257 m n.p.m. i powrót do Zimnika i końcówka przez Golgotę Beskidów meta obok Domu Ludowego w Radziechowach, długość trasy 42.195 km taka sama jak mają maratończycy. Do zobaczenia w Radziechowach 9.11.2013 r. Start na boisku GKS Radziechowy-Wieprz.
 
Baca
 
{moscomment}