Strona www
Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie


fot. Monika Strojny

Salomon: Chodzisz po górach, wspinasz się? Podpowiemy ci, jak wystartować w pierwszym górskim maratonie.

Mieszkasz w mieście, miasteczku, wiosce  - na nizinach,  ale większość wolnego czasu spędzasz aktywnie w skałach czy górach. Wspinanie w skałkach, Tatrach czy długie wycieczki w Beskidach i Bieszczadach wymagają oprócz wyjazdowego zacięcia, także dobrej kondycji oraz odpowiedniego obuwia. Więc może czas na połączenie obu pasji i wystartowanie w jakimś biegu górskim? Jesienią jest kilka fajnych propozycji na debiut w górach, a Marcin Świerc mówi, co robić tuż przed tym pierwszym startem. Marcin Świerc - jeden z najlepszych biegaczy ultra w kraju, rekordzista Biegu Rzeźnika i Maratonu Gór Stołowych, 10. zawodnik najmocniej obsadzonego biegu ultra na świecie Transvulcania,  a także trener, który już niejednego przekonał, że trening w terenie może być przyjemny, a efekty - powalające.

•    Mierz siły na zamiary. Jeśli to Twój debiut, lub nie czujesz się jeszcze mocny w górach, zaczynaj spokojnie. Wydaje Ci się, że wolno? Zacznij jeszcze wolniej! Energia zaoszczędzona w pierwszej połowie dystansu przyda się na końcu, gdzie zawsze jest najtrudniej.
•    Rozgrzewkę zrób krótką, tak żeby nie zmarznąć przed startem, ale spokojnie możesz zrobić ją też na pierwszych kilometrach biegu - po prostu wolniej zacznij
•    Nawadnianie - zalecam zabrać pas z bidonem, opcjonalnie plecak z camelbackeim, na punktach uzupełniać braki. Jesienią jest chłodniej, więc spokojnie wystarczy 0,5 litra picia. Niedobór uzupełnisz w punktach odżywczych (jeśli są…).
•    Odbierz numer startowy dzień wcześniej. W dzień startu będziesz spokojniejszy.
•    Sprzęt, a zwłaszcza buty. Pamiętaj, że jesteś w terenie górskim, nie polecam butów bez bieżnika, lub takich, w których startujesz na ulicy. Weź buty, w których dobrze będziesz czuł teren, i będziesz miał spokojną głowę na zbiegach...Zanim w nich wystartujesz, koniecznie pobiegaj w nich wcześniej, nawet pod domem czy w pobliskim parku!
•    Szczególnie polecam początkującym uniwersalne buty, w których można wybiec z domu na trening w lesie, terenie górskim czy w parku. Specjalnie zaprojektowane na jesienną pogodę i trudny teren trailowy: Salomon XR Swift
•    Śniadanie przed biegiem. Ważne! To Twoja energia, ma jej starczyć na kilka godzin wysiłku. Zjedz je duże, smaczne i odpowiednio wcześniej. Polecam również jakiś makaronik wieczorem na dzień przed :)
•    Zjedz coś po biegu, na mecie na pewno będą owoce itp., a jeśli masz ochotę na coś konkretnego - śmiało! A potem ciesz się z wyniku i baw dobrze na wieczornej imprezie…

Powodzenia!

 
Fot. Monika Strojny
 
 
 
 
 

{moscomment}