Tomasz Pryjma: W dniach 5-7 lipca 2013 r. została zorganizowana trzecia edycja TRANSJURY– bardzo wymagającego ultramaratonu biegowego oraz supermaratonu rowerowego. Tym razem uruchomiliśmy dwie trasy piesze. Podstawowa – Basic - prowadziła głównie czerwonym turystycznym szlakiem pieszym „Szlakiem Orlich Gniazd”. Drobne korekty wiązały się z ułatwieniami dla uczestników i organizatorów. Całkowita jej długość to 164 km, suma podejść wynosiła 2600 m. Dłuższa i trudniejsza – Hard – prowadziła w 75 % trasę zgodnie z wersją Basic. Ale końcówka to wymagająca trasa w dolinkach Podkrakowskich! Długość tej trasy to 190 km z sumą podbiegów 3,35 km. Zdecydowanie to aktualnie jedna z najbardziej wymagających tras w Polsce.

Trasa rowerowa to powtórka tego, co zapoczątkował Romek Trzmielewski. Czyli czerwony rowerowy szlak Orlich Gniazd. Sumarycznie 185 km i 2, 5 km sumy podjazdów. Ukończenie tras pieszych dało 4 punkty do rejestracji w 2014 w prestiżowym UTMB.

Wydawałoby się, że impreza jedna z łatwiejszych. Niespecjalnie w górach, bez specjalnych przewyższeń itd. Nic podobnego. Ta i poprzednie edycje mówią coś innego. To zdecydowanie poważne wyzwanie i wielki wyczyn dla tych, którzy przekraczają linie mety. W tym roku mieliśmy jeszcze jedną dodatkową atrakcję – wielogodzinną burzę która zniszczyła skutecznie morale wielu uczestników, a ciągły deszcz w postaci olbrzymiego strumienia z nieba upewnił ich że może to już koniec….
 
Także organizatorzy ponieśli pewne straty, zniszczenia sprzętu, namiotów nie są tak ważne jak chociażby utrata części wyników, ale pokazuje problemy, z którymi wszyscy się zmagaliśmy. Dla tych, co nie dowierzają zapraszamy do galerii – zdjęcia pokazują skalę deszczu.

Ale nie problemy organizatorów mają tu znaczenie, tylko niesamowite samozaparcie uczestników. Wielu zrezygnowało, ale jednak sporo kontynuowało walkę do samego końca. Niezależnie od tego czy ktoś ukończył i został sklasyfikowany, czy też jednak nie dotarł na metę – KAŻDEMU NALEŻY SIĘ OLBRZYMI POKŁON. Dziękuję i gratuluję Wszystkim!

Start imprezy nastąpił w Częstochowie 5 lipca o godz. 21:00, zaś meta usytuowana była w Krakowie. Limit czasowy został określony na 45 h/basic  - 48 h/hard – 24 h/bike.

Organizatorem imprezy była Fundacja Wspierania Sportu Ekstremalnego Extreme Sports. Dyrektorem Organizacyjnym imprezy był Tomasz Pryjma, Sędzią Głównym Katarzyna Pryjma, Kierownikiem Logistyki Krzysztof Zajdziński, zabezpieczeniem medycznym zajmował się Tomek Mizieliński.

Nie byłoby tej imprezy gdyby nie pomoc Sponsorów. Pozwolę sobie wymienić tylko najważniejszych : naturalnie Fundacja Extreme Sports, BTA Sp. z o.o., Centrum Biegowe ERGO z Warszawy. Od strony medialnej pomocy udzielili portal maratończyk.pl oraz portal ultrabiegi.pl . Wspiera nas mocno Zarząd Gmin Jurajskich. Dziękujemy WKS Wawel za udostępnienie bazy. Dziękujemy serdecznie za pomoc licznym osobom, które wspomogły nas w organizacji i realizacji imprezy! Grupa organizatorów i wolontariuszy liczyła tym razem ponad 25 osób.

Na starcie stanęło 139 osób, w tym 12 kobiet. Mamy więc przyrost uczestników o około 20 % w stosunku do poprzedniego roku. Na mecie w Krakowie  sklasyfikowano 64 osoby w tym 7 kobiet. Natomiast na poszczególnych trasach odsetek rezygnacji był zdecydowanie większy jak chociażby na Hard – gdzie sięgnął 77 % !!!!

Na trasie BASIC - 1 miejsce zajął Tomasz Kuliński z czasem 20:09, 2 miejsce zdobył Wojciech Burzyński z czasem 24:18, trzecie Sebastian Grodecki w czasie 24:21. Najszybszą kobietą okazała się Alina Bubel w czasie 42:14.

Na trasie HARD - 1 miejsce zajął Wojciech Sroka z czasem 31:55, 2 miejsce zdobył Stanisław Giemza z czasem 43:51, trzecie Michał Remberk w czasie 43:52.

Na trasie BIKE - 1 miejsce zajeli wspólnie Andrzej Wieczorek i Dariusz Firlej z czasem 10:40, 3 miejsce zdobył Maciej Orszulski z czasem 11:09. Wśród kobiet tryumfowała Bożena Grabarczyk w czasie 11:54, 2 miejsce zajęła Marta Kazior – 14:07, trzecie miejsce zaś Marzka Janerka Moroń – 15:06.

Na pewno ta edycja była bardzo trudna. Oczywiście pogoda. Ale nie należy lekceważyć Jury – to bardzo, bardzo, wymagający teren ze sporą zmiennością warunków terenowych i pogodowych.

Dla ciekawości warto też dodać, że dotychczasowe trzy edycje Transjury ukończyli: Alina Bubel, Marcin Bubel, Krzysztof Drożdżyński, Paweł Gusin, Tomasz Kuliński, Paweł Zakrzewski. A na pudle zawsze byli Alina i Tomek!!!!!

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy wyników i zapraszamy naturalnie za rok w pierwszy weekend lipca, czyli w dniach 4-6 lipca. Żeby było ciekawiej, zapewne rowerzystów zaprosimy na start w sobotę rano i uruchomimy jeszcze jedną ciekawą trasę. 

{moscomment}