Oświadczenie na stronie UTMB 
Dział -  Biegi Górskie i Ultra

utmb
W dniu dzisiejszym na oficjalnym profilu UTMB Mont-Blanc FB, pojawiło się oświadczenie, z którego dowiadujemy się o natychmiastowym zawieszeniu wszystkich rosyjskich i białoruskich sportowców startujących w imprezach pod marką UTMB.

Decyzja spowodowana jest oczywiście wojną na Ukrainie. Grupa UTMB zawiesiła również zawodników biorących udział we wszystkich 25 imprezach UTMB® World Series. Pod oświadczeniem rozgorzała gorąca dyskusja czy sportowcy zasługują na takie wykluczenie.

W oświadczeniu czytamy:

Grupa UTMB jest głęboko zaniepokojona i zszokowana ostatnimi wydarzeniami w tym kraju i chociaż żałujemy, że jesteśmy zmuszeni ukarać sportowców, którzy ciężko trenowali, ta decyzja odzwierciedla naszą solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami, naszą wiarę w potrzebę ochrony integralności sportu oraz nasze jednoznaczne potępienie okrucieństw popełnianych przez przywódców rosyjskich.

Ze skutkiem natychmiastowym Grupa UTMB odbierze również znak „UTMB® World Series Qualifier” wszystkim imprezom biegowym organizowanym lokalnie w Rosji i na Białorusi, którym wcześniej nadano ten status.

Sport to siła dobra, a marka UTMB® łączy ludzi na całym świecie poprzez wspólne wartości solidarności, integracji i sprawiedliwości. Grupa UTMB ma głęboką nadzieję, że sytuacja na Ukrainie ulegnie znacznej i szybkiej poprawie, tak aby bieganie przełajowe i nasze imprezy ponownie prowadziły do jedności.
Decyzja ta jest zgodna z zaleceniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), by rosyjscy i białoruscy sportowcy w związku z atakiem na Ukrainę nie byli dopuszczeni do udziału w żadnych międzynarodowych zawodach.

Oferujemy naszą pełną pomoc wszystkim ukraińskim biegaczom, którzy zgłosili się na nasze imprezy i wesprzemy ich udział w każdy możliwy sposób. Przekazujemy mocne słowa wsparcia naszym przyjaciołom na Ukrainie.

 

REKLAMAfalenica 2023 do art