Dział - Biegi Ekstremalne / Biegi Górskie 

Lil: W miniony weekend oczy kibiców śledziły wydarzenia ma boiskach piłkarskich w Rosji, tymczasem polscy biegacze walczyli o jak najlepsze miejsca w biegach na całym świecie. W cieniu futbolu padły również biegowe rekordy.

100 Polaków ukończyło 120-kilometrowy Lavaredo Ultra Trail. Sebastian Sikora zrobił to najszybciej wśród biało-czerwonych biegaczy i z czasem 14:37:43 zajął 23 miejsce w klasyfikacji  mężczyzn. Najszybszą Polką w tym biegu była Joanna Jachym, która w rywalizacji pań zajęła 33 miejsce z czasem 20:32:06. Niestety startu nie zaliczy do udanych jeden z faworytów biegu Marcin Świerc, który z powodu kłopotów żołądkowych nie ukończył rywalizacji. Zszedł z trasy koło 66 kilometra. 

W tegorocznym Lavaredo Ultra Trail triumfowali Amerykanie. Zwycięzcą został Hayden Hawks, który przed rokiem wygrał m.in. organizowany w ramach UTMB, bieg CCC. Linię mety Lavaredo Ultra Trail przekroczył z czasem 12:16:20. Wśród pań nie miała sobie równych Kelly Wolf. Trzecia zawodniczka Transvulcanii, we Włoszech uzyskała wynik 14:37:00.

Amerykanie okazali się najszybsi także w krótszym biegu imprezy. 48-kilometrowy Cortina Trail był również areną polskiego sukcesu. Anna Kącka z wynikiem 05:37:23, zajęła w nim trzecie miejsce. Zwyciężczynią została Hillary Allen, która do biegania wróciła po poważnym wypadku. Niecały rok temu, spadając z wysokości 45 metrów, złamała 12 kości. Jej kariera biegowa stała pod znakiem zapytania. Tymczasem Hillary Allen wróciła w wielkim stylu. Na mecie Cortina Trail zanotowała wynik 5:19:20. Wśród panów, rywalizację wygrał Zach Miller – 4:20:24.

Polak został również zwycięzcą Dok Bua Ku Marathon. Dystans pełnego maratonu dodano do programu imprezy dopiero w tym roku. Bieg odbywał się w Parku Króla Ramy IX w Bangkoku. Jego trudnością były warunki pogodowe. Jeszcze zanim na dobre zaczęła się rywalizacja, temperatura wynosiła 30oC. Potem i wskazania termometru i wilgotność rosły. Nie jest to impreza do poprawia życiówek, trzeba oszczędzać siły, by dotrzeć do mety. Z tymi problemami znakomicie poradził sobie Aleksander Krzempek, który z czasem 02:45:41 sięgnął po zwycięstwo.

Bez udziału Polaków, w cieniu piłkarskich zmagań, padł rekord trasy na Western States Endurace Race. Jego autorem jest Jim Wamsley, u którego sprawdziła się zasada do trzech razy sztuka. Rekord tego 160-kilometrowego biegu, miał zamiar pobić już w 2016r. Przez większą część trasy biegł na pozycji lidera, nawet zgubienie właściwej trasy nie odebrało mu szans na zwycięstwo. Pokonała go dopiero przeprawa przez rzekę. Stracił siły na walkę z prądem i bieg ukończył w pierwszej dwudziestce. Rok później nie ukończył go wcale. Kłopoty żołądkowe wyeliminowały go z biegu. W tym roku już nic go nie zatrzymało. Linię mety przekroczył z czasem 14:30:04, nowym rekordem trasy WSER.

Rekord, tym razem świata, padł także na trasie Lake Saroma. Linię mety 33 edycji japońskiego biegu, Nao Kazami przekroczył z czasem 6:09:14. Tym samym poprawił rekord trasy należący od 20 lat do Takashiro Sunady i ustanowił nowy rekord świata na 100 km. Poprzedni należał do zmarłego przed tygodniem Dona Ritchiego. Został ustanowiony w 1978r. na bieżni i był najstarszym rekordem w światowych tabelach IAU.

Do kalendarza biegów, po ponad  dwóch dekadach przerwy wrócił Monte Rosa Skymarathon. Na trudnej, technicznej, 35-kilometrowej trasie swój początek miała historia skyrunningu. Teraz na jego starcie stanęli biegacze znani z zamiłowania do wysokogórskich wyzwań. Do rywalizacji rozgrywanej parami przystąpili również Polacy. Natalia Tomasiak biegła w duecie z KatieKaarsSijpesteijn. Łukasz Zdanowski pokonywał wzniesienia w towarzystwie Ilii Marczuka. Kobiecy duet ukończył bieg z czasem 8:21:50 i zajął 7 miejsce. Panowie, słynny Monte Rosa Skymarathon zakończyli na 20 miejscu, z wynikiem 6:18:25.

W zawodach triumfowali Włosi. Franco Collé  i William Boffelli  byli na mecie po 4 godzinach 39 minutach i 59 sekundach. Gwiazdami imprezy byli Emelie Forsberg i wracający po kontuzji Kilian Jornet. Para zajęła 3 miejsce z czasem  5:03:56. W duetach żeńskich, pierwsze miejsce przypadło w udziale Hillary Gerardi (USA) i HollyPage (GBR), które uzyskały wynik  5:51:32.

{moscomment}