21 lutego w Klubokawiarni „Szczyt wszystkiego” odbył się  kolejny już pokaz filmu "Chasing the breath" (W pogodni za oddechem), który jest reportażem-dokumentem z przygotowań i aklimatyzacji  Roberta Celińskiego przed startem w Tenzing Hillary Everest Maraton w 2015 roku. Film autorstwa Adriana Dmocha powstawał 9 miesięcy i jest wyjątkowy.

Robert ukończył wtedy ten najtrudniejszy i najwyżej rozgrywany maraton na świecie na piątej pozycji z czasem 4:33:34. W 2015 roku było to najwyższe zdobyte miejscem przez białego zawodnika i rekordem trasy w tej "kategorii".

W 2016 roku mimo marzeń o zwycięstwie Robert Celiński ukończył bieg na tym samym co rok wcześniej, piątym miejscu. Poprawił jednak swój czas blisko  o 15 min i był pierwszy wśród obcokrajowców.  Ambicja Roberta nie pozwala mu jednak spocząć na laurach i cieszyć się tak dobrym wynikiem. W tym roku znowu wybiera się w Himalaje by walczyć o zwycięstwo.
 
Film pokazuje jak wielką trzeba mieć determinację i umiejętność walki ze swoimi słabościami, żeby osiągnąć taki sukces.  Godzinny reportaż pozwala zobaczyć  wielkość i piękno Himalajów oraz to w jakich warunkach Robert trenuje, jak się odżywia, jak wyglądają jego treningi, odpoczynek i codzienność podczas przygotowań do startu. Dodajmy, że film pokazuje to wszystko w sposób bardzo ciekawy i dynamiczny. 

Piękne zdjęcia, ciekawe kadry, ciekawa opowieść, która nie pozwala się na filmie nudzić. Mamy nadzieję, że poza pokazami specjalnymi film będzie można obejrzeć na ekranach kin albo w telewizji bo naprawdę warto.
 
Wniosek jest jeden, bez miłości do wysiłku, bez ambicji, wyrzeczeń, bólu takie wyniki jakie osiąga Robert Celiński są nie do osiągnięcia. Film pokazuje to wszystko ale jest w nim też mnóstwo emocji, chwile zwątpienia, radości a także refleksje i przemyślenia dotyczące życia osobistego i planów na przyszłość.

Być może w tym roku powstanie kolejny materiał z przygotowań do startu w maratonie. Robert planuje tym razem trenować w innym miejscu, w okolicach Nepalu i oczywiście na końcu wygraną w tegorocznej edycji Tenzing Hillary Everest Maraton. 29 maja trzymamy mocno kciuki za Roberta!

Przypomnijmy, że Maraton w Himalajach organizowany jest  w rocznicę pierwszego wejścia na Everest przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary'ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya (29 maja 1953).

Adrian i Robert planują inne ciekawe wspólne wyprawy biegowe i reportaże. Ich marzenia to start w Bajkał Maraton, w Maratonie Piasków czy pielgrzymka biegowo rowerowa Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Szczególnym marzeniem Roberta jest zagranie w filmie u Romana Polańskiego osobę Janusza Kusocińskiego, złotego medalistę olimpijskiego z Los Angeles (1932 r.) w biegu na 10 000 m. :)

Życzymy im by te wszystkie plany i marzenia się spełniły :)

Poniżej krótka fotorelacja zdjęć autorstwa Adriana Dmocha z Himalajów i kilka zdjęć z projekcji filmu.  

Wyprawę wspierali w 2015 roku: LOTTO EXTREME, MIASTO ŁUKÓW, NIK, SMILE DESIGN CLINIK, 4F, POLAR. ADIDAS.

Wyprawę wspierali w 2016 roku: LOTTO EXTREME, NIK, MIASTU LUKOW, 4F, ADIDAS, SPORT KONSULTING GMINIE TRZEBIESZOW. Smile Design clinik.
 
Krótkie podsumowanie Roberta Celińskigo - "dlaczego warto"? :) 
 
 
"Chasing the breath" - Trailler 
 
 
 
Krótka fotorelacja z projekcji filmu
fot. Dorota Świderska

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Przygotowania w Himalajach - fot. Adrian Dmoch
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{moscomment}