Bartek "Sobek" Sobecki: Łódź, miasto wojewódzkie położone w środkowej Polsce, któremu prawa miejskie nadane zostały w 1423 roku. Według ostatnich badań GUS, jest to trzecie miasto w Polsce pod względem ludności. Łódź kojarzy się przede wszystkim z ulicą Piotrkowską i ogródkami piwnymi, Manufakturą. Tym, którzy odwiedzili nasze miasto kojarzy się z architekturą przemysłową, z pałacami i kamienicami pofabrykanckimi - co pokazuje między innymi film Andrzeja Wajdy „Ziemia Obiecana". Fanom sportu Łódź kojarzyć się może z Widzewem, ŁKS - em, rugbistami Budowlanych, lekkoatletami z AZS i RKS, piłkarzami wodnymi z Anilany, pływakami z „3".... Statystycznemu biegaczowi zapewne na myśl o Łodzi przyjdzie mBank Maraton, rozgrywany co roku w maju, ale to nie wszystko. My również... biegamy po Łodzi.

Z roku na rok przybywa miłośników tego sportu. Widać to w licznych parkach na terenie naszego miasta, jaki i na lokalnych zawodach..., są również biegacze, którym nie wystarcza tylko bieganie, zakładają Kluby, biegają pod wspólnym szyldem, nie chcą być anonimowi. 

Najstarszym i największym Klubem Biegacza w Łodzi jest KB Arturówek - nazwa pochodzi od łódzkiego kompleksu leśno - rekreacyjnego. Klub istnieje od 2003 roku, wtedy odbył się pierwszy start pod wspólną nazwą. W 2006 roku zostało założone stowarzyszenie. Z roku na rok zwiększa się ilość członków, która na dzień dzisiejszy wynosi 53 osoby. Dużą popularnością cieszą się cotygodniowe treningi w Arturówku, gdzie w każdą niedzielę o 10 spotykają się zawodnicy Klubu na wspólne bieganie.

KB Arturówek jest organizatorem cyklu biegów pod nazwą Grand Prix Arturówka rozgrywanych na terenie lasu Łagiewnickiego. Współorganizował m.in. Półmaraton Puchatka, pomagał organizatorom mBank Maratonu. Zawodnicy Klubu występują w charakterystycznych czerwonych koszulkach w imprezach na terenie kraju, Europy i Świata. 

Na koncie KB Arturówek jest sporo sukcesów sportowych takich jak: brązowy medal Mistrzostw Polski Weteranów na 100km w kat M - 35 Jaremy Dubieckiego, medale Mistrzostw Polski Weteranów w Biegach Górskich Marioli Trojanowskiej i Marka Kubika w 2006 roku, dwukrotnie Klub zwyciężył w klasyfikacji drużynowej mBank Maratonu. 

Informacje na temat Klubu, relacje z wspólnych startów można znaleźć na stronie www.biegampolodzi.go.pl

 

Kolejnym Klubem są Szakale z legendarnych łódzkich Bałut. Genezę nazwy wyjaśnia Maciej Rakowski, jeden z członków teamu: „skrzyknęliśmy się przed zeszłorocznym maratonem łódzkim - dla mnie to był debiut - nazwa jakoś się wymyśliła, wszyscy założycieli mieli związki z Bałutami. W składzie pojawiło się dotąd 8 osób."

Najważniejsze imprezy biegowe dla Szakali to te rozgrywane przede wszystkim na terenie Łodzi i okolic, ale przy tym nie zapominają o startach zagranicznych: w zeszłym roku Bruksela i Lizbona, w tym roku Turyn, Deggendorf w Niemczech oraz Berlin. W planach są również Ateny i Barbados. Pomimo niezbyt długiej historii Klub ma juz na swoim koncie sukcesy sportowe, wszystkie z tego roku. Małgorzata Michalak zajęła trzecie miejsce w Deggendorfie, drugie w Półmaratonie Puchatku oraz trzecie w II Biegu Świętojańskim. Do tego dochodzą sukcesy drużynowe: trzecie miejsce w Parzęczewie oraz drugie w klasyfikacji Klubowej Grand Prix Arturówka 2008. Ponad połowa członków Szakali Bałut to maratończycy. Jak sami podkreślają, wybierają imprezy, w których organizatorzy doceniają kobiety, bo siła „Bałuciarzy" tkwi w płci pięknej.

Najmłodszym Klubem w Łodzi jest grupa o nazwie „FAN - RUN", która debiutowała w tegorocznej sztafecie podziemnej w Bochni. Team liczy 12 zawodników o różnym poziomie wybiegania, ale jak twierdzi najbardziej utytułowana zawodniczka Klubu Sylwia Badowska „chłopaki twardo trenują i już widać efekty np. Piotr Czyżewski już w tym roku poprawił kilka swoich najlepszych rezultatów:. 15km i Półmaraton poprawił o 6 min, a  maraton w Łodzi o 17 min. Pozostali koledzy podczas 5 mBanku poprawili swoje rekordy życiowe".

Zawodnicy Fan - Run, po za imprezami lokalnymi wzięli udział w biegach na terenie całego kraju oraz w sztafecie na 100km z Zielonej Góry do Cottbus. Jednym z największych sukcesów w debiutanckim sezonie, jest 4 miejsce w klasyfikacji open oraz 3 w kategorii wiekowej Sylwii Badowskiej w Grand Prix Arturówka.

Rozwój grupy, informacje o zawodnikach, plany startowe, zdjęcia i inne wiadomości można znaleźć na nowo powstałej stronie www.fan-run.pl

Ponadto Łódzcy biegacze reprezentują takie Kluby jak: Entre.pl., WKB Meta Lubliniec, KB Ścieżki Biegowe Nike oraz Stopa Łódź. Prawdopodobnie niedługo powstanie kolejny prężny Klub, który w planach po za udziałem w imprezach, ma zamiar je również organizować. Mocno kibicuję założycielom, jak również zachęcam wszystkich do tego typu inicjatyw.

Po prostu ...biegajmy po Łodzi.{moscomment}