Wyniki

Jurek Natkański: Ponad 500 biegaczy wzięło udział w I Międzynarodowym Biegu im. Jerzego Kukuczki (05.10.2008), zorganizowanym przez AWF Katowice, noszącą od tego roku imię tego słynnego himalaisty. Jerzy Kukuczka był drugim człowiekiem na świecie , który zdobył „Koronę Himalajów" czyli wszedł na wszystkie 14 ośmiotysięczniki znajdujące się w Himalajach i Karakorum. Zginął niespełna 19 lat temu 24 października 1989 roku na Lhotse. Honorowym starterem była żona Celina opiekująca się Izbą Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej w Beskidzie Śląskim.

Bieg rozgrywany był na terenie parku obok lotniska Muchowiec w Katowicach na 5-cio kilometrowej pętli, w ciekawej i oryginalnej formule - biegu maratońskiego i biegu drużynowego. Drużyny, maksymalnie 10 osobowe (zawodnicy drużyny startowali razem) miały do przebiegnięcia 115 km czyli sumę wszystkich ośmiotysięczników .

W biegu maratońskim startowało łącznie 37 osób. Zwyciężył górnik Grzegorz Wójcik z czasem 3.00.53 a wśród pań Barbara Sobczak z wynikiem 4.24.58. W klasyfikacji drużynowej triumfowała AWFiS Gdańsk. Startującymi byli w dużej mierze studenci ale pojawili się też obecni i byli rektorzy AWF Katowice.

Wśród kilkudziesięciu zespołów były drużyny AWF-ów, klubów wysokogórskich, szkolnych, policyjnych oraz ekipy pod nazwą „Kompania Rektora", „Nigdy Nie Biegam Po Alkoholu" i „Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki". W skład tej ostatniej wchodziły himalaistki i himalaiści,  a także ... oryginalny Yeti:). Drużyna ta zajęła doskonałe 14 miejsce  co można zobaczyć w na zdjęciach z biegu dostępnych tutaj.


Spośród 14 ośmiotysięczników, które Jerzy Kukuczka zdobył w latach 1979-1987, na 10 z nich wszedł nowymi drogami (poza swoim pierwszym ośmiotysięcznikiem wspinał się albo w ekstremalnie ciężkich warunkach zimą albo nowymi trasami), 7-krotnie w stylu alpejskim, na 4 - po raz pierwszy zimą, na 1 szczyt samotnie - żaden inny zdobywca 14 ośmiotysięczników nie może pochwalić się takim bilansem. Dokonał rzeczy niebywałej - w ciągu niespełna dwóch lat (21 stycznia 1985 r. - 10 listopada 1986 r.) zdobył sześć ośmiotysięczników, z czego aż trzy po raz pierwszy zimą, na trzech kolejnych wytyczył nowe drogi (w tym niezwykle trudne na Nanga Parbat i K2). Wolno aklimatyzował się, za to słynął z ogromnej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Jego partnerami byli m.in. Wojciech Kurtyka, Artur Hajzer, Krzysztof Wielicki oraz Ryszard Pawłowski.

W szkole średniej uprawiał też przez pewien czas podnoszenie ciężarów, aż do momentu kiedy dostał zakaz lekarski uprawiania tego sportu.

W 1988 na Igrzyskach Olimpijskich w Calgary wraz z Reinholdem Messnerem nagrodzony srebrnym medalem olimpijskim. Reinhold Messner odmówił przyjęcia medalu uzasadniając swój gest tym, że uważa alpinizm za twórczość, a nie rywalizację. Kukuczka przyjął medal, ponieważ w wyczynowym wspinaniu widział sportowe wartości co niejednokrotnie podkreślał. "W alpinizmie, jak w szachach - mówił - jest miejsce na swego rodzaju twórczość i sportową rywalizację. Gdyby jej zabrakło, być może nigdy bym się nie wspinał."

"Mnie nie wystarczy być tylko w górach - dodał później - nie wystarczy być na wyprawie. Uważam, że jeżeli się podchodzi pod górę, to z jakimś celem, a tym celem jest wejść na tę górę." Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek, który został zaprojektowany przez J.Konarzewskiego. Na znaczku można zobaczyć panoramę Himalajów, podobiznę Kukuczki i jego olimpijskiego medalu.

Zginął na wysokości 8 300 metrów 24 października 1989 podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Kukuczka wspinał się jako pierwszy i tuż przed granią szczytową odpadł. Lina nie wytrzymując obciążenia, pękła, a wspinacz spadł w 2 km przepaść. Po odnalezieniu ciała pochowano go w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku. Tablica pamiątkowa została umieszczona w Chukung nieopodal południowej ściany Lhotse a także na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Tatr pod Osterwą. Pozostawił żonę Cecylię oraz dwóch synów: Macieja i Wojciecha. (za wikipedia.pl){moscomment}