Dziś chcemy Wam przedstawić informację prasową, która nas zaciekawiła ponieważ dotyczy wyjątkowej imprezy ekstremalnej w Kanadzie, ale porusza aspekt, na który mogą zwrócić uwagę tylko zawodnicy uczestniczący w wielodniowych zmaganiach. Otóż jeden ze sponsorów reklamuje swoje kuchenki do gotowania w terenie i kilka nowinek technicznych z nimi związanych. Co prawda nie znaleźliśmy w wynikach imprezy Polaków… lecz zawsze może się to zmienić.

Start w maratonie kosztuje ok. 200 euro, jednak przygoda o długości 400 mil to już wydatek prawie 2,5 tys. euro. Montane Yukon Arctic Ultra (tzw. MYAU), uważany za jeden z najtrudniejszych wyścigów wytrzymałościowych na świecie, rozpocznie się już 8 lutego br. Jego trasa podąża tropem legendarnego wyścigu psich zaprzęgów Yukon Quest z Whitehorse do Dawson na terytorium Jukon w Kanadzie. Udział w nim biorą biegacze, rowerzyści oraz narciarze biegowi. Każdy z nich może sprawdzić się na jednym z czterech dystansów: klasycznego maratonu, 100 mil, 300 mil lub 430 mil. Ci którzy decydują się podjąć wyzwanie są zdani wyłącznie na siebie.

Topniejący śnieg oraz przygotowanie posiłków jest częścią gry, dlatego Primus, szwedzki producent kultowych kuchenek do gotowania w terenie, został Oficjalnym Dostawcą Paliwa podczas wyścigu. MYAU jest często nazywany "najzimniejszym i najtrudniejszym ultramaratonem na świecie".

Uczestnicy nie tylko mają do pokonania ogromne odległości, ale muszą mierzyć się ze zmieniającą się pogodą, wiatrem i temperaturami dochodzącymi do -50 ° C  - zdarza się, że mróz sprawia, że wyścig zostaje przerwany lub odwołany. Manager Marketingu Primusa Johan Sollenberg mówi: „Yukon Arctic Ultra jest niezwykle trudny. Warunki sprawiają, że głównie Primus czuje się tu jak w domu.”Jako Oficjalny Dostawca Paliwa, Primus zapewni uczestnikom naboje gazowe LPG lub w chłodniejszych warunkach, biały gaz. Będzie to także kolejny test dla nowego gazu zimowego szwedzkiej firmy, którego sekretem jest Vapor Mesh  - specjalny, chłonny papier, który wyścieła wnętrze naboju gazowego LPG. Zwiększa on powierzchnię, z której ciecz gazowa może odparować pod ciśnieniem. Dzięki temu, może on być stosowany w temperaturach poniżej -20°C, a nie od -12°C jak w przypadku konwencjonalnych kanistrów.Zawodnicy MYAU otrzymają paliwo bezpłatnie oraz będą mogli wypożyczyć kuchenki Primus od organizatorów. Dyrektor wyścigu, Robert Pollhammer mówi: "W przeszłości zdarzało się, że uczestnicy regularnie przybywali bez kuchenki, ponieważ została ona skonfiskowana jako przedmiot niebezpieczny podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku lub wyjeżdżali bez  nich z  Whitehorse. Współpraca z Primusem, dzięki której możemy wynająć w każdej chwili uczestnikom kuchenki Primus OmniLite Ti to nie tylko wygodne dla nich rozwiązanie, ale także ważny element bezpieczeństwa zawodników.”Najbliższy Mountain Yukon Arctic Ultra rozpocznie się 8 lutego 2015 roku w Whitehorse. Postępy zawodników na trasie można śledzić dzięki systemowi life tracking dostępnym na www.arcticultra.de.

{moscomment}