Magdalena Krause-Pietkiewicz: W sobotę, 10 maja, podczas 7. Wrocławskiej Olimpiady Młodzieży Stanisław Kowalski ustanowił rekord Europy w biegu na dystansie 100 m w kategorii stulatków. 104-latek ze Świdnicy uzyskał wynik 32,79. Panu Stanisławowi na trasie towarzyszyli młodzi sportowcy. Na trybunach stadionu lekkoatletycznego AWF zasiedli członkowie rodziny, a także uczestnicy olimpiady, którzy głośnymi brawami zagrzewali sprintera do walki o nową życiówkę. Pokonanie dystansu 100 m nie sprawiło biegaczowi trudności.


Czuję się, jakbym się na nowo urodził - powiedział po biegu pan Kowalski. Mógłbym pobiec kolejny odcinek – dorzucił świdniczanin. 104-latek zapytany – jaka jest jego recepta na świetną formę w bardzo dojrzałym wieku – odpowiedział – trzeba zdrowo się odżywiać, dużo się ruszać, a przede wszystkim unikać stresu.

Na stadionie pojawił się wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski, który jako pierwszy pogratulował seniorowi osiągnięcia wspaniałego rezultatu. Prezydent Adamski wręczył sportowcowi bukiet kwiatów, puchar oraz pamiątkową koszulkę. Rekordzista Europy otrzymał również tytuł honorowego ambasadora 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, które w 2017 roku odbędą się we Wrocławiu.

Stanisław Kowalski nie jest związany ze sportem wyczynowym. Senior bije rekordy, bo lubi się ruszać. Biegacz nie korzysta z samochodu. Do pracy przez całe swoje życie jeździł na rowerze, pokonując codziennie 10 km.  
 
Fot.  Magdalena Krause-Pietkiewicz
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 

{moscomment}