Dział TRENING  /   Dział ZDROWIE 
 
 
Tomek Sobczyk – nasz ekspert od treningów - przebywa obecnie na obozie w Szklarskiej Porębie, gdzie przygotowuje się do startu we wrocławskim maratonie. Tomek Sobczyk już od kilku miesięcy szlifuje formę, by poprawić życiówkę w swoim rodzinnym mieście. 15 września tego roku, kiedy Tomek będzie na trasie, nasza redakcja będzie na miejscu wspierać najlepszego wrocławskigo maratończyka. Postanowiliśmy sprawdzić, jak nasz kolega radzi sobie na obozie.

Magdalena Krause-Pietkiewicz: Tomku, czy pobyt w Szklarskiej Porębie pomógł Ci już zbudować taką wytrzymałość ogólną, która pozwoli Ci zawalczyć o wysoką lokatę w 31. Wrocław Maratonie?
Tomasz Sobczyk: - W górach znalazłem idealne warunki do biegania, które pozwoliły mi osiągnąć mój cel. Jestem zadowolony z tego, co tu wypracowałem. Tuż przed wyjazdem mogę śmiało powiedzieć, że czuję moc. W moim planie treningowym znalazły się następujące jednostki treningowe: BC1, BC2, trening tempowy 10 x 1km. Mieszkam w Chacie Biegacza a tu są idealne warunki do tego, aby się zregenerować po ciężkim wysiłku. W pierwszym tygodniu nabiegałem 155 km. W drugim tygodniu trening odbywa się dwa razy dziennie, w tym dwa biegi ciągłe, jeden trening tempowy 10 x 1km.
 
W połowie tygodnia wracam do Wrocławia, a już w piątek udaję się do Gdańska, aby wystartować w 20. Biegu św. Dominika MP w Biegu Ulicznym na 10 km, który odbędzie się 3 sierpnia. Zanosi się na szybkie bieganie, bo elita jest bardzo mocna. Osobom, przygotowującym się do jesiennego maratonu lub półmaratonu, radzę, aby w upalne dni wychodziły na trening wcześnie rano lub już pod wieczór, kiedy nie ma takiego upału jak w dzień. Trening realizowany w tym okresie polega na wybieganiu dużego kilometrażu (objętościowa praca). Należy pamiętać o BC2 jako podstawowym środku przygotowawczym do maratonu lub półmaratonu. Aby zregenerować się po takim treningu, można skorzystać z kąpieli w zimnym strumieniu górskim. To oczywiście wskazówka dla tych, którzy trenują w górach.

Życzę wspaniałych wakacji na sportowo
Tomek Sobczyk
 
 
{moscomment}