Wyniki

Piotr Suchenia: Dziewiąta edycja Nocnego Biegu Świętojańskiego przeszła do historii . Lista startowa pękająca w szwach, prawie pięć tysięcy zgłoszonych zawodników, ponad czterystu miłośników maszerowania z kijkami, wszystko to sprawiło, że w nocy z piątku na sobotę Gdynia została dosłownie opanowana przez biegaczy, którzy z każdej strony zmierzali na Skwer Kościuszki, gdzie znajdowało się centrum zawodów. Bieg, jak i marsz rozpoczął się jednak dzień wcześniej, w czwartek, kiedy to na hali gier Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ponad dwa tysiące osób odebrało swoje pakiety startowe. Piątkowe zawody rozpoczęły się o godzinie 21:59, kiedy to na trasę pod przewodnictwem twórcy i prekursora Nordic Walking – fina Marko Kantanewy, niespełna 400 miłośników marszu z kijkami, ruszyło na trasę. Jako pierwszy na mecie zameldował się Adrian Tofil z Gdyni, który tylko o 2 sekundy pokonał drugiego – Mieczysława Drawca z Gdańska. Na trzeciej pozycji uplasował się reprezentujący barwy „Odrzutowych kijków Sławno” Piotr Brzozowski. Wśród pań zwyciężyła Magdalena Rożyk z Gdyni, druga była Emilia Jastrzębska z Gniewina a trzecia Agata Lipko ze Stargardu Gdańskiego.

Niespełna dwie godziny po nordic walkerach na linii startu ustawili się biegacze, wśród których nie zabrakło czołowych polskich długodystansowców, medalistów Mistrzostw Polski, Europy i reprezentantów naszego kraju na wielu międzynarodowych imprezach. Obok startującego z numerem pierwszym Radosława Dudycza rozpoznać można było Marcina Chabowskiego legitymującego się PB na 10km 28:55, Radosława Kłeczka, który w tym roku ustanowił nowy rekord życiowy również na 10km wynoszący 29:36 a także biegaczy z Kenii, dla których Nocny Bieg Świętojański był pierwszym startem w Polsce w tym roku.  Oprócz czołowych polskich biegaczy, w strefie elita nie zabrakło doskonałych gdyńskich weteranów z rekordzistą Polski w maratonie w kategorii M 60 Andrzejem Krzyszkowskim na czele oraz medalistą wielu imprez rangi mistrzowskiej, „biegającą wizytówką Gdyni” – Antonim Cichończukiem, dla którego ten start był rozgrzewką przed organizowanym dwa dni później maratonem w Lęborku.

Punktualnie o godzinie 23:59 po wystrzale z działa ORP „Błyskawica” na 10km trasę posiadającą atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wyruszyło ponad cztery i pół tysiąca biegaczy, którzy szczelnie wypełnili gdyńskie ulice i udowodnili wszystkim, że bieganie jest modne i każdy, niezależnie od płci i wieku może po uprzednim przygotowaniu wystartować w takich zawodach. Od samego początku ton rywalizacji zaczęli nadawać Ukrainiec Roman Romanenko oraz Launen Kwalia reprezentujący Kenię. Za nimi w ramię ramie w ramie biegli Marcin Chabowski, Radek Kłeczek, John Tanui oraz Radosław Dudycz. Ostatecznie po udanym ataku z czasem 29 minut i 23 sekundy triumfował Ukrainiec, za którym 2 sekundy później przybiegł Kenijczyk. Trzecie miejsce z czasem 29:36 zajął Radek Kłeczek, wyrównując tym samym swój rekord życiowy na 10km. Wśród pań od samego początku mocne tempo narzuciła Kenijka Regina Nguria, którego nie wytrzymała druga na mecie Agnieszka Mierzejewska i trzecia Ola Jakubczak.

Ostatecznie IX Nocny Bieg Świętojański ukończyło 4636 zawodników, z których każdy na mecie otrzymał pamiątkowy medal, wchodzący w skład układanki zawierającej medale z wszystkich biegów wchodzących w skład Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2013, czyli z Biegu Urodzinowego, Europejskiego i Nocnego Świętojańskiego. Ostatni czwarty element do zdobycia będzie 11 listopada, podczas Biegu Niepodległości, do którego zapisy rozpoczną się na początku września.

Piotr Suchenia
Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji
 
 
 
 
 
 
 
 
{moscomment}