Fundacja Maratonu Warszawskiego: Głównym celem biegających Polaków jest utrzymanie formy i chęć schudnięcia. Udział w zawodach biegowych jest najczęściej pretekstem do posiadania celu treningowego i poprawy życiowego rekordu na danym dystansie. Takie ambitne cele wskazali biegacze, którzy wypełnili ankietę dla magazynu Bieganie. Dzięki przygotowanej ankiecie udało się zebrać informacje dotyczące między innymi: ulubionych dystansów, tras biegowych, treningów oraz udziału w zawodach i celu biegania.  Jak wynika z zebranych danych najwięcej osób biega by utrzymać formę i schudnąć (w sumie ponad 68%), zaledwie 2,5% robi to ze względów towarzyskich. Osoby biegające w naszym kraju biegają zazwyczaj po wytyczonych ścieżkach/szlakach lub po osiedlu/mieście (razem prawie 50%).

Aż 50% biegaczy w Polsce pokonuje tygodniowo dystans od 20 do 50 kilometrów, 26% w ciągu siedmiu dni przebiega zaś od 50 do 80 kilometrów. Niemal 83% ankietowanych pokonuje dystans 10 kilometrów w czasie poniżej 55 minut, jednak zaledwie 3% jest w stanie przebiec taki odcinek w mniej niż 35 minut. 56% biegaczy biorących udział w ankiecie w ciągu roku używa 2-3 par butów, 37% wystarczy zaledwie jedna, zaś 7% używa 3 i więcej par. Najczęściej wymienianym przez ankietowanych celem udziału w zawodach jest posiadanie celu do treningów oraz chęć poprawy życiowego rekordu na danym dystansie.  

Ulubionym dystansem biegaczy w Polsce jest 10 kilometrów (42%) oraz trasa długości półmaratonu czyli 21,1 kilometra (26%). 13,5% upodobało sobie trasy maratońskie, a 10% 5-kilometrowe. 71% ankietowanych przynajmniej raz na kilka miesięcy decyduje się na start w zawodach, a 20% deklaruje, że robi to kilka razy w miesiącu. Największym zainteresowaniem biegaczy w Polsce cieszą się duże biegi, w których startuje od 1000 do 5000 uczestników oraz biegi lokalne do 1000 osób. W maratonie wystartowała już niemal połowa ankietowanych, jednak ze względu na długość trasy, która wśród odpowiadających nie należy do ulubionych, pozostała część badanych nie miała jeszcze okazji przebiec tak długiego dystansu. Dla osób, które preferują krótsze dystanse, a jednak chcą wziąć udział w maratonie, organizowane są biegi, w których wystartować może kilku zwodników razem pokonujących dystans maratonu - każdy z nich biegnie na odcinku kilku kilometrów. Jednym z takich biegów jest organizowany przez Fundację „Maraton Warszawski" już po raz siódmy maraton sztafet - Accreo Ekiden. Bieg ten odbędzie się 29 maja na Polu Mokotowskim. Rejestracja drużyn rozpoczęła się 1 kwietnia. Zapisu można dokonać na stronie www.accreoekiden.pl, gdzie znajdują się również aktualne informacje dotyczące imprezy.

Ankietę wypełniło w sumie 718 biegających osób.

Accreo Ekiden to sześcioosobowa sztafeta, która łącznie pokonuje dystans równy długości maratonu. Dwóch zawodników pokonuje odcinek 10 km każdy, trzej - po 5, a jeden - 7,195 kilometra. Razem - 42 kilometry 195 metrów.

{m}