Zapisy

piechota polska 1939Piechota Polska (fot. Wikipedia, Domena  Publiczna)

Roman Torzewski: 9 września 2023 r. o godz. 11.30 w Boniewie na Kujawach rozpocznie się VII Bieg Pamięci dla uczczenia żołnierzy Armii Pomorze. Przypomnijmy, w dniach 11-12 września 1939 r. 61 Pułk Piechoty i 86 Batalion Specjalny „Nakło” z 15 DP, odpierały niemieckie ataki pod Szczytnem, powstrzymując marsz na Warszawę i osłaniając skrzydło północno-zachodnie podczas bitwy nad Bzurą. To tutaj rozegrała się jedna z zapomnianych bitew kampanii wrześniowej trzydziestego dziewiątego roku.

Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w biegu głównym na dystansie 10 km, marszu nornic walking na dystansie 5 km oraz biegach dzieci i młodzieży szkół podstawowych. Start i meta będą miały miejsce na ul. Leśnej w Boniewie przy hali sportowej, w której ulokowane zostanie biuro zawodów czynne od 7.30 do 11.00.

Trasa z bardzo urozmaiconym krajobrazem (nie zanudzi Cię żadna długa płaska prosta), górka - zbieg - zakręt, nawierzchnia 100% asfalt. 10 km równa się 10 000 metrów, ani mniej ani więcej. Kultowy jest już podbieg pod cmentarz, znajdujący się kilkaset metrów przed metą. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z nim idąc wcześniej na cmentarz ze zniczem, który otrzymają w pakiecie startowym, aby zapalić go na mogiłach tych, którzy starali się wykonać niewykonalny wówczas rozkaz obrony Ojczyzny.

Zapraszamy na niepowtarzalną imprezę biegową, w której wysiłek jest formą oddania hołdu poległym żołnierzom 15 Dywizji Piechoty Armii Pomorze.
Bieg jest objęty Patronatem Honorowym Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, a Partnerem Biegu jest Krajowa Grupa Spożywcza S.A.

Zapisy na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/8267/strona.html
Zapraszamy Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Boniewo.

P.S.
Pole bitwy odwiedzili twórcy popularnego programu telewizyjnego „Poszukiwacze historii” (Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski). Polecamy zobaczyć odcinek nr 88 – „Bitwa pod Szczytnem” (https://m.interia.pl/wideo/video,vId,2671307)

REKLAMA