Wyniki
Galeria cz. 1 / Galeria cz. 2 / Galeria cz. 3 / Galeria cz. 4 

marki 2023 1

13 maja 2023 r. w podwarszawskich Markach odbyła się druga edycja Biegu Pamięci Matki Matyldy Getter. To wyjątkowa impreza biegowa i zarazem piknik edukacyjno-historyczny przybliżający postać bohaterskiej siostry zakonnej, która w czasie II wojny światowej uratowała tysiące żydowskich dzieci. W familijnej atmosferze biegaczy ugościł malowniczo położony przy lesie, marecki kompleks edukacyjny Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. To właśnie tego zgromadzenia zakonnego przełożoną była Matylda Getter. Jej heroiczna działalność doceniona została tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Udział w biegu był bezpłatny. Trasa na 5 km prowadziła po mareckich lasach. Zwyciężył Tomasz Mikulski z wynikiem 16:48, a wśród pań Marzena Sadowska z rezultatem 22:20. W imprezie na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych wystartowało ok. 400 miłośników biegania (100 osób na 5 km). Na zakończenie części sportowej wszyscy uczestnicy wraz z siostrami, władzami samorządowymi i kibicami wyruszyli do symbolicznego „Marszu Zwycięzców” na dystansie 400 m.

Podczas pikniku wiele atrakcji czekało zwłaszcza na dzieci - zabawy, konkursy, gry historyczne, baloniki, „malowania buziek” itp., natomiast biegacze mogli się posilić zupą, mając do wyboru grochówkę bądź zupę pomidorową. Nie brakowało stoisk z przysmakami kulinarnymi. Wodociągi mareckie przygotowały np. wodę z peerelowskiego saturatora z sokiem malinowym.

Obowiązkowo trzeba było spróbować kanapek z nasturcją. W ten sposób nawiązano do pierwszego ślubu podczas Powstania Warszawskiego i uczty przygotowanej przez siostry czyli kanapek z pąkami nasturcji zebranymi w przyklasztornym ogrodzie na ulicy Hożej 53. W klasztorze tych ślubów odbyło się kilkanaście, a „Matusia” bo tak nazywano Matkę Matyldę Getter, organizowała wraz z siostrami przyjęcia nowożeńcom z ogrodowymi specjałami. Przygotowywano kanapki i sałatki z liści buraków, naci marchewki czy pietruszki i z tego co można było znaleźć w ogrodzie. Obrączki wycinano z łożyska karabinu maszynowego.

Niestety z czasem klasztorne podwórze na Hożej, stało się też zaimprowizowanym cmentarzykiem dla żołnierzy okręgu warszawskiego AK „Obroża”.

Ponadto podczas pikniku można było obejrzeć interesujący film dokumentalny “Matusia” o Matce Getter, zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej (do zobaczenia poniżej)

Na zakończenie odbył się koncert zespołu Małe TGD,  Msza Święta i ognisko!

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki oraz miejscowe władze samorządowe.

Osobom zainteresowanym II wojną światową i słabo znaną tematyką pomocy udzielanej przez księży i siostry zakonne społeczności żydowskiej - polecamy także książkę „Serce Muranowa. Odzyskane dzieje kościoła św. Augustyna na Nowolipkach" - napisaną przez redaktora serwisu Maratończyk.pl Wojciecha Szotę przy wsparciu jego żony Doroty Szoty. W jednym z rozdziałów ukazane są tam sylwetki biskupa Karol Niemiry, ks. Franciszka Garncarka, ks. Zygmunta Kowalskiego i ks. Leon Więckiewicza, sprawujących posługę duszpasterską w kościele św. Augustyna w Warszawie, który znajdował się w środku getta. Księża m. in. wystawiali fałszywe metryki, dokumenty, ukrywali Żydów po „aryjskiej” stronie. Jednym z najsłynniejszych zdjęć ukazujących okrucieństwo II wojny światowej jest to przedstawiające kościół świętego Augustyna w morzu gruzów i ruin zniszczonej Warszawy. Przetrwał on w opatrznościowy wręcz sposób, mimo że był podpalany, bombardowany i ostrzeliwany.

REKLAMA