Blazej BrzezinskiFot. Archiwum prywatne

Błażej Brzeziński, maratończyk - urodzony w Aleksandrowie Kujawskim a od 15 lat Bydgoszczanin :), którego nie trzeba przedstawiać. Znany i rozpoznawany biegacz długodystansowy reprezentujący klub CWZS Zawisza Bydgoszcz SL i ceniony trener. Jego karierę biegową śledzimy z uwagą od dawna. Szczególnie zaimponował środowisku biegowemu zwyciężając w Maratonie Warszawskim w 2017 r. z wynikiem 02:11:26, przełamując kilkuletnią dominację Kenijczyków.

Po Biegu Wings for Life World Run na swoim profilu na Instagramie napisał: Tym niepowtarzalnym biegiem zakończyłem oficjalnie swoją przygodę z bieganiem jako pro. Dziękuję że byliście ze mną.

W biegu Wings For Life uzyskał wynik 63.11 km, to drugi rezultat w Polsce i 4 na świecie w edycji 2023. Biegł w średnim tempie 3:46 na 1km. Wydawało by się, że przed nim jeszcze wiele sukcesów i wspaniałych wyników. Nie ukrywamy, że nadal chętnie oglądalibyśmy Błażeja rywalizującego na biegowych trasach. Jednak sam zawodnik już raczej nie pojawi się na trasach biegowych, jako profesjonalny biegacz. Choć na pewno nie kończy przygody z bieganiem.

Fot. Archiwum prywatne

Skąd zatem taka decyzja? I jakie plany ten zawodnik ma na przyszłość? O to zapytaliśmy samego Błażeja:

Od czasu kiedy zacząłem biegać zawsze przyświecał mi jeden cel: Igrzyska Olimpijskie. To one motywowały mnie do działania. Dążyłem do tego, aby biegać szybciej od swojego rekordu życiowego w celu uzyskania kwalifikacji. Tym podejściem udało mi się uzyskać 10 najlepszych rezultatów na poziomie: 2:11:27, 2:12:17, 2:12:43, 2:14:01, 2:14:16, 2:15:04, 2:15:06, 2:16:34, 2:17:59, 2:13:56.

W niektórych latach mojej kariery minimum było na poziomie 2:12:00 i kwalifikacja wydawała się bardzo realna. Dziś minimum jest na poziomie 2:08:20, a ja jestem realistą :) Jednak, nie jest to główną przyczyną mojego zakończenia przygody z bieganiem.

Tą najważniejszą przyczyną jest walka moich rodziców z nielubianą chorobą, gdzie pomagam im bardzo dużo, a w sporcie jednak najważniejszy jest spokój! W tym momencie bieganie zeszło u mnie na dalszy plan, a na pierwszym miejscu są najbliżsi.

Kolejną przyczyną zakończenia wyczynowej przygody z bieganiem jest moje zdrowie. Z pewnością 22 lata ciężkiego i nieadekwatnego treningu przyczyniło się do rożnego rodzaju urazów i kontuzji. Jeszcze trzy tygodnie przed Wings For Life nie byłem w stanie realizować treningów i chciałem zrezygnować ze startu z powodu urazu łydki.

Z pewnością serce i wola walki jeszcze są ogromne, ale podzespoły już nie wytrzymują:) Wieloletni i partyzancki trening niektórych szkoleniowców spowodował również to, że dziś całą gospodarkę hormonalną mam rozregulowaną, gdyż bardzo duże obciążenia przyczyniły się do stanu zwanego hipogonadyzmem.

Niestety, tak to jest, jak trenerzy biorą się za prowadzenie osób nie mając pojęcia jak ważną rolę pełnią w życiu zawodnika, nie znając przy tym podstaw fizjologi, anatomii, psychologi, teorii sportu itd. Myślę, że gdybym sam nie był świadomym zawodnikiem i nie dbał o całą otoczkę związaną z bieganiem - mam tu na myśli odnowę biologiczną, bardzo częste wizyty u fizjoterapeutów, częsta kontrola morfologii, odpowiednia regeneracja, odżywianie - to już dawno moja przygoda z bieganiem zakończyłaby się.

 Fot. Dorota Szota

Kolejną przyczyną jest zmiana jednostki z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego na JW w Bydgoszczy. To właśnie w Bydgoszczy będę kontynuował swoją dalszą służbę w wojsku.

W życiu potrzebne są zmiany, a ja się ich nie boję:) Teraz moim celem jest rozwój biegowy mojej żony Aleksandry, aby zrealizowała to, czego mi się nie udało - czyli uzyskanie kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie! Wielką satysfakcję sprawia mi również prowadzenie mojej grupy amatorskiej Brzeziński Run Club, gdyż nie ma nic lepszego jak przekonanie kogoś do tego ze bieganie potrafi być super, a przy tym mogą być wyniki, radość, zadowolenie, a przede wszystkim zachowane zdrowie! Oprócz tego mam kilka fajnych pomysłów na siebie, ale tego jeszcze nie będę zdradzał :)

Jednym słowem przyszedł czas na czerpanie przyjemności z aktywności fizycznej bez względu na wynik i rodzaj:) Czas na rozwój na innych płaszczyznach i robienie tego na co nie zawsze pozwalał sport wyczynowy!

Ale żeby była jasna sprawa! Jestem bardzo szczęśliwy ze swojej przygody z biegowej!:) Ponieważ sport wiele mi dał! Przede wszystkim nauczył mnie walczyć do samego końca bez względu na przeciwności, nauczył mnie pokory, dał mi wiele radości, możliwości! Dzięki przygody ze sportem na swojej drodze poznałem wielu wspaniałych ludzi i zwiedziłem prawie cały świat! Jak mógłbym cofnąć czas, to z pewnością również byłbym sportowcem, ale z innym podejściem ponieważ teraz już wiem, że było wiele popełnianych błędów.

Korzystając z okazji chciałbym podziękować za Wszystkie lata mojej kariery sportowej trenerom, przełożonym, sponsorom, fizjoterapeutom, lekarzom a przede wszystkim Wam kibice!

Zdjęcia: archiwum prywatne

blazej brzezinski 2

blazej brzezinski 3

blazej brzezinski 4

blazej brzezinski 5

blazej brzezinski 6

warszawa maraton 2017 11Błażej Brzeziński - Maraton Warszawski 2017 - fot. Dorota Szota

nimbus asics prezentacja 2018 88Od lewej: Tomasz Oświeciński, Błażej Brzeziński - fot. Dorota Szota

Razem z żoną Aleksandrą Brzezińską są niezwykle sympatycznym małżeństwem biegowym. Aleksandra trenuje pod okiem męża i osiąga coraz lepsze wyniki. Ona również może pochwalić się już dużymi sukcesami sportowymi.

aleksandra brzezinska Aleksandra Brzezinska - Najszybsza Polka (5 miejsce) - fot. Dorota Szota

Trzymamy kciuki za Aleksandrę i Błażeja, by w przyszłości nadal osiągali jak najlepsze wyniki - teraz już każdy w swojej dziedzinie :)

nimbus asics prezentacja 2018 64Od lewej: Aleksandra Brzezinska,  Joanna Jabłczyńska, Błażej Brzeziński - fot. Dorota Szota

Błażej Brzeziński

Zwycięzca maratonu Warszawskiego w 2017 roku z rekordem z życiowym 2:11:27. Dwukrotny Mistrz Polski w maratonie w latach 2011 i 2022 rok (Dębno). Mistrz Polski w biegach przełajowych 2013 r. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Reprezentant kraju na Mistrzostwach Europy w maratonie i Mistrzostwach Europy i Świata w biegach przełajowych. Na Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych w Bydgoszczy w 2013 roku (seniorzy) zajął wysokie 28 miejsce (trzeci wśród Europejczyków).

Żołnierz Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, który zdobył wiele medali na Wojskowych Mistrzostwach Świata w maratonie i w biegach przełajowych. Obecnie Błażej jest trenerem żony (Aleksandry Brzezińskiej), która w ubiegłym roku uzyskała same rekordy życiowe: Maraton - 2:28:09; poprawiony o ponad 6 min Półmaraton - 1:12:11; 10 km - 32:41

Mistrzostwa Polski

Maraton

  • Mistrz Polski w 2011 roku (Dębno) - 2:14:16
  • Mistrz Polski w 2022 roku (Dębno) - 2:18:11
  • Srebrny medal Mistrzostw Polski 2013 rok (Warszawa) - 2:13:56
  • Brązowy medal Mistrzostw Polski 2014 rok (Warszawa) - 2:15:04 
  • Brązowy medal Mistrzostw Polski 2016 rok (Warszawa) - 02:17:42 

Półmaraton

  • Srebrny medal Mistrzostw Polski 2010 rok Piła - 1:05:06

Biegi przełajowe

  • Mistrz Polski w 2013 rok (Bydgoszcz) - 34:41
  • Brązowy medal Mistrzostw Polski 2020 rok (Kwidzyn)

Oficjalna strona Błażeja Brzezińskiego

REKLAMA