Wyniki
Galeria
Strona imprezy

Ak etap 5 2022 16

Janusz Kalinowski: W wyjątkowym Biegu Powstania Warszawskiego, gdyż zorganizowanym po raz pierwszy w stolicy 1 sierpnia, dystans 7 km 195 m na atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim najszybciej pokonali - przy dźwiękach utworów Fryderyka Chopina - Krystian Jusiński (26.07), Jakub Kościk (27.47) i Robert Michalski (28.47), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (33.02), sędzina PZLA Lena Majchrowicz (36.28) oraz Iwona Boryszkowska (36.32).

Dla osób niewtajemniczonych zdziwienie może budzić dystans. Otóż ten bieg zaliczany był także do etapowego maratonu 80-lecia Armii Krajowej. Pozostałe, a jest ich siedem, mają po 5 km. Tak więc jeden bieg musiał mieć dystans 7 km 195 m. Pokonały go na trasie przy Centrum Olimpijskim … 44 osoby, co uznano za wyjątkową zbieżność z rokiem Powstania Warszawskiego, czyli 1944. Co jest jeszcze dziwne, że do mety zmierzała 45 osoba, ale jej nie osiągnęła, jakby chciała, żeby jednak liczba 44 w komunikacie figurowała. Poza tym w sumie (łącznie z osobami płci męskiej, które biegały korespondencyjnie) sklasyfikowanych zostało… 44 zawodników.
 
Ak etap 5 2022 61
 
Mimo niewyleczonej do końca kontuzji wystartował „na luzie”, aby oddać hołd poległym powstańcom, Robert Celiński. Medalista mistrzostw Polski masters na różnych dystansach, czterokrotny triumfator Tenzing Hillary Everest Marathon poprowadzi jedną z grup do Królestwa Mustangu lub do Sanktuarium Annapurny w październiku 2023 roku. Chętni na wyjazd do Nepalu mogą się jeszcze zgłaszać do końca sierpnia (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
 
Z uznaniem, popartym brawami, spotkała się gra na pianinie elektronicznym Aleksandra Nikolasa, który podczas trwania biegu wykonywał „zakazane” utwory Fryderyka Chopina.
 
Ak etap 5 2022 110
 
Za to groziła kara śmierci. Wiem to od mojego ojca, który był pianistą i pedagogiem. Muzyka Chopina w okresie wojny i powstania była zabroniona. Niemcy szybko odkryli, że niesie ona taki ładunek emocjonalny i tak bardzo zachęca do walki o ojczyznę, że zakazali jej wykonywania. Muzyka Fryderyka Chopina była przepełniona wartościami narodowymi. Dlatego wykonywać można było tylko te utwory, które pochodziły z repertuaru innych artystów – wyjaśnił prezes Towarzystwa im. Ignacego Paderewskiego profesor Karol Radziwonowicz.
W tamtym czasie znana była kawiarnia Wojtowicza. Powstała po to, by mogła w niej koncertować plejada największych polskich muzyków. Ojciec pamięta, jak sam wykonywał w niej utwory Chopina. By mogło być to możliwe, na czatach przy wejściu musiały stać dwie osoby. Obserwowały, czy nie zbliżają się Niemcy. Gdy tak się działo, dawały znaki pianiście, a ten albo zaprzestał grania, albo płynnie przechodził do repertuaru innego kompozytora. Wykonywanie dzieł Chopina wiązało się z rozstrzelaniem. Moc jego muzyki była tak silna, że artyści mimo tej groźby grali w ukryciu – wspomniał Radziwonowicz.
Kolejne biegi zaliczane do cyklu etapowego maratonu 80-lecia Armii Krajowej odbędą się 14 września, 12 października i 23 listopada. Rejestracja poprzez portal datasport.
 
Galeria - fot. Dorota Szota
 
 

REKLAMA
cracovia polmaraton top 2022