Wyniki

camino maraton5
Fot. Róża Koźlikowska

Andżelika Dzięgiel-Poślada: Dokładnie 24 lipca 2022 r. o godz. 9:00 wystartował wyjątkowy i kameralny bieg CAMINO POLACO MARATON! Na linii startu pojawiło się niemal 100 biegaczy z całej Polski. Start honorowy biegu odbył się w Szafarni po recitialu fortepianowym, a start właściwy w Golubiu Dobrzyniu. Meta zlokalizowana była przy Kościele pw. św. Jakuba w samym centrum miasta Torunia przy Rynku Nowomiejskim! Trasa maratonu wiodła Drogą Polską Szlaku Świętego Jakuba. Przed finiszem pierwszego zawodnika w miasteczku biegowym odbył się także bieg dla dzieci.

Jako pierwszy linię mety Camino Polaco Maratonu z czasem 2 godzin 39 min i 52 s przekroczył Paweł Malinowski z Torunia. To bardzo dobry wynik sportowy, jak na samotny bieg na trudniej trasie. Ponad 20 minut później na mecie zameldował się Zenon Szrull(3h 1min 47s) z Grążawy. A ostatnie miejsce na podium zajął Michał Karwowski (3h 2 min 7s) z Łodzi.

Wśród pań najszybsza okazała się Dorota Gałuszka (3h 20min 54s) z Grudziądza, która wypracowała sobie aż 26 min przewagi nad kolejną zawodniczką – Anną Rzeźniczek (3h 46min 12s) z Kowalewa Pomorskiego. Jako trzecia na metę Camino Polaco Maratonu wbiegła Małgorzata Czaja z Wrocławia (3h 48min 19s).

Na mecie na każdego biegacze czekał wyjątkowy medal nawiązujący do symbolu Szlaku Jakubowego, którym jest muszla. Symbol ten jest charakterystyczny dla wszystkich Dróg Jakubowych w całej Europie. Wypełnienie medalu związane było ze startem oraz metą maratonu. Start honorowy bieguodbył się przy Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, tj. miejscu letnich wakacji Fryderyka Chopina, a meta przy Kościele pw. św. Jakuba - stąd wizerunek kompozytora i kościoła na medalu. Świątynia była jednym z ważniejszych punktów na trasie Camino Polaco. Dodatkowo w każdym pakiecie startowym na biegaczy czekała wyjątkowa koszulka z motywami Szlaku Jakubowego.

Przed startem dla zainteresowanych osób odbyło się również oprowadzanie z przewodnikiem po Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. O atmosferę na finiszu maratonu na scenie zadbało dwóch spikerów, w tym Conrado Moreno oraz dwa zespoły muzyczne, tj. „Ars Nova” Zespół Instrumentów Dawnych oraz Magda Anioł z zespołem. Dodatkowo biegacze i kibice oraz mieszkańcy Torunia, czy turyści mieli okazję obejrzeć m.in. wystawę zdjęć o Camino, która została wypożyczona z Ambasady Hiszpańskiej. Nie zabrakło również wystąpienia o Szlakuśw. Jakuba przez członków Bractwa św. Jakuba, a także specjałów kulinarnych od zaangażowanych pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Całości wydarzenia towarzyszył okazjonalny jarmark. Poza biegiem dla dzieci dla najmłodszych czekały również inne atrakcje i zajęcia kreatywne.

Organizatorem Camino Polaco Maratonu był Ośrodek Chopinowski w Szafarni wraz z Gminą Radomin. Współorganizatorem było Stowarzyszenie Run To Run. Głównymi Sponsorami wydarzenia byli Nova Trading S.A., Nova Metale oraz Nicrometal S.A.

Fot. Róża Koźlikowska

camino maraton1

camino maraton3

camino maraton6

camino maraton4

camino maraton2

REKLAMAfalenica 2023 do art