ZAPISY
Galeria - etap 1

Strona imprezy

etapowy maraton AK1

Radosław Wypych: Już w najbliższą środę 22.06.2022 r. odbędzie się kolejny, trzeci bieg z cyklu Etapowy Maraton 80-lecia Armii Krajowej. Najbliższy etap poświęcony zostanie pamięci gen. dyw. Stefanowi Roweckiemu.

Bieg na dystansie 5 km pokonujemy na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie lub w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie. Start biegu stacjonarnego - godz. 20:00. Udział w tym wyjątkowym cyklu jest wspaniałą okazją do rywalizacji w środku tygodnia. Zawody mają charakter kameralny. Na uczestników po zakończeniu rywalizacji, zawsze czeka wspaniały posiłek regeneracyjny przygotowany przez firmę CaterMark. Organizatorem wydarzenia jest Janusz Kalinowski. Można dołączyć do cyklu w każdym etapie i uzupełnić brakujące do klasyfikacji generalnej biegi - w trybie indywidualnym.

Zapisy do biegu - przez stronę DataSport lub bezpośrednio przed biegiem w biurze zawodów. Biuro zlokalizowane jest w holu głównym budynku Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II w Warszawie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.

generalGenerał "Grot" Rowecki był pierwszym faktycznym dowódcą Armii Krajowej (AK - wczesniej Służba Zwycięstwu Polski SZP przemianowana w listopadzie 1939 roku w Związek Walki Zbrojnej - ZWZ, a następnie w lutym 1942 roku przemianowana na Armię Krajową).

Stefan Rowecki doprowadził do połączenia najważniejszych organizacji konspiracyjnych w kraju w jednolite wojsko podziemne, od 1942 roku występujące jako Armia Krajowa. Będąc jej głównym komendantem dokonał restrukturyzacji, usprawniając system dowodzenia.
Decyzję o zgładzeniu generała podjął Heinrich Himmler w dniu wybuchu warszawskiego zrywu. Według powojennych ustaleń historyków, „Grot” został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, kilka minut po godzinie 3 w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 roku.