Strona imprezy
Wyniki indywidualnie
Wyniki - drużyny

Wczoraj, w niedzielę 8 maja 2022 w stolicy Peru, w Limie, odbyły się 52. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Maratonie. Bieg wygrali zawodnicy z Bahrajnu - Shumi Dechasa Leche z wynikiem 2:10:09 i Eunice Chebichii Pau z rezultatem 2:34:09.

W rywalizacji drużynowej złoty medal wywalczyły reprezentantki Polski, panowie zaś zdobyli brąz. Indywidualnie, najlepsza z naszych reprezentantów była Iwona Bernardelli - zajęła trzecie miejsce z czasem 2:35:31!

Iwona Bernardeli przez cały dystans dotrzymywała kroku dwóm faworyzowanym zawodniczkom reprezentującym Bahrajn. Po dziesięciu kilometrach przewaga prowadzącej trójki wynosiła już ponad dwie minuty. Iwona przed metą opadła nieco z sił i ostatecznie dobiegła na trzeciej pozycji. Świetnie wypadły też nasze pozostałe zawodniczki - Aleksandra Brzezińska z wynikiem 2:36:44 zajęła czwarte miejsce, a Monika Andrzejczak z rezultatem 2:38:06 była piąta, co ostatecznie pozwoliło zdobyć złoty medal w klasyfikacji drużynowej i pokonać zawodniczki z Bahrajnu. Brąz przypadł reprezentantkom Litwy.

Wśród mężczyzn najlepiej w naszej ekipie wypadł Arkadiusz Gardzielewski, który zajął siódme miejsce z wynikiem 2:18:22. Szymon Kulka był jedenasty z rezultatem 2:20:34, a Mariusz Giżyński zajął dwunastą lokatę, osiągając czas 2:21:24. Wyniki reprezentacji uzupełnił Błażej Brzeziński, który dobiegł dwudziesty z wynikiem 2:25:59.

W rywalizacji drużynowej mężczyzn, złoty medal przypadł reprezentacji Bahrajnu, a srebrny wywalczyli zawodnicy z Maroka.

limafot. Robert Banach (Centralny Wojskowy Zespół Sportowy)

Trasa maratonu prowadziła wzdłuż wybrzeża Costa Verde. Warunki do biegania były trudne, przeszkadzała wysoka wilgotność powietrza, chociaż temperatura nie była bardzo wysoka -  około 20 stopni.

W biegu wystartowało 76 uczestników - z 17 krajów (Niemcy, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Belgia, Kolumbia, Ekwador, Hiszpania, Francja, Gwinea, Litwa, Maroko, Holandia, Polska, Szwecja, Tunezja, Słowenia i Peru).

Wielkie gratulacje dla naszych pań i panów!