Strona wydarzenia FB  
Relacja 2020 / Relacja 2021

6h 4Fot. Dorota Szota (2020)

Paweł Żuk: Od 2022 r. World Athletics oficjalnie akceptuje najlepsze wyniki uzyskane w biegach ultra jako Rekordy Świata. To skutek olbrzymiej popularności tej dyscypliny sportu. Biegi długie na całym świecie uprawiają miliony ludzi. Na niektóre zawody trzeba rezerwować sobie miejsce z rocznym wyprzedzeniem i dodatkowo trzeba się legitymować bardzo dobrym wynikiem kwalifikacyjnym.

Polacy mogą się pochwalić wieloma rewelacyjnymi wygranymi w prestiżowych zawodach, licznymi medalami mistrzostw Europy i Świata. 23 kwietnia 2022 r. w ramach III edycji biegu „6 godzin pełnej MOCY” Polski Związek Lekkiej Atletyki wyłoni pierwszą historyczną Mistrzynię i Mistrza Polski w biegu ciągłym na dystansie 6 godzin.

Wyjątkowa formuła biegu i wysoki poziom organizacyjno-sportowy uzyskał uznanie wśród Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegów Ultra (IAU), który nadał imprezie bardzo wysoki SILVER LABEL.

Spośród zgłoszonych ponad 100 zawodników, kolegium biegu wybrało finałową pięćdziesiątkę, która weźmie udział w wielkim finale na stadionie Śląskim w Chorzowie. Dodatkowo w zawodach wezmą udział goście z zagranicy. Będą to m.in. mistrzowie w biegu 6-godzinnym z Austrii i Serbii. Dodatkowo pojawią się mocni biegacze z Rumunii, Belgii, Ukrainy i Czech. Naturalnie nasz kraj będzie reprezentować niemal cała polska czołówka biegaczy ultra z kadrowiczami na czele. Tacy biegacze jak Patrycja Bereznowska, Andrzej Piotrowski, Roman Elwart, Wojciech Kopeć czy zwycięzca poprzednich dwóch edycji, Dariusz Nożyński gwarantują wysoki poziom sportowy, który może skutkować kolejnymi rekordami kraju, a może nawet i świata.

Bieg jest także kwalifikacją do kadry Polski na zbliżające się Mistrzostwa Świata w biegu na dystansie 100km w Berlin/Bernau i na Mistrzostwa Europy w biegu na 50km w Hiszpanii.

stadion

Faworyci biegu:

  • Rainer Predl (Austria) - rekordzista Austrii w biegu 6h i 12h
  • Michal Sulja (Serbia) - rekordzista Serbii w biegu 6h
  • Andrzej Piotrowski (Polska) - rekordzista Polski w biegu 12h i 24h. Trzykrotny Mistrz Polski w biegu 24h
  • Dariusz Nożyński (Polska) - rekordzista Polski w biegu 6h
  • Patrycja Bereznowska (Polska) - multimedalistka Mistrzostw Europy i Świata na 24h; zwyciężczyni wielu kultowych ultra biegów na całym świecie
  • Hana Vikarova (Czechy) - wicemistrzyni Czech w biegu na dystansie 100km

Rekordy Polski:
Kobiety- Dominika Stelmach - 85,307 km
Mężczyźni - Dariusz Nożyński - 92,946 km

Rekordy Świata :
Kobiety - Nele Alder-Baerens ( Niemcy ) - 85,492 km
Mężczyźni - Donald Ritchie ( Wielka Brytania) 97,200km ( 1978 rok )

6 godzin mocy www 14Patrycja Bereznowska - 6 godzin pełnej mocy 2021 (fot. Dorota Szota)

6 godzin mocy www 35

 

Dariusz Nożyński - 6 godzin pełnej mocy 2021 (fot. Dorota Szota)

6 godzin plakat

REKLAMAfalenica 2023 do art