104 lata 4cb
Do naszej redakcji dotarły smutne wiadomości. Wczoraj dożywszy prawie 112 lat (!!) zmarł świdniczanin Pan Stanisław Kowalski, najstarszy mężczyzna w Polsce. Do 112 urodzin zostało mu zaledwie kilka dni.

O Panu Stanisławie zrobiło się głośno kiedy w wieku 104 lat 10 maja 2014 roku podczas 7. Wrocławskiej Olimpiady Młodzieży ustanowił rekord Europy w biegu na dystansie 100 m w kategorii stulatków. Miał wtedy 104 lata i uzyskał wynik 32,79. Panu Stanisławowi na trasie towarzyszyli młodzi sportowcy. Na trybunach stadionu lekkoatletycznego AWF zasiedli członkowie rodziny, a także uczestnicy olimpiady, którzy głośnymi brawami zagrzewali sprintera do walki o nową życiówkę. Pokonanie dystansu 100 m nie sprawiło biegaczowi trudności.

Wówczas powiedział przedstawicielce naszej redakcji Magdalenie Krause-Pietkiewicz:

Narodziłem się na nowo! Mógłbym pobiec kolejny odcinek – dorzucił.

Zapytany jaka jest jego recepta na świetną formę w bardzo dojrzałym wieku – odpowiedział:

Trzeba zdrowo się odżywiać, dużo się ruszać, a przede wszystkim unikać stresu.

Caly artykuł "104-latek ustanowił rekord Europy!" TUTAJ

To nie było jego ostatnie słowo. W 2015 roku podczas 10. Halowych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu przebiegł 60 m w 19,72 sekundy i zdobył złoty medal. Obiecał wówczas, że będzie biegał dokąd nie ukończy 115 roku życia. Niestety nie doczekał, choć i tak dożył wspaniałego wieku. Z wielkim smutkiem żegnamy Pana Stanisława.