image001 1Zdjęcie @materiały prasowe

Ilona Berezowska: „Mam jeszcze wiele planów”- powiedział EliudKipchoge na konferencji prasowej online. Nie zdradził jednak, gdzie będzie startował wiosną, a opowiedział o zamiarze złamania kolejnej bariery i chęci zdobycia trzeciego złotego medalu olimpijskiego z rzędu. Dwukrotny mistrz olimpijski, który od Tokio, nie startował, rozpoczyna właśnie przygotowania do startu w 2024 r. w Paryżu. Rekordzista świata w maratonie (2018, Berlin, 2:01.39) nie nastawia się na żaden konkretny czas. „ Moim celem jest zwycięstwo”.

EliudKipchoge ma swoim koncie 4 medale olimpijskie. Brąz w Atenach i srebro w Pekinie wywalczył na dystansie 5000 m. Jako maratończyk po złoto sięgnął w Rio (2016) i w Tokio (2021). Oprócz Kipchoge, dwa złote medale pod rząd na dystansie maratonu zdobyli: AbebeBikila (w Rzymie i w Tokio w 1964 r.) oraz urodzony w Niemczech i reprezentujący NRD Waldemar Cierpinski (w Montrealu i w Moskwie).

Kipchoge ogłosił również, że wsparcie w przygotowaniach zapewni mu Ineos. Ten sam koncern stał za przygotowaniami i przeprowadzeniem projektu „1:59”, w ramach którego utytułowany Kenijczyk w 2019 r. złamał 2 h w maratonie. Bieg odbywał się w sterylnych warunkach. Na trasie poprowadzonej w wiedeńskim parku Prater Kipchoge korzystał ze zmieniających się pacemakerów. Data biegu była ruchoma i potwierdzona w ostatniej chwili, gdy organizatorzy upewnili się, że warunki atmosferyczne nie pokrzyżują im planów. Wynik osiągnięty w takich warunkach nie mógł być wzięty pod uwagę przy oficjalnym certyfikowaniu rekordów. Niemniej obie strony uznały współpracę za udaną i pokładają duże nadzieje w przygotowaniach do Paryża.

Wkrótce poznamy również plan startów Kipchoge na ten rok.

Eliud Kipchoge, teatr jednego aktora - maraton IO Tokio 2020 (08.08.21)

REKLAMAfalenica 2023 do art