ib1Fot. Archiwum prywatne Iwony Bernardelli

Iwona Bernardelli od dwóch lat trenuje, by reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Odwołanie ubiegłorocznej rywalizacji w Japonii z powodu pandemii nie zmieniło jej planów. Przez cały czas mocno pracowała nad formą biegową i nad jak najlepszymi wynikami. W ciągu najbliższych dwóch tygodni dowiemy się gdzie będzie rywalizowała o minimum na IO.

Mimo determinacji sportowej zabrakło wsparcia, które każdemu zawodnikowi, zwłaszcza przygotowującemu się do tak ważnych zawodów jak Igrzyska Olimpijskie, jest bardzo potrzebne. Wierzymy, że szybko znajdzie się klub czy miasto chętne by zaprosić w swoje szeregi tak utytułowaną zawodniczkę.

Na swoim profilu facebookowym i w Iwona Bernardelli pisze:

Moja walka o kolejne Igrzyska Olimpijskie trwa i wierzę w to, że zakończy się sukcesem. Łatwiej byłoby jednak mieć w tej walce kogoś u swojego boku. Przykro, że z mojego macierzystego klubu żadnej pomocy nie mogę otrzymać mimo, że przez wiele lat z niej nie korzystałam jako członkini Kadry Narodowej.

Bieganie jest moją pasją i pracą. Może jakiś klub czy miasto byłoby zainteresowane przyjęciem w swoje szeregi olimpijki z mocnymi argumentami na kolejne Igrzyska? Chcę uczciwie zapracować na stypendium czy wsparcie w przygotowaniach, odwdzięczając się jeszcze wieloma medalami Mistrzostw Polski oraz godnym reprezentowaniem na arenie międzynarodowej.

Na szczęście, mój pracodawca - Wojsko Polskie - zapewnia mi od lat stabilizację finansową oraz wspiera w dążeniu do osiągnięcia sportowych celów. Tym niemniej, większość wydatków na przygotowania do samych Igrzysk muszę ponosić sama, korzystając z przychylności przełożonych. Stąd nawet nie rozważałam do tej pory akcji crowdfundingowych. Medale mistrzostw Polski zdobywam jednak dla klubu sportowego. Chciałabym zatem związać się z klubem, który da mi wsparcie, a ja zrewanżuję się jego godnym reprezentowaniem na imprezach krajowych i międzynarodowych, z tą najważniejszą - Igrzyskami Olimpijskimi - włącznie. Na wszystkie stypendia otrzymywane dotychczas uczciwie zapracowałam wynikami i teraz chciałabym po prostu mieć kolejną szansę znowu na nie zasłużyć. Niestety urodzenie dziecka pod względem sportowym zdegradowało mnie z najlepszej klasowo zawodniczki (gold label) do zawodniczki bezklasowej. Uważam to za głęboko niesprawiedliwe, ale nie zamierzam roztrząsać przeszłości, tylko pracuję na lepszą przyszłość. Wierzę, że przede mną jeszcze wiele lat biegania na najwyższym poziomie.

- dodaje w rozmowie z nami.

Sportowe CV Iwony Bernardelli

21 miejsce w maratonie na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, 9 wynik w historii polskiego maratonu, rekordzistka i złota medalistka Wojskowych Igrzysk Światowych w maratonie, wielokrotna reprezentantka kraju na ME, PE i MŚ, multimedalistka mistrzostw Polski (33 medale, w tym 10 złotych).

ib2Fot. Archiwum prywatne Iwony Bernardelli