biegajace

Robert Zakrzewski: Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że nie ma już szans na rozegranie Mistrzostw Polski w Maratonie w tym roku. Byłaby to wielka strata dla zawodników, którzy wiele wysiłku włożyli w przygotowania do rywalizacji, która miała rozgrywać się 6 grudnia w Dębnie.

A jednak... Nie w Warszawie, nie w Dębnie, ale w Oleśnie odbędą się jubileuszowe Mistrzostwa Polski w maratonie. Zawody zmieniają miejsce, ale nie zmieniają daty. Zmagania o medale odbędą się 6 grudnia. Pozostaje liczyć, że to już ostatnia zmiana w tym roku.

Trudno policzyć ile razy zmieniała się lokalizacja i data 90. Mistrzostw Polski mężczyzn w maratonie.

Początkowo wszystko wskazywało, że tak jak w ostatnich latach wszystko rozegra się wiosną podczas Orlen Warsaw Marathonu, ale zawody zostały odwołane na początku roku, zanim to stało się powszechne.

Później miano gospodarza miała otrzymać Cracovia Maraton - posiadający srebrny certyfikat World Atlhetics, ale i ta impreza musiała się poddać w wyniku pandemii. Oficjalnie tej kandydatury nawet nie ogłoszono.

Dopiero latem podano, że mistrzostwa Polski mężczyzn odbędą się w Dębnie 15 listopada. Tam też o tytuły walczyć miały panie. Początkowo była to data mocno pechowa, bo o minima olimpijskie można było walczyć dopiero od 1 grudnia. Ale decyzja światowych władz została zmieniona we wrześniu. Mimo to na prośbę organizatorów zmieniono datę mistrzostw imprezy na 6 grudnia.

Biegacze i biegaczki nie będą rywalizowali jednak w Dębnie, które po konsultacjach postanowiło zrezygnować z imprezy. Jak podali na swoim profilu w mediach społecznościowych: „Nie jesteśmy dziś w stanie przewidzieć co wydarzy się w najbliższych dniach, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że odwołanie maratonu na kilka dni przed planowanym startem jest jeszcze trudniejsze do przyjęcia dla przygotowujących się zawodników.”

Ostatecznie zawody trafią do Olesna w województwie opolskim. Zawodnicy rywalizować będą na pętlach o długości ok. 10 km. Start i meta biegu zlokalizowane będą na stadionie miejskim. Jak do tej pory chęć startu wyraziło 15 zawodniczek i 74 zawodników z licencją PZLA.

Wszystkie pierwotne zgłoszenia do mistrzostw Polski pozostają ważne. System Starter PZLA będzie ponownie otwarty od 18 do 30 listopada 2020. Miejsce jest idealne, bo robienie teraz takiej imprezy w większym mieście w obecnych warunkach, to duże ryzyko

– powiedział dla przegladsportowy.pl Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie, wspierający kandydaturę Olesna.

40. Mistrzostwa Polski kobiet w maratonie i 90. Mistrzostwa Polski mężczyzn w maratonie odbędą się 6 grudnia. Minimum olimpijskie w biegu mężczyzn wynosi 2:11:30, a w biegu kobiet 2:29:30.

Wszystkie pierwotne zgłoszenia do mistrzostw Polski pozostają ważne. System Starter PZLA będzie ponownie otwarty od 18 do 30 listopada 2020.