poznan k zalewski

Krystian Zalewski nie zwalnia. To jeszcze nie koniec sezonu, a plany są ambitne. W Gdyni podczas Mistrzostw Świata w Półmaratonie ustanowił nowy rekord Polski - 1:01:32. O trzy sekundy poprawił wynik świętej pamięci Piotra Gładkiego z 2000 roku (Haga), a 34. miejsce jest najlepszym występem Polaka podczas Mistrzostw Świata w Półmaratonie (dotychczas było to 38. miejsce Henryka Szosta, Debreczyn, 2006). Biorąc pod uwagę niesamowity poziom zawodów to świetny rezultat.

Jeszcze na mecie w wywiadzie telewizyjnym powiedział:

Jestem w trakcie przygotowań do debiutu maratońskiego, ten start jest jakby z obciążeń maratońskich, więc tym bardziej cieszy uzyskany rezultat. Słyszałem głosy specjalistów, że ci co są dobrze przygotowani wytrzymałościowo mnożą wynik z półmaratonu i dodają 2-3 minuty, więc łatwo policzyć jaki to będzie wynik. Mam nadzieję, że tak się stanie w moim wypadku.

Krystian Zalewski chce zadebiutować na dystansie maratonu 6 grudnia 2020 r. w Walencji (Maratón Valencia Trinidad Alfonso EDP).

Jak widać bardzo poważnie i ambitnie podchodzi to tej rywalizacji. Rekord Polski w tej chwili wynosi 2:07:39 i należy do Henryka Szosta (04.03.2012, Ōtsu). Drugim celem jest uzyskanie minimum olimpijskiego, czyli wyniku 2:11.30. W takiej formie, o to drugie powinno być łatwiej.

Do wykonania jest ciężka praca. Nasz zawodnik na mecie w Gdyni mówił:

Udało nam się z trenem potwierdzić, że to jest dobra ścieżka, że tak trzeba trenować, aby dogonić Europę i Świat.

Natomiast w krótkim wywiadzie dla Przeglądu Sportowego powiedział Tomaszowi Łyżwińskiemu:

….podczas treningów planuję przebiegać tygodniowo 200-230 kilometrów.

k zalewski ms gdynia trasa1Krystian Zalewski finiszuje po rekord Polski podczas Mistrzostw Świata w Półmaratonie w Gdyni, 17.10.20

Na pewno nie można mu odmówić konsekwencji w pracy. Świadczą o tym wcześniejsze sukcesy. W 2014 roku w Zurychu został wicemistrzem Europy na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. Trzykrotnie wywalczył medal Drużynowych Mistrzostw Europy, z najcenniejszym złotym w 2019 roku (Bydgoszcz). Ponadto dwa razy zdobył Mistrzostwo Polski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, dwa razy w biegu na 5000 metrów i raz w biegu na 10 km. Udało mu się też stanąć na podium 12. PKO Poznań Półmaratonu w kwietniu 2019 r. (3 miejsce).

Jeśli nie wydarzy się nic nie przewidzianego czekają nas jeszcze duże emocje w tym roku.