angelika mach 2Angelika Mach - Fot. Archiwum prywatne

Robert Zakrzewski: Tym razem nie w Pile, a w Bydgoszczy rozegrała się walka o medale mistrzostw Polski w półmaratonie. Stawkę podbiła możliwość zakwalifikowania się do reprezentacji kraju na mistrzostwa świata w Gdyni.

W piątkowy ranek tuż po godzinie ósmej na trasę wyruszyło 17 zawodników i 10 zawodniczek. Wśród nich zabrakło obrońców tytułu z zeszłego roku, czyli Artura Kozłowskiego i Aleksandry Lisowskiej. Nowy mistrz i mistrzyni mieli zostać wyłonieni po pokonaniu czterech pętli wytyczonych w parku Myślęcinek.

a nowicki polmaratonAdam Nowicki - Fot. Olga Ochal

Po czternastu kilometrach na prowadzenie wysunął się Adam Nowicki – czwarty zawodnik mistrzostw Polski na 5000 m z Włocławka, który nie oddał pierwszego miejsca aż do końca. Metę przekroczył z czasem 1:04:58, powtarzając swój sukces z 2014 roku.

Bardzo cieszę się z uzyskanego mistrzostwa, zwłaszcza że to niełatwy czas. Biegłem tak jak rywale pozwolili. Do 13 km trzymałem się grupy, a później zacząłem przyspieszać. Ostatnią pętlę pobiegłem trochę mocniej. Ubolewać można tylko, że zabrakło kibiców, ale to jednak wciąż mistrzostwa Polski. Same warunki do biegania były idealne. Dobrze że przesunięto start z 8:30 na 8, bo dzięki temu nie złapał nas mocny deszcz.

- powiedział nam po biegu zawodnik MKL Szczecin.

Za jego plecami toczyła się wyrównana walka między trzema zawodnikami. Ostatecznie drugi był Adam Głogowski z czasem 1:05:30, wyprzedzając Damiana Kabata, który pokonał dystans w 1:05:34. Za podium znalazł się Emil Dobrowolski (1:05:45).

Wśród pań najlepsza okazała się Angelika Mach, która po 10 km miała blisko 20 sekund przewagi nad kolejną zawodniczką. Ostatecznie zawodniczka AZS UMCS Lublin uzyskała wynik 1:13:58, co jest jej nowym rekordem życiowym. Dodatkowo to jej pierwszy złoty medal wywalczony jako seniorka. W przeszłości zdobywała m.in. trzy razy brąz na 10 000 m.

Cieszę bardzo z medalu i rekordu. Bieg ułożył się bardzo dobrze, bo okazało się że dwóch czy trzech chłopaków biegnie tym samym tempem co ja. Początkowo myślałam, że będę musiała radzić sobie sama. Przez trzy pętle biegłam z nimi, dopiero na ostatniej rundzie mi uciekli. Plan był taki, żeby zacząć po 3:30 min./km i z czasem przyspieszyć. Ale przez pół dystansu biegłam z kolką, więc starałam się trzymać tego tempo.

- relacjonowała podopieczna trenera Jacka Kostrzeby.

Srebrny medal wywalczyła Monika Jackiewicz z czasem 1:16:10, a trzecia uplasowała się była wioślarka Joanna Dorociak pokonując trasę w 1:17:29. Obie biegaczki także ustanowiły swoje najlepszy wyniki w karierze.

Dodajmy, że cztery zawodniczki pobiegły poniżej 1:30:00, a wśród mężczyzn sześciu zawodników złamało 1:10:00. Najstarszą uczestniczką była 71-letnia Ewa Kasierska, która pokonała półmaraton w 2:57:21.

Według zasad kwalifikacji do reprezentacji na Mistrzostwa Świata w półmaratonie zakwalifikował się mistrz Polski, a także zawodnicy którzy do 27 września wypełnią minimum (73:00 - kobiety, mężczyźni – 63:30). Podczas odprawy pojawiły się też zapowiedzi mówiące o tym, że szanse mogą otrzymać wszyscy zawodnicy z podium. Czy tak będzie przekonamy się po ogłoszeniu kadry.

Już wcześniej prawo startu uzyskała trójka zawodników powołanych na marcowy termin mistrzostw świata w Gdyni: Karolina Nadolska, Izabela Paszkiewicz, oraz Artur Kozłowski. Impreza z powodu pandemii została jednak przełożona na 17 października.

mp polFot. Olga Ochal

29. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie - wyniki mężczyzn

1 Adam Nowicki (MKL Szczecin) 1:04:58
2 Adam Głogowski (UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork) 1:05:30
3 Damian Kabat (WMLKS Pomorze Stargard) 1:05:34
4 Emil Dobrowolski ((UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork) 1:05:45
5 Andrzej Rogiewicz (MKS Inowrocław) 1:07:10

29. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie – wyniki kobiet

1 Angelika Mach (AZS UMCS Lublin) 1:13:38
2 Monika Jackiewicz (MKL Szczecin) 1:16:10
3 Joanna Dorociak (Air Zone Warszawa) 1:17:29
4 Diana Gołek (WKB Meta Lubliniec) 1:24:46
5 Dominika Przybylska (UKS Dąb przy SP w Stobnie) 1:35:00

Angelika Mach - Elita Warsaw Orlen Marathon 2018 - 19.04.2018
Angelika Mach z nowym trenerem i planami: „Czas było coś zmienić, albo kończyć” 
Stara śpiewka, czyli rozgrzewka. Jak przygotować się do startu? Doradzają Mariusz Giżyński i Adam Nowicki