garmin lifestyle

Garmin nadal walczy ze skutkami potężnej awarii swoich serwerów. Dopiero teraz pojawił się oficjalny komunikat, w którym firma przyznaje, że padła ofiarą cyberataku, "w wyniku którego niektóre systemów zostały zaszyfrowane" - jak czytamy w oświadczeniu. Podobno atak przypisuje się rosyjskiej grupie hakerskiej EvilCorp. Miała ona w infrastrukturze Garmina rozprzestrzenić się tzw. ransomware o nazwie WastedLocker. Wirus zaszyfrował dane, a za odblokowanie grupa zażądała 10 milionów dolarów okupu.

Ponoć dla Garmina kłopotem nie jest wysokość tej kwoty, ale narusznie prawa amerykańskiego, jakie mogłoby mieć miejsce po ewentualnej zapłacie. Niektórzy eksperci twierdzą, że okup został już wypłacony. Pozostaje pytanie czy wyciekły wrażliwe dane jak: numery kart kredytowych czy choćby dane treningowe pozwalające firmom ubezpieczeniowym ocenić np. ryzyko chorób serca na podstawie wskazań tętna, czy podatność na poważną kontuzję.

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu jaki otrzymaliśmy:

OLATHE, Kan.--(BUSINESS WIRE)— 23 lipca 2020 roku, Garmin Ltd.(NASDAQ: GRMN) padł ofiarą cyberataku, w wyniku którego niektóre z naszych systemów zostały zaszyfrowane. W rezultacie zakłócone zostało działanie wielu z naszych usług online, w tym funkcje strony internetowej, centrum obsługi klienta, aplikacje dla klientów i komunikacja firmowa. Bezzwłocznie rozpoczęliśmy działania mające na celu ocenę charakteru ataku i przywrócenie działania wszystkich systemów. Nic nie wskazuje na to, by jakiekolwiek dane klientów, w tym informacje o płatnościach Garmin Pay, zostały udostępnione, utracone lub skradzione. W przypadku produktów Garmin nie było możliwości połączenia z usługami online, sytuacja nie miała jednak wpływu na działanie samych urządzeń.

Oceniamy, że w ciągu najbliższych kliku dni wszystkie systemy powrócą do normalnego funkcjonowania. Nie przewidujemy,że wydarzenie będzie miało istotny wpływ na działanie lub wyniki finansowe firmy. W czasie przywracania naszych systemów wystąpić mogą tymczasowe opóźnienia związane z przetwarzaniem danych. Jesteśmy wdzięczni za cierpliwość i zrozumienie naszych klientów. Dążymy do zapewnienia wsparcia i obsługi klientów na wyjątkowym poziomie, który jest naszą tradycją i wizytówką.

Produkty Garmin zaprojektowane z myślą o aktywnym stylu życiazrewolucjonizowały świat lotnictwa, motoryzacji, fitness, żeglugi i sportów outdoorowych. Celem firmy Garmin jest pomaganie ludziom w jak najlepszym wykorzystaniu każdej chwili, którą spędzają robiąc to, co kochają. Wierzymy, że każdy dzień to okazja do wprowadzania innowacji i poprawiania wyników. - czytamy w komunikacie nadesłanym przez Jacka Będkowskiego

Garmin przygotował też dla polskich użytkowników odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania:

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Q: Kiedy będzie możliwe zsynchronizowanie urządzenia z platformą Garmin Connect

Z przyjemnością informujemy, że Garmin Connect powraca do normalnego działania. Chcielibyśmy podziękować za cierpliwość i zrozumienie w czasie przywracania systemu. Informacje na temat aktualnego statusu Garmin Connect znaleźć można tutaj.

Q: Czy jakiekolwiek dane użytkowników Garmin Connect zostały utracone?

Chociaż platforma Garmin Connect nie była dostępna, dane dotyczące aktywności, zdrowia i samopoczucia przechowywane były przez urządzenia Garmin i spodziewamy się, że pojawią się w Garmin Connect po ponownym zsynchronizowaniu urządzenia.

Q: Czy przerwa w działaniu usług Garmin miała wpływ na moje dane?

Nic nie wskazuje na to, by jakiekolwiek dane klientów, w tym informacje o płatnościach Garmin Pay, zostały udostępnione, utracone lub skradzione.

Q: Jestem użytkownikiem inReach. Czy działają funkcje SOS i komunikacji tekstowej?

Przerwa w działaniu usług Garmin nie miała wpływu na działanie funkcji awaryjnego wzywania pomocy i komunikacji tekstowej w urządzeniach inReach. Działają także strony MapShare i odpowiedzi e-mail. Informacje na temat aktualnego statusu usług inReach znaleźć można tutaj.

Q: Czy działają systemy lotnicze Garmin?

Systemy lotnicze Garmin, w tym aplikacje Garmin Pilot, flyGarmin, Connext Services, FltPlan.com, działają bez ograniczeń. Informacje na temat aktualnego statusu systemów znaleźć można tutaj.

O awarii Garmina pisaliśmy też tutaj