Strona zawodów

AKTUALIZACJA z dnia 31.08.2020 - zobacz tutaj

gdynia komunikat

Wczoraj w godzinach wieczornych organizator MŚ w Gdyni rozesłał maile z najnowszymi ustaleniami. W tej chwili wiemy tyle, że przygotowywana jest opcja biegu wirtualnego… na razie bez komunikatu o odwołaniu rzeczywistej imprezy. Na to organizator daje sobie czas do końca sierpnia. Jednak już teraz powstał program ratunkowy zakładający cztery opcje:

1. przenieść się z biegu konwencjonalnego na bieg wirtualny
2. bezpłatnie przepisać pakiet na inną osobę
3. wybrać wysyłkę pakietu startowego obejmującego koszulkę, plecak i worek - wtedy nie musimy biegać i nie otrzymujemy medalu
4. pozostać na liście konwencjonalnego biegu masowego, zaplanowanego na 17 października i liczyć, że się jednak odbędzie

Takie jest stanowisko organizatora na ten moment. Poniżej prezentujemy pełną treść nadesłanej informacji.

Drodzy Biegacze,

kolejne tygodnie upływają nam na przygotowaniach Mistrzostw Świata w Półmaratonie Gdynia 2020. Nasze marzenia o tym, żeby ta impreza była wyjątkowa i przeszła do historii owocują kolejnymi pomysłami, które materializujemy i wprowadzamy w życie.

Wirtualny bieg masowy w ramach World Athletics Half Marathon Championships to nowa, wspólna inicjatywa Światowej Federacji Lekkoatletycznej (World Athletics) oraz lokalnego komitetu organizacyjnego mistrzostw. Dzięki niej, w mistrzostwach świata będą mogli wystartować wszyscy chętni biegacze – z Polski i ze świata, nawet jeśli nie chcą lub nie mogą przyjechać 17 października do Gdyni. Nie oznacza to jednak, że bieg masowy w ramach Mistrzostw Świata się nie odbędzie.

O tym, czy bieg masowy dojdzie do skutku, poinformujemy maksymalnie do końca sierpnia. Razem z World Athletics, ale też w porozumieniu z innymi czołowymi organizatorami imprez w Polsce, opracowaliśmy bardzo szczegółowy plan dostosowania imprez do wzmożonego reżimu sanitarnego i bardzo intensywnie staramy się nawiązać dialog w tej sprawie z przedstawicielami rządu i stosownych ministerstw. O efektach tych działań na pewno niebawem poinformujemy. Bez względu jednak na ich wynik, bieg wirtualny na pewno się odbędzie.

Główna idea biegu wirtualnego kryje się w haśle ALL YOU NEED IS RUNNING. Na potrzeby tego projektu powstała specjalna aplikacja, dostępna pod adresem www.allyouneedisrunning.com, która będzie kompleksowym wsparciem w przygotowaniach do startu dla uczestników biegu wirtualnego, jak i masowego.

Wirtualny bieg masowy

Wirtualny bieg masowy w ramach World Athletics Half Marathon Championships – to nowa inicjatywa Światowej Federacji Lekkoatletycznej oraz Lokalnego Komitetu Organizacyjnego. W projekt zaangażowały się legendy sportu z kraju i ze świata. Dzięki temu w mistrzostwach świata będą mogli wystartować wszyscy chętni biegacze, nawet jeśli nie chcą lub nie mogą przyjechać 17 października do Gdyni w Polsce.

- Na wstępie należy podkreślić, że organizacja biegu wirtualnego nie oznacza, że bieg konwencjonalny na ulicach Gdyni nie dojdzie do skutku. To inicjatywa realizowana równolegle – chcemy, aby 17 października cały świat pobiegł z nami w największym półmaratonie w historii – mówi Michał Drelich, szef komitetu organizacyjnego mistrzostw.

Organizatorzy gdyńskiego czempionatu intensywnie pracują nad tym, aby impreza – w tym bieg masowy – doszła do skutku. Jednak zarejestrowani uczestnicy biegu, którzy nie będą mogli lub chcieli wystartować w konwencjonalnym biegu masowym, mogą już teraz zgłosić chęć przepisania się na bieg wirtualny. W ramach wcześniej wniesionej opłaty, otrzymają nie tylko prawo startu w wirtualnej rywalizacji, ale też pełny pakiet startowy uczestnika biegu masowego, obejmujący oficjalną koszulkę marki Asics, pamiątkowy plecak oraz unikalny medal finishera.

Bieg wirtualny kierowany jest jednak przede wszystkim do globalnej społeczności biegaczy amatorów, a jego główna idea kryje się w haśle ALL YOU NEED IS RUNNING. Na potrzeby tego projektu powstała specjalna aplikacja „All You Need is Running”, która będzie kompleksowym wsparciem w przygotowaniach do startu dla uczestników biegu wirtualnego, jak i masowego.

- Jako biegacz jestem zachwycony, widząc ogromną rzeszę osób, które niedawno rozpoczęły lub powróciły do swojej aktywności biegowej, by utrzymać formę w tym wymagającym okresie związanym z pandemią – powiedział Sebastian Coe, przewodniczący Światowej Federacji Lekkoatletycznej. - Wyznaczenie sobie celu jest zawsze najlepszą motywacją, by dbać o kondycję i dlatego mam nadzieję, że biegacze podejmą wyzwanie wzięcia udziału w półmaratonie, bez względu na to w jakim miejscu na świecie będą 17 października – dodał.

Otwarty charakter inicjatywy podkreśla fakt, że udział w biegu wirtualnym będzie bezpłatny. Aby dołączyć do rywalizacji, wystarczy założyć konto na specjalnie stworzonej platformie www.AllYouNeedIsRunning.com. Każdy może jednak odpłatnie domówić medal finishera – nieco różniący się od oryginalnego medalu gdyńskiego czempionatu – a także koszulkę biegu wirtualnego lub inne gadżety związane z imprezą.

- Gdynia kocha sport w każdej formie, również wirtualnej. Wielkim zaszczytem będzie dla nas przyjęcie miana biegowej stolicy świata. I jestem przekonany, że nawet jeśli część z Państwa tym razem nie stawi się na starcie osobiście, to prędzej czy później odwiedzicie nasze piękne miasto i przekonacie się, jak fantastyczne są gdyńskie trasy. Zapewniam, że błękit morza i wszechobecna zieleń zapewniają masę dodatkowej energii. Zapraszamy do Gdyni! Zawsze – mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

Jeden dzień, jeden dystans, dowolne miejsce na świecie, dowolna trasa, dowolne tempo. To będzie wielkie święto biegania, a Polska i Gdynia zapiszą w ten sposób wspaniałą kartę w historii sportu masowego. Do udziału w biegu zachęcają m.in. gwiazdy lekkiej atletyki:

- Postarajmy się zrobić największy bieg masowy na świecie i bądźmy razem. Liczę na Was, a ja sam na pewno wezmę w tym biegu udział – mówi Robert Korzeniowski, 4-krotny złoty medalista olimpijski w chodzie sportowym. – Możesz zostać częścią wielkiej historii. Ale na początek, zacznij biegać. Zrób ten mały, pierwszy krok. Reszta już sama pójdzie – zachęca Marek Plawgo, medalista mistrzostw świata i Europy, a także halowy mistrz Europy w biegu na 400m.